Gdzie najłatwiej znaleźć pracę? Raport pracuj. pl

W styczniu rządził handel. Wówczas w tej branży stało się najwięcej ofert pracy. Jak z innymi?

Gdzie jest najłatwiej znaleźć fuchę? W handlu. Według referatu Pracuj. pl ofert roboty w tej branży stało się ok. 8 tys. Pracodawcy potrzebowali też pracowników po bankowości i finansach, przemyśle ciężkim oraz telekomunikacji i zaawansowanych technologiach.

W raporcie podano, że w styczniu na portalu opublikowano ok. 46 tys. ogłoszeń, czyli o 15 proc. więcej niż w kwietniu 2016 r. i o 40 proc. więcej niż w grudniu 2016 r. "W styczniowych danych widać także znaczące refleks branży budowlanej, która zanotowała największy wzrost zapotrzebowania w pracowników w ujęciu dwanaście miesięcy do roku" - odczytujemy w raporcie. W krytycznej trójce branż o najwyższym zapotrzebowaniu na pracowników znalazły się:

  • handel i sprzedaż (blisko 12 tys. ofert pracy),
  • bankowość/finanse/ubezpieczenia (ponad 5, czterech tys. ),
  • przemysł ciężki (3, 6 tys. ).

Gdzie jest najwięcej ofert pracy? Raport pracuj. pl

Z badania powstaje, że z początku roku największy wzrost zapotrzebowania na zatrudnionych (w porównaniu do grudnia 2016 r. ) odnotowano w branży budowlanej (skok o 48 proc. ), co dobrze wróży krajowej gospodarce. W styczniu owego roku (w porównaniu wraz z styczniem 2016 r. ) największy wzrost liczby ogłoszeń pracy zanotowano dla specjalistów inżynierii (o 27 proc. ), pracowników IT (o 20 proc. ), produkcji (19 proc. ), nieruchomości (16 proc. ), budownictwa (14 proc. ), 14 obsługi klienta (14 proc. ).

Z doświadczenia wynika, że w styczniu najczęściej zapotrzebowanie na oryginalnych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników – opublikowały one ponad trzynaście, 5 tys. ofert robocie. Niemal równie nierzadko rekrutowali pracodawcy w firmach średnich (zatrudniających od 51 do 250 pracowników) – z tych firm pochodziło 12, 8 tys. propozycji pracy.

Także drobne firmy utrzymały bardzo wysoki poziom zapotrzebowania na pracowników - 12 tys. anonsów o pracę w styczniu. W raporcie zaznaczono, hdy najwyższą dynamikę wzrostu cyfry ofert pracy odnotowano przy firmach największych (powyżej 220 pracowników) – było to 21 proc. wzrostu (w porównaniu do stycznia 2016 r. ). Na innym miejscu pod względem postępu zapotrzebowania znalazły się spółki małe (od 10-50 pracowników) – wzrost o kolejny proc. Firmy średnie zwiększyły liczbę ofert roboty o niemal 12 proc., a mikroprzedsiębiorstwa (do 10 pracowników) o 8 proc.

W którym województwie jest najwięcej pracy?

Niezmiennie - zwrócono uwagę przy raporcie - jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń podług województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano dziesięciu 647 ofert. Na pozostałych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie (4 698), małopolskie (4 463) oraz wielkopolskie (4 125). Zauważalna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 934), pomorskiego (2 954) oraz łódzkiego (2781).

W styczniu 2017 r. w porównaniu z poprzednim rokiem największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników zauważano w województwie podkarpackim, 21, 5 proc., opolskim (19 proc. ), wielkopolskim (18, 8 proc. ) a także świętokrzyskim (18, 35 proc. ).

Tagi: praca Polska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie