Bilans koreańskich inwestycji w Naszym narodzie: 4 mld złotych jak i również 12 tys. miejsc roboty  Informacje

Temat: Janusz Piechociński

  • Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Korea Południowa zajmuje siódme miejsce dzięki liście krajów, z wskazane jest pochodzi kapitał ulokowany po polskich specjalnych strefach gospodarczych (SSE). Na koniec czerwca tego roku wartość lokaty koreańskich przekroczyła 4 mld zł, a dzięki przedtem powstało blisko 12 tys. stanowisk zatrudnienia - poinformował dzięki swoim blogu minister gospodarki Janusz Piechociński.

Polska tygrysem "w biało-czerwone pasy". Bronisław Komorowski po Seulu

Jak pisze kierownik resortu gospodarki, koreańskie przedsiębiorstwa obecne są w katowickiej, starachowickiej, tarnobrzeskiej, wałbrzyskiej jak i również warmińsko-mazurskiej specjalnych strefach gospodarczych.

Tylko w strefie tarnobrzeskiej wartość południowokoreańskich inwestycji wynosi blisko 77 proc. Pośród firm, które ulokowały tam kapitał znalazły się takie spółki, jak: LG DISPLAY POLAND, która do ukończenia czerwca zainwestowała ponad 1-wszą mld zł; LG Electronics Wrocław z inwestycją zbyt 0, 7 mld zł oraz Heesung Electronics Poland, która ulokowała w tarnobrzeskiej strefie 0, 5 mld zł.

Elektronika i motoryzacja

Na liście najpopularniejszych inwestorów zagranicznych Polskiej Filii Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2012 roku znalazło się aż 19 koreańskich firm. Największe z wymienionych to m. in., LG, Samsung, Daewoo Electronics, SK Chemicals i Mando.

W najbliższym czasie koreańscy przedsiębiorcy zainwestują przede każdemu w branży elektronicznej jak i również IT, a także po sektorze maszynowym i motoryzacyjnym

Minister gospodarki, Janusz Piechociński

Branżą dominującą jest stale produkcja wyrobów elektronicznych. Przypada na nią blisko 70 proc. zainwestowanego kapitału. "W najbliższym czasie koreańscy sklepy zainwestują przede wszystkim w branży elektronicznej i IT, a także w sektorze maszynowym i motoryzacyjnym" a mianowicie oświadczył Piechociński.

Polska druga po Niemczech

Do końca 2012 roku (danych za 2013 roku jeszcze nie ma) przedsiębiorcy pracujący w 14 specjalnych strefach ekonomicznych zainwestowali blisko 86 mld zł i zatrudniali prawie 250 tys. jednostek, z czego ponad 186 tys. to nowe najęcie, powstałe w wyniku wykonania nowych inwestycji.

W stosunku do 2011 r. skumulowana wartość inwestycji wzrosła o 6, 2 mld zł, zaś liczba pomieszczeń pracy o 6, 7 tys., w tym nowych o 4, 2 tys.

Podczas forum ekonomicznego w Seulu w październiku 2013 roku minister zapowiadał podwojenie wymiany handlowej z Koreą Południową do 2020 roku. – W przeciągu najbliższych trzech lat Nasz kraj będzie, po Niemczech, innym najbardziej atrakcyjnym w Europie krajem do lokowania lokaty – zachęcał wtedy szef ludowców.