Brytyjskie «nie» dla funta przy niepodległej Szkocji  Informacje

Temat: Duża Brytania

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją setki kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega poprzednio skutkami braku porozumienia

Brytyjski minister finansów George Osborne wykluczył w sobotę możliwość zachowania przez Szkocję funta szterlinga, a tymże samym pozostania w unii europejskiej walutowej z resztą Zjednoczonego Królestwa, w przypadku poparcia niepodległości kraju we wrześniowym referendum.

Jest to odpowiedź na ostatnio opublikowaną po "Guardianie" wypowiedź niewymienionego spośród nazwiska ministra stanu po rządzie Davida Camerona, który dał do zrozumienia, hdy Londyn zgodzi się na to, by Edynburg zachował brytyjską walutę w wypadku pozytywnego dla zwolenników niepodległości Szkocji wyniku głosowania 18 września.

Barroso wątpi w szanse niepodległej Szkocji w miejsce w UE. Edynburg: To groteskowe

Rozłam przy rządzie?

Według tego ministra rząd brytyjski pozwoliłby Szkocji zachować funta po zamian za zgodę na dalsze stacjonowanie brytyjskich okrętów podwodnych w Faslane w Szkocji. "Rząd Zjednoczonego Królestwa chce by Faslane zostało bazą okrętów z pociskami nuklearnymi Trident, a rząd Szkocji chce unii walutowej. Na tym przykładzie można zobaczyć zarys porozumienia" – cytował "Guardian" swoje źródło.

Osborne i jego pierwszy zastępca Danny Alexander wskazali we wspólnym oświadczeniu, hdy jedynym sposobem, aby Szkocja mogła dalej być przy unii walutowej jest pozostanie częścią Zjednoczonego Królestwa, bowiem wystąpienie z niego wydaje się równoznaczne z wyjściem wraz z unii walutowej. Inne rozstrzygnięcie nie odpowiadałoby - ich zdaniem - interesom również Szkotów, jak i również reszty Ogromnej Brytanii.

- Szkocja nie miałaby kontroli nad stopami oprocentowania kredytu hipotecznego, miałaby związane ręce w sytuacjach podatkowych i finansowaniu nadrzędnych służb publicznych – twierdzą Osborne i Alexander. - Rząd Szkocji proponuje rozwód z resztą Zjednoczonego Królestwa, ale chce zachować romantyczne konto bankowe i kartę kredytową – dodali.

Rząd Szkocji proponuje rozwód z resztą Zjednoczonego Królestwa, ale chce zachować wspólne konto bankowe i kartę kredytową.

Osborne jak i również Alexander

Nie będą ratować obcych

- Rząd Zjednoczonego Królestwa nie będzie ryzykował pieniędzy podatników ratując obcy kraj i jego bazy. Parlament nie wydałby dzięki to zgody, an wyrok publiczna by tego nie zaakceptować zaakceptowała – wskazano w oświadczeniu.