Forum Ekonomiczne w Davos. Ponownie bez Putina  Wraz ze świata

Temat: Rosja

  • Gazprom chce negocjować cenę gazu. Polska spółka odpowiada
  • Na sprzedaż trafią wyjątkowe kamienie. Diamenty będzie można nabyć przez internet
  • Podejrzane turbiny na Krymie. Nikt się do nich nie przyznaje
  • Teledysk wyśmiewający demonstracje. Oddał za niego Kreml
  • Agenci FSB czyści jak łza. I bez długów

Przywódcy Rosji raczej nie zaakceptować pojadą do Davos w 45. Światowe Forum Ekonomiczne. Póki co nie wiadomo, który będzie tam reprezentować Federację Rosyjską. Poprzednio Putin był na tym szczycie przy 2009 roku. Do Davos wybierają się natomiast przedstawiciele rosyjskich banków państwowych objętych sankcjami nałożonymi na Rosję przez USA i Unię Europejską.

- Prezydent Władimir Putin otrzymał zaproszenie na forum, jednak odrzucić planuje udziału w tej konferencji - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Poprzednio Putin był w Davos w 2009 roku. Wygłosił wówczas przemówienie, w którym przeanalizował przyczyny globalnego zastoju gospodarczego.

Yves Rocher ofiarą machinacji Kremla czy jego narzędziem? Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny skazany

Forum w szwajcarskim kurorcie odbędzie się 21-24 stycznia.

Bez Rosji?

W minionych latach najwyższym rangą pośrednikiem Rosji na forum był Dmitrij Miedwiediew. Jednak teraz prawdopodobnie też zrezygnuje wraz z wyjazdu. W każdym wypadku rzeczniczka premiera FR Natalia Primakowa przekazała, że nie zaakceptować zdecydowano jeszcze, kto stanie się stać na czele delegacji Rosji.

Wiadomo natomiast, hdy do Davos wybierają się przedstawiciele rosyjskich banków państwowych - WTB, Sbierbanku i WEB - objętych sankcjami nałożonymi na Rosję poprzez USA i Unię Europejską z powodu agresywnej polityki Moskwy wobec Ukrainy.

Co z Ukrainą?

Sytuacja na Ukrainie zostanie zapewne jednym z kluczowych tematów rozmów kuluarowych w czasie styczniowego forum. Zwykle po konferencjach w szwajcarskim kurorcie uczestniczy około 2, pięć tys. osób - polityków, biznesmenów, naukowców i redaktorów. W 2014 roku za pośrednictwem Davos przewinęło się 30 szefów państw.

W tradycyjnym raporcie opublikowanym poprzednio Światowym Forum Ekonomicznym podano, że wzrost nierówności i bezrobocie, to główne wyzwania, na jakie wskazują dzisiaj światowi przywódcy.

Obok tych problemów, związanych bezpośrednio ze stanem gospodarki, wśród 10 głównych kwestii do rozwiązania w 2015 roku dokument wymienia napięcia geopolityczne. W raporcie podkreślono, hdy napięcia te są jedną z najważniejszych kwestii, którymi powinni się zająć partycypanci debat w Davos.