Ceny ropy wrócą do stopnia 70-90 dolarów  Wraz z świata

Temat: Ropa naftowa

  • Ropa naftowa "bardzo szybko" zareagowała na zapowiedź USA. Kurs najwyżej od czasu pół roku
  • Polska ogranicza import ropy z Rosji. Historyczne dane w sprawie dostaw
  • Zakupy przy urnie. Rosyjski sposób na frekwencję
  • Amerykańscy producenci ropy spośród łupków zacierają ręce po decyzji OPEC
  • Dobra dane dla kierowców. Na stacjach trochę taniej

Ceny ropy naftowej będą po ciągu najbliższych miesięcy wahać się między 70 a 90 dolarów za baryłkę. Eksperci twierdzą, że producenci ropy potrzebują cen ropy na poziomie 90 dolarów za baryłkę, aby przyciągnąć nowe inwestycje i uzyskać odpowiednią marżę - podaje rosyjski serwis Sputnik, który to jest propagandową tubą Kremla.

Portal internetowy Sputink News podał te dane powołując się na słowa Bijana Zangeneha, irańskiego ministra ropy. Twierdzi on, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesiący ceny ropy wrócą do poziomu 70-90 dolarów za baryłkę.

Mocne spadki na Wall Street. Ropa wciąż tanieje

Jaka cena?

- Spory Republikanów i Demokratów w USA mogą oddziaływać na ceny ropy naftowej. Jednak przewiduję, że koszta ropy wyniosą 70-90 dolarów za baryłkę - gadał Bijan Zangeneh i dodał, że na wartość surowca będą miały wpływ także decyzje OPEC. - Kartel może wpływać na koszty ropy zwiększając lub minimalizując dostawy - dodaje.

Tymczasem obecnie ropa stale traci na wartości. W poniedziałek baryłka ropy Brent potaniała o ponad czterech, 5 proc., a jej cena zeszła poniżej 54 dolarów. Natomiast WTI straciła około 3, 9 proc. an inwestorzy płacili za baryłkę 51 dolarów. Koszta ropy są najniższe od momentu kwietnia 2009 roku.

Co dalej?

Taka obniżka nie wpływa jednakże na decyzje OPEC, które nadal nie chcą ograniczyć produkcji ropy naftowej, o mogłoby wpłynąć na liczba surowca na rynku jak i również zwiększyć jego cenę.

Zdaniem eksperta producentom ropy naftowej powinno zależeć w przywrócenie poziomu ceny po okolicach 90 dolarów zbyt baryłkę.

- Ropa będzie odrabiać straty. Wszelcy producenci potrzebują ceny w poziomie zbliżonej do setka dolarów za baryłkę, bowiem ona pozwala na przyciągnięcie kapitału inwestycyjnego oraz wyrobienia zysków - tłumaczy Berman.

Tuba Kremla

Media pod marką Sputnik to portal internetowy, sieć miejscowych rozgłośni radiowych i agencja prasowa (RIA Novosti). Według władz, od których Sputnik jest zależny, nowe środowiska mają być alternatywnym głosem w światowych mediach i nagłaśniać sprawy, o jakich zachodnie media milczą.