Finlandia. Alkohol ma być bardziej dostępny  Ze świata

Na półki trafią mocniejsze trunki. Finowie rozluźniają restrykcje

Fiński rząd chce, by w sklepach spożywczych był większy wybór piwa, natomiast sklepy monopolowe były więcej otwarte. Taka zmiana odróżni politykę Finlandii od naszej prowadzonej w innych krajach Północy – pisze dziennik "Helsingin Sanomat" w weekendowym wydaniu.

Propozycja rządu przedstawiona w tym tygodniu zakłada, że na półki sklepów spożywczych mają trafić napoje zawierające do pięć, 5 proc. alkoholu (obecnie co najwyżej 4, 7 proc. ). Oznacza to, że Finowie łatwiej będą mogli kupić mocniejsze piwa, pewne drinki czy cydr.

Rząd zamierza też przedłużyć czas otwarcia punktów mających państwowy monopol na zbyt wysokoprocentowych trunków. Obecnie po dni powszednie tzw. sklepiki "Alko" są czynne do odwiedzenia godz. 20. Po odmianach będą mogły sprzedawać trunek o godzinę dłużej, jednak w niedzielę pozostaną zamknięte.

Inaczej niż wszyscy

Zgodnie z planami rządu restauracje będą mogły więcej podawać napoje alkoholowe klientom, nawet do godz. czterech rano - obecnie do odwiedzenia godz. 1. 30. Łagodniejsze mają być też reguły sprzedaży alkoholu w mniejszych punktach, np. kioskach lub stacjach benzynowych.

Pub to coś więcej niż browar. Proponują klientom nietypowe zajęcia

Według największego fińskiego dziennika "Helsingin Sanomat", ta oferta rządu znacząco odróżni fińską politykę alkoholową od tej stosowanej w innych krajach północnych, która mimo wszystko wydaje się być już obecnie bardziej liberalna niż np. w Szwecji czy Norwegii.

Zdaniem Thomasa Karlssona z Narodowego Instytutu Zdrowia i Dobrobytu (THL), cytowanego przez „HS”, np. w Szwecji wydaje się silniejsze wsparcie dla utrzymania restrykcyjnej sprzedaży alkoholu aniżeli w Finlandii. - Szwedzi mają większą wiarę w dowody naukowe, że spożywanie alkoholu zawsze przynosi większą ilość szkód niż pożytku a mianowicie powiedział Karlsson.

Według statystyk THL, udział spółki mającej monopol na zbyt alkoholu w Finlandii po całkowitej konsumpcji alkoholu wydaje się być na poziomie około 30 proc. - w pozostałych krajach jest wyższy. Po Szwecji wynosi ok. 60 proc., w Norwegii w porządku. 40 proc., na Islandii ok. 70 proc. Aktualnie spośród krajów nordyckich tylko w Danii nie obowiązuje monopol. Różnice te powstają przede wszystkim z mniejszej granicy zawartości alkoholu po trunkach, których sprzedaż jest objęta państwowym monopolem.

Oprócz tego według informacji THL w Finlandii w tej chwili obecnie godziny otwarcia sklepów "Alko" są najdłuższe. Po Finlandii punkty te mogą być otwarte najwyżej 64 godziny tygodniowo i przeważnie są czynne w dób powszednie do godz. 20 (w soboty do godz. 18). W innych państwach północnych sklepy monopolowe będą przeważnie czynne krócej, od czasu poniedziałki do piątku do godz. 18 czy 19, a w soboty np. do 15.

W Finlandii ponadto na stu tys. mieszkańców przypada większą ilość wiadomości sklepów monopolowych - średnio 6, 4, podczas kiedy w Norwegii - pięć, 9, a w Szwecji – 4, 4.

Według szacunków THL, Finowie wraz z Islandczykami konsumują najwięcej piwa spośród lokatorów krajów północnych. W Danii i Szwecji częściej opłacane jest wino.

Restrykcje przy regionie

Urzędnicy częściej mogą mieć spotykać się z bezrobotnymi. Tak chcą zwiększać wynajęcie

Prawo alkoholowe w Finlandii czeka na nowelizację już od kilku lat. Aktualne przepisy pochodzą z 1994 r. Teraz centroprawicowy rząd premiera Juhy Sipili chce je znowelizować. Według rządu niektóre sztywne reguły istnieją już przestarzałe i metrów. in. blokują działanie branży restauracyjnej. Zmiany miałyby wkroczyć w życie od stycznia 2018 r. Propozycje będą głosowane w parlamencie jesienią.

W krajach północnej Europy szczególne zasady handlu alkoholu wynikają z intensywnych ruchów abstynenckich działających dzięki przełomie XIX i XX w. oraz czasów prohibicji. W Finlandii zakaz sprzedaży alkoholu obowiązywał w latach 1919-1932. Później władze zezwoliły na handel, ale jedynie w państwowych punktach. Upoważnienie do sprzedaży krajowych trunków, a także importowania zagranicznych uzyskała spółka "Alkoholiliike". W 1969 r. zmieniła nazwę na "Alko", używaną do dziś.