Internet Research Agency - robota w fabryce trolli

Tak wygląda praca w rosyjskiej fabryce trolli

Internet Research Agency to 1 z trzech rosyjskich spółek oskarżonych o ingerencję po amerykańskie wybory. Dwóch jej pracowników w rozmowie z "The New York Times" wyznało, że praca w tym miejscu zmieniła ich z sieciowych trolli w roboty.

Aleksiej i Sergiej wyznali reporterowi "The New York Times", że podjęli ją z tych samych bodźców - dla pieniędzy. Siergiej odszedł, bo nie mógł wytrzymać tempa pracy. Codzienne norma - 80 komentarzy i 20 wpisów na blogach innych trolli. Aleksiej natomiast uzasadnił swoją rezygnację z pracy rozterkami moralnymi i... nudą.

„Na początku był w tymże wszystkim element kreatywny. Pod koniec kreatywna część zniknęła i wszyscy byliśmy jak na przykład roboty" - powiedział Aleksiej cytowany na łamach dziennika The New York Times w poniedziałek.

Zarówno Siergiej jak i również Aleksiej nie zaakceptować zgodzili się na wymienienie ich pełnych nazwisk obawiając się odwetu ze strony www dawnego pracodawcy i byłych kolegów z pracy.

Pierwszym zadaniem trolli stało się stworzenie trzech fikcyjnych autorów blogów publikowanych na atrakcyjnej platformie "Living Journal".

Tematy dla internetowych trolli

Tematy "wypracowań" trolli zawsze dawny dostarczane w mailach. Wśród częstych tematów obaj rozmówcy moskiewskiego korespondenta The New Jork Timesa wymienili: Ukrainę, porównanie Rosji W. Putina z Ameryką B. Obamy, wojnę w Syrii, funkcje Ameryki w rozsiewaniu wirusa Eboli, heroizm żołnierzy rosyjskich.

Aleksiej pracował w "dziale krajowym" fabryki trolli, niezależnie istniał dział anglojęzyczny.

Tematy w wydziale anglojęzycznym, jak podsłuchał Aleksiej we wspólnej dla obu działów palarni, były pokrewne.

Oprócz tego personel działu angielskiego chwalili się tysiącami fałszywych kont stworzonych w serwisach społecznościowych.

Jak zostać trollem

Aby dostać pracę, Aleksiej musiał wpisać esej poświęcony “doktrynie Dullesa", rozpowszechnianej w czasach sowieckich teorii spiskowej zakładającej, hdy Allen Dulles, dyrektor CIA w latach 1953 - 1961, zamierzał zniszczyć Stosunek Sowiecki poprzez doprowadzenie do odwiedzenia rozkładu moralnego społeczeństwa sowieckiego i zniszczenie dorobku kulturalnego.

"Jak Zachód nauczył się w ciągu minionych dwóch lat, dokładnie tego typu był cel Kremla jak i również fabryki trolli stworzonej przy celu podkopania w Stanach Zjednoczonych wiary w system wyborczy i poprzez zachęcanie, a nawet tworzenie grup, które podsycają wewnętrzne spory" - stwierdza Neil Mac Farquhar na łamach poniedziałkowego wydania dziennika The New York Times.

Obaj Rosjanie rozmawiali z korespondentem NYT jeszcze przed postawieniem przez amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości w ub. piątek trzynaście osób i trzech podmiotów prawnych w stan oskarżenia.

Przedstawiony w piątek akt oskarżenia jest rezultatem rozpoczętego w maju minionego roku dochodzenia specjalnego prokuratora Roberta Muellera.

Robert Mueller, jeszcze kiedyś dyrektor FBI, został powołany przez wiceministra sprawiedliwości i zastępcę prokuratora generalnego Roda Rosensteina w stanowisko specjalnego prokuratora w maju 2017 roku "w celu nadzorowania dochodzenia FBI, dotyczącego działań rządu rosyjskiego z zamiarem wywarcia oddziaływania na wybory prezydenckie roku kalendarzowego 2016 i spraw z tym związanych".