Bezrobocie znowu spada

Temat: Praca

  • Nawet milion pracowników może wyjechać wraz z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach
  • Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje nam rąk do odwiedzenia pracy i pracodawcy narzekają". Nowe dane w kwestii bezrobocia

Stopa bezrobocia w październiku spadła do odwiedzenia 9, 6 proc. z 9, 7 proc. we wrześniu - wynika wraz z szacunków Ministerstwa Pracy jak i również Polityki Społecznej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) podało dziś, iż w październiku 2015 roku kalendarzowego stopa bezrobocia spadła do odwiedzenia 9, 6 procent z 9, 7 procent we wrześniu. W październiku 2014 roku stopa bezrobocia wynosiła 11, 3 proc.

Związkowcy zapowiadają strajk, PKP Cargo idzie do sądu

Coraz mniej

Oznacza to, że w przeszłym miesiącu zarejestrowanych było jednej, 518 miliona osób bezrobotnych, o 21, 2 tysiąca mniej niż we wrześniu.

Pracodawcy w październiku zgłosili do urzędów robocie prawie 112 tysięcy ofert zatrudnienia i aktywizacji fachowej, czyli o blisko 13, 9 tysiąca więcej niż przed rokiem. Najwięcej pracowników poszukają firmy w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim.

Spadek stopy bezrobocia odnotowano w 15 województwach. Województwo wielkopolskie (6, 1 proc. ), śląskie (8, 1-wszą proc. ) i małopolskie (8, 2 proc. ), to województwa, w wskazane jest bezrobocie utrzymuje się dzięki najniższym poziomie.

Najlepiej od lat

- Rok 2015 to okres zmniejszającej się liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Podobny poziom bezrobocia odnotowano w grudniu 2008 r., czyli prawie 7 lat wstecz. Październikowy wynik potwierdza stałą tendencję do poprawy w rynku pracy – rzekł Władysław Kosiniak-Kamysz, minister robocie i polityki społecznej.

Co dalej?

Adam Czerniak z Polityki Insight twierdzi, że bezrobocie spada jeszcze z powodów sezonowych. - Spadek o 0, 1 proc. to wynik jeszcze sezonowy. W następnych miesiącach tych spadków nie zaakceptować będziemy widzieć. Raczej na koniec roku stopa bezrobocia ponownie będzie rosnąć - powiedział Adam Czerniak i dodał, że sytuacja na branży pracy jest lepsza niż przed rokiem.

- Ale poprawa tej sprawy następuje relatywnie wolniej aniżeli jeszcze kilka miesięcy nim. Co wynika z tego, że wyczerpuje się zasób nowych pracowników. Trudniej odnaleźć nowych, wykwalifikowanych pracowników w tej chwili niż jakim sposobem to było rok czy dwa lata temu - dodał.

Grzegorz Cydejko z magazynu Forbes podkreślił, że w Polsce przybywa pracy. - Spadek bezrobocia nie wynika z fluktuacji demograficznych, ale po prostu przybywa miejsc pracy. Start oryginalnej ekipy politycznej jest bardzo dobry. Bezrobocie nawet z brakiem ważnych decyzji politycznych powinno w najbliższym roku wciąż spadać, a stopa zatrudnienia powinna rosnąć - mniema Cydejko i dodaje, iż zagrożeniem dla wzrostu po niektórych branżach są planowane reformy.

- Tak może być np. przy handlu, gdzie planowane są ruchy podatkowe. Mogę ów lampy skutkować wstrzymaniem się np. w otwieraniu nowych sklepików, mogą też wpłynąć w poziom zatrudnienia - dodał.