Fundusz Szczurka z perspektywami. Unia zainteresowana  Informacje

Temat: UE

  • Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają, iż kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Mazowsze zostało zwaśnione. Rząd liczy na równoczesne środki z Unii Europejskiej
  • Wydarzenia w Sejmie mają możliwość wpłynąć na planowanie unijnego budżetu
  • Przyszłość Brexitu. Bruksela boi się "słabego partnera"
  • Z zagranicy jak w państwa. Po fali krytyki duży operator zmienia taryfy

Unijne instytucje wzięły dzięki warsztat propozycję polskiego ministra finansów Mateusza Szczurka, aby rozruszać gospodarkę Unii Europejskiej 700 mld euro w program inwestycyjny – pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Gdy przed miesiącem padł ten pomysł, w tv i wśród polskich profesjonalistów zapanowała konsternacja - pytano z niedowierzaniem: jak wówczas? ile? (cały budżet UE na 2014-20 to 960 mld euro) – przypomina "PB".

Szczurek z prestiżową nagrodą. Najlepszy minister finansów przy rejonie

Zdaniem rządu

Ale dowiaduje się, że propozycja nie zaakceptować była wcale intelektualną rozrywką, ale oficjalnym postulatem naszego rządu, forsowanym, na Radzie Europejskiej. Co więcej, wygląda na to, że pomysł został podchwycony na salonach UE i jest spore prawdopodobieństwo, iż fundusz powstanie, aczkolwiek pewnie w mocno zmienionej formie, po uwzględnieniu uwag innych państw – przekonuje gazeta.

Rada ECOFIN (ministrowie finansów UE) rajcuje zaś sprawę na analityczny warsztat. Powstanie specjalna grupa robocza, która opracuje główne założenia uruchomienia programu, m. in. zbada, jakie są główne bariery dla inwestycji publicznych w UE jak i również przedstawi rekomendację ich zlikwidowania.

Jak ustalił "PB" w MF, grupa, której to prace mają ruszyć wkrótce, będzie działać pod auspicjami Europejskiego Banku Inwestycyjnego jak i również Komisji Europejskiej, an ekspertów będą delegować dodatkowo państwa członkowskie.