Domy jednorodzinne w programie Dom plus

Temat: Rząd PiS

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

W programie Mieszkanie oraz będą mogły być budowane także domy jednorodzinne - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Jak dodał, budynki powstaną w miejscowościach, gdzie nie zostanie zapotrzebowania na budynki wielorodzinne.

- Budynki mieszkalne w programie Mieszkanie dodatkowo, powstające na gruntach Skarbu Państwa włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, to coś więcej niż bloki - zaznaczył Żuchowski. - W miejscowościach, gdzie nie będzie zapotrzebowania na budynki wielorodzinne, planujemy także domki jednorodzinne - dodał wiceminister.

Koszta mieszkań najwyższe od sześciu lat. Ale Polacy dalej kupują

Jak wyjaśnił, inwestor na uzbrojonym w media gruncie będzie mógł zaryzykować dom jednorodzinny, ale stanie się to musiał zrobić przy określonym czasie oraz w określonej technologii. - Jeśli nie zdąży z lokatą, grunt trafi do kolejnego chętnego - dodał.

Żuchowski przypomniał, że budynki na gruntach Skarbu Państwa będą mogły powstawać po różnych technologiach - tradycyjnej, drewnianej czy też spośród prefabrykatów. Wiceminister zaznaczył, że szczegółowe kryteria, między pozostałymi technologię budowy, ustalą urzędnicy Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Kiedy pierwsze budynki

Program Apartament plus składa się spośród części komercyjnej, realizowanej poprzez BGK Nieruchomości, oraz partii regulowanej ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), jaką na początku sierpnia podpisał prezydent Andrzej Duda.

Ustawa o KZN trafia w życie 11 września. Dzięki niej powstanie faktycznie zwany bank ziemi, który to będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą kierowane pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub wynajmu z opcją dojścia aż do własności. KZN będzie również realizował zadania związane spośród ochroną praw najemców.

Kiedy ruszy Apartament Plus? Wykaz nieruchomości wówczas powstanie

Kryteria naboru wynajmu o czynszu normowanym w zakresie działań pierwszego filaru programu Mieszkanie plus będzie ustalał Krajowy Zasób Nieruchomości. Na bazie lokalizacji nieruchomości, jej atutów oraz potrzeb gminy zostanie stworzony profil nabywcy. Dzięki niemu KZN będzie tworzył wymogi naboru w programie.

KZN przewidział pierwszeństwo przy zawarciu umów najmu dla ludzi poszkodowanych wskutek żywiołów a także osób, które zostały wywłaszczone na cele publiczne.

Zakłada się, że pierwsze budynki mieszkalne w systemie Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa włączonych w celu Krajowego Zasobu Nieruchomości powstaną w 2019 roku, lecz nie wyklucza się ewentualności wcześniejszej realizacji.