Bezpieczne finanse na wakacjach. Oto kilka prostych trików

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Na wakacje jedziemy z myślą o relaksie i wypoczynku. Jednak niekiedy dzieje się zupełnie w inny sposób. Przestępcy lub pech potrafią sprawić, że letni odjazd może okazać się nadzwyczaj stresujący i znacznie bardziej kosztowny niż planowaliśmy. Prezentujemy co zrobić, aby się przed tym zabezpieczyć.

1. Uważnie przy bankomatach

Niezależnie czy na wczasy wyjeżdżamy za granicę bądź też zostajemy w polsce, musimy pamiętać, że tam dokąd są turyści, zwykle istnieją też przestępcy. Mogą te banki bardzo uprzykrzyć nam żywot np. poprzez skopiowanie polskiej karty płatniczej. Zwykle prowadzona jest się to w bankomacie, na którym instalowana wydaje się tzw. nakładka. Przestępcy zakładają je zwykle na maszynach, które cieszą się ogromną popularnością, czyli gdzie mogą skopiować dużo kart.

Bułgaria znad przepaści. "Strach jest, ale odkrywamy świat, którego byśmy się nie spodziewali"

- Będąc za granicą, warto szczegółowo przyglądać się bankomatowi, bądź przypadkiem nie jest dzięki nim zainstalowana miniaturowa kamerka lub nakładka na klawiaturę, co pozwala przestępcom zapoznać PIN. Samo urządzenie kopiujące jest zwykle schowane po otworze bankomatu, do któregoż wkładamy kartę - wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

W Polsce obrona przed tymże zagrożeniem jest znacznie łatwiejsza. Wystarczy wypłacać pieniądze z bankomatu bez wkładania do odwiedzenia niego karty. Można to zrobić na dwa metody.

Pierwszy to wypłata zbliżeniowa. Część bankomatów ma obecnie zamontowane odbiorniki, które umożliwiają na dokonanie transakcji zbliżeniowych. Jeśli więc zobaczymy na bankomacie taki odbiornik, wówczas warto z niego skorzystać. Drugą możliwością jest możliwość wypłaty bez karty - z wykorzystaniem kodu BLIK. Do odwiedzenia tego potrzeby jest smartfon z zainstalowaną aplikacja bankową, która wyświetli nam szyfr BLIK.

2. Polisa i EKUZ

W wypadku wyjazdów zagranicznych bardzo duże koszty mogą pojawić się w sytuacji, gdy serio zachorujemy, gdy zrobimy jakiejś osobie krzywdę lub gdy stanie się potrzebna akcja ratownicza z użyciem śmigłowca. Można się przed takimi zagrożeniami ubezpieczyć posiadając odpowiednie ubezpieczenie. Porządne ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować koszty leczenia, leków, transportu medycznego i transportu zwłok.

- Tu kluczowe jest, aby suma ubezpieczenia była bardzo wysoka, bowiem takie koszty w niektórych sytuacjach mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Jeżeli jedziemy do kraju Unii Europejskiej, to dodatkowo warto wyrobić sobie też kartę EKUZ. Pozwoli nam ona korzystać z publicznej służby zdrowia na takich samych regułach, jak mieszkańcom danego państwie Unii - doradza ekspert Expandera.

Oprócz tegoż do ubezpieczenia turystycznego powinno się dokupić ubezpieczenie OC, które pokryje roszczenia osób, którym zrobimy krzywdę lub którym zniszczymy przypadkowo jakąś cenną rzecz. Tu również ochrona powinna być wysoka.

Jeśli poszkodowaną osobą zostanie ktoś o wysokich przychodach, to odszkodowanie może naszej firmy zrujnować. Poza tym, jeżeli wybieramy się w góry czy będziemy żeglować, to ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać też koszty akcji ratunkowych.

3. Zabezpiecz dom

Na czas wyjazdu powinno się też zadbać, aby ktoś zaopiekował się naszym budynkiem czy mieszkaniem. Dla przestępców wakacje są jednym spośród najlepszych okresów do dokonywania włamań. W takich sprawach najlepiej sprawdzają się rzetelne relacje z sąsiadami. Powinno się im wspomnieć, że wyjeżdżamy i poprosić, aby zwracali uwagę czy nie historia się coś podejrzanego.

Dobrze jest też pozostawić klucz komuś zaufanemu, dzięki wypadek np. pęknięcia rury lub innej awarii, jaka mogłaby spowodować duże opłaty jeśli nikt nie będzie mógł szybko dostać się do mieszkania.

Warto również ubezpieczyć swój dom i jego zawartość. Nawet najsolidniejsi sąsiedzi mogą nie dostrzec, gdy w środku wiczoru ktoś okrada nasze apartament.

4. Uwaga w portfel

Kolejnym zagrożeniem wydaje się być klasyczna kradzież portfela. Po miejscach licznie odwiedzanych przez turystów ryzyko takiego wydarzenia jest niestety dość ogromne. Jeśli coś takiego przydarzy nam się za granicą, to problem może być poważny. Aby uniknąć kłopotów najlepiej dobrze schować portfel. Lepiej też nie nosić przy sobie dużej ilości w gotówce.

Jeśli nie da się tego uniknąć, gdyż u nas nie akceptują kart płatniczych jak i również będziemy mieli daleko do odwiedzenia bankomatu, to pieniądze najpomyślniej podzielić na kilka partii np. między męża jak i również żonę.

Bicykle, śledzie i cukierki. W tę wyspę warto jechać

- Jeśli np. portfel męża zostanie skradziony, to żona nadal będzie miała część pieniędzy. Jeżeli natomiast tam, gdzie wyjeżdżamy są bankomaty lub zwykle można płacić kartą, wówczas warto z tych możności korzystać. Pamiętajmy również, by nie trzymać wszystkich kart w jednym miejscu. Nie należy też zapisywać numeru PIN ani na karcie, ani na karteczkach znajdujących się w torebce lub portfelu. Jeśli na karcie nie będzie PIN-u, wówczas przestępca, który ukradnie nam portfel, będzie w stanie wykonać zaledwie kilka płatności zbliżeniowych. Poza tym adekwatnie z prawem nasze szkody nie będą mogły przekroczyć równowartości 50 euro a mianowicie wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Jeśli natomiast przestępca będzie znał PIN, to być może zupełnie wyczyścić nasze profil bankowe wypłacając tu wiele złotych. Bank może z kolei odmówić zwrotu pieniędzy, ponieważ zapisanie PIN-u na karcie można uznać za rażące niedbalstwo.