Bieda wciąż dręczy polską wieś. Mówią o tym najświeższe dane GUS

Dwa wykresy jasno pokazują, jak naprawdę dręczy polską wieś

Bieda. To cały okres poważny problem polskiej wioski. W najnowszym raporcie GUS-u dotyczącym ubóstwa w Naszym narodzie w 2015 r. wówczas właśnie tereny wiejskie będą w czołówce najbiedniejszych regionów w naszym kraju.

Urząd, mierząc poziom biedy nad Wisłą, wykorzystał trzy różne definicje ubóstwa:

  • Ustawową - której próg w 2015 r. ustalono na kwotę 634 zł
  • Relatywną – której próg wynosi 734 zł
  • Skrajną – próg wynosi 545 zł

Zajmijmy się tymże najgorszym rodzajem ubóstwa – skrajnym. Minimum egzystencji po Polsce zostało ustalone poprzez Instytut Pracy i Kwestii Socjalnych (IPiSS) na sumę 545 zł na miesiąc. Uwzględnia ono jedynie owe potrzeby, których zaspokojenie nie może być odłożone w czasie, a mniejsza suma od tego poziomu przewodzi do - jak wówczas określił GUS - „biologicznego wyniszczenia”.

I na nieszczęście, największy odsetek gospodarstw pokojowych poniżej minimum egzystencji narasta na polskiej wsi. W raporcie GUS czytamy:

W 2015 r. zasięg ubóstwa skrajnego na wioski był prawie trzykrotnie wyższy niż w miastach. Rozbieżność ta jest szczególnie wyraźna, gdy sytuację na wsi porównuje się z przypadkiem w największych miastach (500 tys. lub więcej mieszkańców). W skrajnym ubóstwie egzystowało rok temu prawie 4 proc. mieszkańców miast.

Na wsi tymczasem, część osób żyjących poniżej najmniejsza wartość egzystencji, wyniósł dokładnie jedenaście, 3 proc.

Foto: GUS / GUS

Sytuacja powtarza się, gdy weźmiemy pod uwagę kategorię grup społecznych. Wśród drugiej największej stajnie pogrążonej w skrajnym ubóstwie znaleźli się rolnicy – blisko 15 proc. Na rzecz porównania poniżej minimum egzystencji wegetuje 5 proc. rencistów i tylko 3 proc. osób pracujących na prywatny rachunek.

Foto: GUS / GUS

Jak pisze GUS w raporcie:

Po najtrudniejszej sytuacji znajdowały się osoby żyjące w gospodarstwach domowych utrzymujących się spośród tzw. innych niezarobkowych źródeł (stopa ubóstwa skrajnego w poziomie ok. 18 proc. ), w tym przede wszystkim w gospodarstwach, których podstawę utrzymania stanowiły świadczenia społeczne inne niż renty i emerytury (ok. 23 proc. )

W ogólnym ujęciu sytuacja w naszym kraju może jednak nastrajać do odwiedzenia lekkiego optymizmu. Rok wstecz zanotowaliśmy niewielki spadek ceny wskaźnika ubóstwa skrajnego a także relatywnego. W obu tych przypadkach spadek w zwróceniu do 2014 r. odrzucić przekroczył 1 punktu proc.

Poniżej zamieszczamy wykres zasięgu ubóstwa w Polsce w latach 2008 – 2015.

Foto: GUS / GUS Tagi: utrapienie gus wieś Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie