Darowizna a kredyt hipoteczny. Co na to urząd skarbowy?

Temat: Biznes dla Ludzi

  • "Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy prawa?
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe otwarcie na rzecz Modlina
  • "Biznes dla Ludzi". Zmiany w związku spośród RODO
  • "Biznes dla Ludzi". Na gry wydajemy raz za razem więcej
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe połączenia lotnicze

W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" spłata kredytów hipotecznego z darowizny. Dawid Blajer zapytał eksperta metrów. in. o to, lub taki fakt trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego.

Młodzi ludzie chcąc się usamodzielnić często zmuszeni istnieją do zaciągnięcia wieloletniego kredytów przeznaczonego na zakup apartamentu mieszkalnego.

Przedsiębiorca rozlicza PIT z małżonkiem. Na rzecz kogo jest takie rozwiązanie?

Z racji trudnej sytuacji na rynku pracy, młodocianego wieku, braku doświadczenia zawodowego, niestabilnej formy zatrudnienia jego otrzymanie i późniejsze spłacanie nie jest łatwe. Nierzadko jedynym wyjściem jest pomoc rodziców. Jakie wiążą się z tym konsekwencje sądowe i skarbowe?

Generalnie rzecz biorąc można odróżnić dwa przypadki: kiedy rodzic daje dziecku pieniądze np. na wkład własny lub na spłatę części pożyczki oraz gdy jest współkredytobiorcą, który np. pomaga przy spłacie miesięcznych rat.

W jednym i kolejnym przypadku podatku płacić nie musimy. Ale ważne zastrzeżenie: - Jeśli jako dziecko otrzymamy pieniądze od rodziny, będzie to klasyczna darowizna. Będziemy musieli ją zgłosić do urzędu skarbowego po ciągu pół roku od momentu daty otrzymania pieniędzy. Jako zerowa grupa podatkowa pozostaniemy jednak zwolnieni z datku od darowizn - podkreśla Grzegorz Baran, doradca podatkowy z KPP Baran&Pluta.

A co jak rodzice są współkredytobiorcami lub asystują w spłacie? - W takim przypadku sytuacja zmienia się kompletnie. Z punktu widzenia upoważnienia podatkowego nie jawi się być to darowizna. Nasi rodzice stają się bowiem współdłużnikami. W tym przypadku też nie będzie obowiązku podatkowego, ponieważ fiskus wychodzi wraz z założenia, że to nie jest żaden spadek oraz darowizna. Jest to łączny dług - nasi rodzice są tak samo zobowiązani do spłaty tego długu jak my. Są oni wymienieni w umowie wraz z bankiem jako współkredytobiorcy a mianowicie dodaje ekspert.

W takim przypadku ważne wydaje się być, aby rodzice byli wyszczególnieni w umowie kredytowej w charakterze współkredytobiorcy.

"Biznes na rzecz ludzi" w TVN24 Interes i Świat od poniedziałku do piątku o 18. 15