Trzech największych akcjonariuszy NIO

Author:
17 lutego 2021
Category: Tego Samego

NIO Inc. (NIO), założona w 2014 roku przez chińskiego przedsiębiorcę Williama Li, to producent samochodów z siedzibą w Szanghaju, który specjalizuje się w projektowaniu i rozwijaniu autonomicznych pojazdów elektrycznych. Firma, wcześniej znana jako NextEV, ma wielkie plany, aby stać się Tesla Inc. (TSLA) w Chinach i zaspokoić ambicje Pekinu, aby szybko rozszerzyć krajową produkcję zaawansowanych technologii, w tym pojazdów zmniejszających emisje.

We wrześniu NIO stał się trzecim co do wielkości notowaniem chińskiej firmy w USA w tym roku. Firma zebrała 1 miliard dolarów w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO), nie spełniając początkowych oczekiwań. Akcje zostały wycenione 12 września na 6,26 dolara za sztukę, czyli nieco powyżej dolnego końca przedziału cenowego od 6,25 do 8,25 dolara. Źródła podały Reuterowi, że jego wycena została obniżona przez obawy inwestorów o kłopoty, które ogarnęły głównego konkurenta Teslę. Nie pomogło też prawdopodobnie osłabienie nastrojów w chińskich firmach.

Na początku procesu IPO NIO liczył na wycenę sięgającą nawet 20 miliardów dolarów. W końcu musiał zadowolić się kapitalizacją rynkową w wysokości 6,41 miliarda dolarów.

Akcje są obecnie sprzedawane po 7,39 USD, a kapitalizacja rynkowa wynosi 7,52 miliarda USD. Poniżej przedstawiamy trzech największych akcjonariuszy indywidualnych spółki.

William Li

W prospekcie emisyjnym NIO wymienił Williama Li, założyciela i dyrektora generalnego start-upu pojazdów elektrycznych, jako swojego największego akcjonariusza posiadającego 148,6 mln akcji lub 14,5% akcji bezpośrednio po ofercie. Akcje te mają postać akcji klasy C, z wyjątkiem 189 253 akcji klasy A posiadanych przez Originalwish Limited, spółkę zarejestrowaną na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i będącą beneficjentem Li. Obiecał przekazać 50 milionów swoich akcji „w odpowiednim czasie w przyszłości i zachować prawo głosu.

Urodzony w 1974 roku Li zyskał sławę po tym, jak w 2000 roku założył Bitauto E-Commerce Co. Ltd., dostawcę treści internetowych i usług marketingowych dla chińskiego przemysłu motoryzacyjnego. Sukces Bitauto, który zatrudnia ponad 3000 osób i obejmuje 340 miasta w Chinach, sprawiły, że Li nazywano w jego kraju „ojcem chrzestnym sektora transportu. Przedsiębiorca jest również prezesem usługi wspólnego korzystania z przejażdżek Dida Chuxing i był jednym z pierwszych dużych inwestorów w platformę rowerów publicznych Mobike Technology Co.Ltd.

Tencent

Właściciel WeChat, Tencent Holdings Ltd. (TCEHY), jedna z największych firm internetowych na świecie, zyskała reputację inwestowania miliardów dolarów w różne start-upy. Chińska firma z Shenzhen była jednym z pierwszych głównych sponsorów NIO i bezpośrednio po ofercie posiadała 137,2 mln akcji, co daje 13,4% udziałów. W tym 132 mln akcji klasy B i 5,2 mln akcji klasy A, które podmioty Tencent miały nabyć po cenie oferty publicznej. Inwestycja Tencenta w NIO, a także Teslę, zaspokaja jego ambicje, aby stać się liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji i połączonych urządzeń. Na początku tego roku internetowy gigant uzyskał licencję na testowanie autonomicznych pojazdów w mieście Shenzhen.

Baillie Gifford

W zgłoszeniu do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd 9 października Baillie Gifford, drugi co do wielkości posiadacz akcji Tesli po Elonie Musku, potwierdził, że nabył 11,4% udziałów w NIO, zwiększając całkowitą liczbę posiadanych akcji do 85,3 mln. Wiadomość o inwestycji brytyjskiej firmy zarządzającej inwestycjami sprawiła, że ​​akcje NIO wzrosły tego samego dnia o 22,35%.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy