Brexit nadal bez porozumienia  Ze świata

Brexit nadal bez porozumienia. "Nie dramatyzujemy"

Polska apeluje o uniwersalność, by uniknąć najgorszego rozwikłania, jakim byłoby wyjście Ogromnej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia - mówił w poniedziałek w Luksemburgu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Tego samego poranka rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że do rozpoczęcia unijnego szczytu po środę wieczorem nie przewidziano żadnych rozmów z Dużą Brytanią na temat brexitu. - Nie ma motywów do paniki - komentują szefowie dyplomacji państw unijnych.

Szefowie dyplomacji "28", którzy rozmawiają w Luksemburgu m. in. na sprawa Libii, Wenezueli i Partnerstwa Wschodniego, przyznawali, że w szczycie UE w tym tygodniu raczej nie uda się osiągnąć porozumienia.

Premier po rozmowach w sprawie brexitu. "Stoimy w obronie norm Polaków"

Prowadzone przy weekend przez negocjatorów reprezentujących Unię Europejską i rząd w Londynie rozmowy, które miały pomóc usunąć rozbieżności, zakończyły się niczym. Ciągle nie udało się rozwikłać problemu uniknięcia twardej granicy między Irlandią an Irlandią Północną.

"To kłopotliwy okres. Było oczywiste, hdy nadejdzie moment taki jak na przykład ten, ale powinniśmy nie zapominać, że dokonano ogromnego postępu. Są jedna czy 2-ie nierozwiązane sprawy, ale rozmyślam, że możemy je załatwić" - powiedział dziennikarzom przy Luksemburgu minister spraw cudzoziemskich Uk Jeremy Hunt. "Czy zrobimy to w naszym tygodniu czy nie? Jaki to może wiedzieć? " - dodał.

Do szczytu bez rozmów

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas potwierdził oficjalnie w poniedziałek, że do rozpoczęcia unijnego szczytu w środę wieczorem nie przewidziano żadnych konwersacyj z Wielką Brytanią na temat brexitu. Tego dnia przy Brukseli przywódcy "27" w pierwszej kolejności mają wysłuchać premier Wielkiej Brytanii Theresy May, natomiast następnie spotkają się we własnym gronie, by rozmawiać o postępach negocjacji w sytuacji brexitu.

- Nie zważając na intensywnych negocjacji część kluczowych kwestii pozostaje nierozwiązana. Nie ma w planie jakichkolwiek bądź dalszych negocjacji przed kolacją przywódców unijnych w środę wieczorem. W środę podstawowy negocjator ds. brexitu Michel Barnier przedstawi przywódcom "27" stan negocjacji, a wam następnie ocenią poczyniony postęp - powiedział Schinas.

Rzecznik nie chciał zdać relację o szczegółach ostatnich rozmów między Londynem i Brukselą. Niedzielne negocjacje w sytuacji brexitu zakończyły się fiaskiem, a zaplanowane na poniedziałek spotkanie wysłanników rządów pozostało odwołane.

Apel Polski

- Apelujemy o uniwersalność, bo najgorszym rozwiązaniem stałby się brak porozumienia zupełnie. Ten bardzo twardy brexit stałbym się niekorzystny - powiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Tysiące miejsc pracy potrafią odpłynąć z City. Brytyjski rząd potwierdza recenzje

Jak zaznaczył, obecny forma rozmów nie jest gwoli niego zaskoczeniem, bo na temat, że porozumienia w najbliższych dniach nie będzie, gadał dzień wcześniej państwom własnego regionu minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt.

- Dla moją osobę tu nie ma żadnego zaskoczenia. Oczekujemy, że obie strony dojdą do porozumienia - i UE, i Zjednoczone Królestwo. Usłyszeliśmy informację, że 90 proc. spraw wydaje się być już ustalonych. Zostały 2-ie kwestie. One są zawiłe, dotyczą granicy z Irlandią Północną, a także przepływu przedmiotów i sposobu tego przepływu - mówił Czaputowicz.

Jak zaznaczył, Polska ocenia, że porozumienie będzie włączone, bo byłoby to przy interesie zarówno UE, jakim sposobem i Zjednoczonego Królestwa. - Nie dramatyzujemy sytuacji, natomiast ją obserwujemy - podkreślił minister.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia spośród Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i winna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.