Apple znów najbardziej wartościową spółką na świecie - PwC

Oto najwyżej wyceniane firmy świata. Amerykanie miażdżą Europę

Szósty rok wraz z rzędu najbardziej wartościową spółką na świecie jest Apple - wynika z rankingu TOP 100 PricewaterhouseCoopers. W pierwszej dziesiątce znaleźli się giganci internetu, oprogramowania, koncern paliwowy i firmy finansowe.

Łączna wartość rynkowa setka największych spółek na kuli ziemskiej wzrosła o 1 mld 861 mln dolarów, innymi słowy 12 proc. w stosunku z ubiegłorocznym rankingiem - wynika z danych PwC.

Ranking PwC "100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej" uwzględnia zmiany kapitalizacji przedsiębiorstw w czasie od 31 marca 2016 roku do 31 marca 2017 roku, w tymże dynamikę i trendy w ujęciu globalnym, krajowym i sektorowym.

Amerykanie coraz mocniejsi

"Przepaść pomiędzy największymi spółkami ze Stanów Zjednoczonych oraz spółkami z pozostałości świata ciągle się pogłębia. Amerykańskie firmy zwiększają światowy zasięg, wysoki poziom innowacyjności, oraz siłę finansową – stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do spółek pochodzących z Wielkiej Brytanii i Europy, które wciąż gubią pozycje w rankingu. Po okresie niepewności na rynkach azjatyckich, chińskie firmy zdobyły siły, a Tencent i Alibaba szykują się, aby wejść do Top dziesięć w przyszłym roku" - ocenił, cytowany w komunikacie PwC, Bartosz Margol, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Spółki ze Stanów Zjednoczonych zwiększyły prowadzenie w rankingu, w czasie gdy liczba i całkowita wartość spółek z Świata spadły.

"Łączna kapitalizacja wszystkich spółek z rankingu odrobiła straty z 2016 roku wzrastając o 12 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku i osiągając rekordowy poziom 17, cztery bln dolarów" - wskazano w komunikacie.

Źródło: PwC Liczba spółek w rankingu PwC TOP 100

Liczba amerykańskich spółek wzrosła z 54 notowanych w ubiegłorocznym rankingu do 55 - po bieżącym. Udział firm z USA pod względem kapitalizacji zwiększył się do 63 proc. (z 62 proc., czyli o 1 292 mld dolarów). Obecnie wszystkie spośród 10 największych korporacji pochodzą z USA.

Ranking firm

Z rankingu wypadły dwie spółki wraz z Europy - aktualnie wydaje się ich 22. Spadł również łączny udział firm europejskich w kapitalizacji - spośród 19 proc. do 17 proc.

"Wielka Brytania utrzymuje trzecią pozycję z pięcioma firmami w TOP 100, pomimo utraty 2 przedsiębiorstw z rankingu w zestawieniu z z zeszłym rokiem (w następstwie wycofania z giełdy SABMiler po przejęciu za pośrednictwem Anheuser-Busch InBev oraz niezakwalifikowania się w bieżącym roku kalendarzowego Vodafone do TOP 100)" - czytamy w komunikacie.

Potężny komputer jak i również inteligentny głośnik. Sporo nowości od giganta z Cupertino

Łączny udział firm z Chin i Hongkongu pozostał niezmieniony na pułapie ok. 12 proc. 2-ie chińskie spółki Tencent i Alibaba uplasowały się odpowiednio na pozycjach 11 oraz 12, odnotowując znaczący postęp w rankingu.

Czołówka zestawienia

"Szósty rok spośród rzędu najbardziej wartościową spółką na świecie jest Apple, która w bieżącym roku zwiększyła ponad dwukrotnie przewagę morzem drugą spółką w rankingu Alphabet (właściciel Google) przy stosunku do zeszłego r.. Podobnie jak w zeszłym roku, w 2017 roku kalendarzowego łączna wartość spółek wraz z sektora technologicznego przekroczyła łączną wartość spółek z sektora finansowego" - podano po komunikacie.

W bieżącym roku Apple odnotował najogromniejszy wzrost wartości rynkowej - w ujęciu nominalnym kapitalizacja spółki wzrosła o 149 mld dolarów, czyli 25 procent w stosunku do odwiedzenia 31 marca 2016 roku kalendarzowego. Na drugim miejscu wśród największych wzrostów, uplasował się Amazon, który zwiększył swoją kapitalizację rynkową o 144 mld dolarów (51 procent) w porównaniu do 31 marca 2016 roku.

Silny wzrost kapitalizacji przedsiębiorstw amerykańskich był spowodowany także wzrostem wycen takich firm jak Facebook, Bank of America oraz JPMorgan Chase - podał PwC.

Potężny komputer i inteligentny głośnik. Sporo świeżości od giganta z Cupertino

1. Apple - 754 mld dol.

2. Alphapet - 579 mld dol.

3. Microsoft a mianowicie 509 mld dol.

4. Amazon. com - 423 mld dol.

5. Berkshire Hathaway - 411 mld dol.

6. Facebook a mianowicie 411 mld dol.

7. Exxon Mobil - 340 mld dol.

8. Johnson & Johnson - 338 mld dol.

9. JPMorgan Chase & Co - 314 mld dol.

10. Wells Fargo & Co - 279 mld dol.