Bujara i Szłapka o zakazie handlu

Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się o najgorzej traktowanych pracowników"

Upominamy się o tych pracowników, jacy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 czasów byli wykorzystywani przez firmy - komentował w projekcie "Tak jest" przyjęcie poprzez Sejm ustawy ograniczającej wymiana handlowa w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". a mianowicie Nie chodzi o podwładnych. To jest ustawa tworzona na polityczne zamówienie - przekonywał Adam Szłapka spośród Nowoczesnej.

Niedziele bez handlu. "Nie stanie się dramatu, załamania, armagedonu"

Projekt ustawy zakłada, że od momentu marca 2018 r. w każdym miesiącu będą 2 niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, w 2019 roku będzie to jedynie jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, an od czasu 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami.

- Upominamy się o tychże pracowników, którzy dziś istnieją najgorzej traktowani, którzy poprzez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - powiedział o decyzji Sejmu przy programie "Tak Jest" w TVN24 Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Gospodarki NSZZ "Solidarność", która przygotowała projekt ustawy w tej sprawie.

- Tobie pracownicy pracują dwukrotnie wydajniej niż ich koledzy spośród Niemiec czy Francji, zaś są czterokrotnie mniej wynagradzani - podkreślił na antenie TVN24.

Jak zapewnił Bujara, autorzy projektu żadnej osobie "nie zabraniają kupować". - My robimy to, czego życzą sobie pracownicy. Mamy kontakt z tymi pracownikami, my wiemy, jakie są ich oczekiwania - wskazał związkowieci.

Nowoczesna przeciw

Handel w niedziele do odwiedzenia wygaszenia. Sejm przyjął ustawę

Przeciwko ustawie ograniczającej niedzielny handel są między odmiennymi posłowie Nowoczesnej.

Zdaniem Adama Szłapki w ustawie w żadnym razie nie chodzi o dobro pracowników. - Gdyby partnerowi zależało na pracownikach, wówczas byłby pan otwarty w jakąkolwiek formę rozmowy, aby im pomóc - mówił w programie "Tak jest" do przedstawiciela Solidarności. - Byłby pan otwarty w kompromis, jaki zaproponowała Dzisiejsza - stwierdził nawiązując do odwiedzenia projektu autorstwa tej partii.

Zgodnie z ofertą Nowoczesnej placówki handlowe mogłyby prowadzić działalność we każde dni tygodnia przy jednoczesnym zobowiązaniu do zapewnienia pracownikom możliwości wypoczynku w przynajmniej dwie niedziele w miesiącu. Projekt wpłynął do Sejmu w październiku.

- Gdyby panu chodziło o pracowników, moglibyśmy rozmawiać, by wprowadzić wyższe stawki godzinowe za niedziele po to, żeby pracownicy, którzy mogą mieć cięższą sytuację, mogli się zgłosić do pracy i sobie dorobić - powiedział Szłapka.

- Jestem przekonany, że chodzi wyłącznie i wyłącznie o ideologizowanie państwa. To jest ustawa robiona na polityczne zlecenie - skomentował poseł Współczesnej.