Handlowcy na rynku pracy a mianowicie raport Pracuj. pl

Najbardziej poszukiwani pracownicy. Oferują wykładzinom nawet pięć tysięcy zł i premie

Od 2400 do nawet 5000 złotych - na takie średnie zarobki mogą liczyć specjaliści do spraw handlu jak i również sprzedaży. To najczęściej poszukiwani pracownicy w branży w Polsce. Najwięcej ofert pracy pochodziło z województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego oraz małopolskiego.

Jak wynika zbyt danych serwisu rekrutacyjnego Pracuj. pl, najwięcej ofert pracy dla handlowców i sklepów oprócz branży handel jak i również sprzedaż, pochodzi z branż: bankowość, finanse, ubezpieczenia. Przy kwietniu tego roku wiele ofert pracy dla tychże pracowników publikowały także przedsiębiorstwa z obszaru budownictwo i nieruchomości, przemysł ciężki, przemysł lekki czy produkcja towarów szybko zbywalnych FMCG.

Oferty w tej branż czekają zarówno na profesjonalistów, jak i osoby w trakcie studiów czy absolwentów. Ten szeroki zakres powoduje w rezultacie, że jest to specjalność z bardzo dużym zróżnicowaniem zarobków czy proponowanych benefitów. Często brakuje mocno wyspecjalizowanych kandydatów.

Zarobki handlowców

ZNP: tysiące nauczycieli stracą pracę. MEN kontestuje, ale danych nie zdradza

Jak wskazano w raporcie, pracownicy handlu i zbytu są poszukiwani zarówno za pośrednictwem mikrofimy, jak i największe towarzystwa.

"Większe firmy przeważnie dają specjalistom wyższe wynagrodzenie. Jak wynika z naszych danych empirycznych w firmie zatrudniającej do 10 osób, specjalista ds. handlu i sprzedaży ma możliwość liczyć na przeciętne profity brutto w wysokości 2900 zł, ale już w firmie średniej czy dużej, przeciętna pensja może wynosić odpowiednio 4100 i 4300 zł brutto" - wykrywa cytowany w komunikacie profesjonalista Pracuj. pl do rzeczy wynagrodzeń, Artur Kobyliński.

Dla zarobków znaczenie ma również region. Najwięcej pracy dla specjalistów do rzeczy handlu i sprzedaży po kwietniu było w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim.

Podkreślono, że za popytem na pracowników podąża także oferowane im wynagrodzenie. W województwie mazowieckim specjalista ds. handlu może liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4300 zł brutto, w podkarpackim pracodawcy proponują przeciętnie 3700 brutto i nieco w mniejszym stopniu - około 3600 złotych w pozostałych wymienionych województwach.

Na drugim biegunie plasują się na model takie województwa jak lubelskie czy opolskie. Tam widoczny jest najmniejszy popyt na pracowników ds. handlu i sprzedaży, co odzwierciedla się także w proponowanych im wynagrodzeniach, ponieważ różnica po przeciętnych zarobkach względem pracowników z województwa mazowieckiego sięga nawet 1200 zł brutto.

Źródło: Pracuj. pl Przeciętne zarobki fachowców ds. handlu i sprzedaży w Polsce

Gdzie najlepiej

Włosi opuszczają kraj za pracą. Decydują się na inne kraje w Polsce

Na oferowane wynagrodzenie oddziaływanie ma również doświadczenie aspiranta. Sprzedawca to zarówno studenciak, osoba rozpoczynająca karierę zawodową, oraz zawodowiec posiadający kilkuletnie doświadczenie i szerokie kompetencje. Jeszcze większe znaczenie dzierży kategoria, w której dany specjalista pracuje.

Sprzedawca przy kategorii odzież/dodatki/biżuteria, czy przedmioty spożywcze/alkohol/tytoń nie może liczyć w tak wysokie wynagrodzenie jakim sposobem sprzedawca pracujący na terenie motoryzacja/transport czy IT/telekomunikacja.

"Handel i sprzedaż to niesłychanie szeroka kategoria, co można zobaczyć także w dużych różnicach w zarobkach specjalistów wraz z poszczególnych obszarów. Pracę w tej specjalizacji mogą podjąć również pracownicy z konkretnym, specjalistycznym wykształceniem" - wykrywa Artur Kobyliński.

"Osoby po studiach technicznych, informatycznych, z wykształceniem ścisłym zyskują najwyższe dochody jako sprzedawcy, bo dysponują konkretną znają, która jest niezbędna w przypadku sprzedaży produktów czy propozycji specjalistycznych" - dodaje.

Źródło: Pracuj. pl Przeciętne zarobki brutto specjalistów z wybranych kategorii

Zależność między wysokością gaży a specjalizacją uwidacznia się także w przypadku wyższych stanowisk. Zastępcy kierowników aukcji z odzieżą/biżuterią/dodatkami czy postami spożywczymi, osiągają przeciętne zyski w okolicy kwoty 3500 zł brutto, co określa, że zarabiają mniej aniżeli np. sprzedawca nowych pojazdów z przeciętną pensją przy wysokości 4 000 złotych brutto.

W sytuacji osób na stanowiskach kierowniczych różnice dotyczące obszaru operowania przestają być kluczowe, choć nadal osoby o specjalnościach takich jak farmacja, IT czy inżynieria osiągają lepsze dochody i premie a mianowicie wynika z raportu działaj. pl.

Podłoże: Pracuj. pl Przeciętna płaca kierowników

Zarobki członków handlowych

Osobną kategorią fachowców pracujących w handlu i sprzedaży są przedstawiciele handlowi. Osoby te, obok cech typowych dla dobrego sprzedawcy, muszą posiadać dodatkowe kompetencje i umiejętności. Te wymagania pracodawców przekładają się na oferowane przedstawicielom handlowym wynagrodzenia.

Zgodnie z danymi serwisu Pracuj. pl najniższe deklarowane zarobki brutto uzyskuje specjalista będący przedstawicielem komercyjnym w kategorii związanej z wyposażeniem domu i biura podróży, a wynoszą one przeciętnie 3800 zł brutto. Szczytowy deklarowany dochód osiąga reprezentant medyczny z przeciętnym wynagrodzeniem wynoszącym 5800 zł brutto.

Premie stanowią niejednokrotnie istotną część wynagrodzenia handlowców. Przeciętna premia wśród tychże specjalistów wynosi około 1000 zł miesięcznie, jednak najsolidniejsi z nich potrafią wypracowywać premię kwartalną przekraczającą 18000 zł brutto.

Źródło: Pracuj. pl Przeciętne zarobki brutto przedstawicieli handlowych

Ponadto, jak wynika ze zgromadzonych danych, najczęstszym dodatkiem oferowanym specjalistom gospodarki i sprzedaży jest własna opieka medyczna. Z tejże grupy blisko połowa kierowników deklaruje otrzymywanie takiego dodatku. Również co najmniej 1-a trzecia przedstawicieli handlowych używa z tego przywileju. Dzięki prywatną opiekę medyczną ma możliwość liczyć także jedna czwarta sprzedawców.