Instagram. 10-latek dostał nagrodę zbytnio znalezienie luki w produktów  Tech

10-latek zhakował Instagram. Po nagrodę dostał 10 tys. dolarów

Jest jeszcze zbytnio młody, aby móc bezpośrednio założyć profil na Instagramie, a już znalazł pustkę w zabezpieczeniach popularnej programów. Dzięki niej mógł eliminować komentarze na profilu np. Justina Biebera. 10-latek wraz z Finlandii dostał 10 tys. dolarów od Instagrama (który należy do Facebooka) przy nagrodę za poinformowanie na temat błędzie.

Jani odnalazł lukę, która pozwalała jemu na usuwanie komentarzy pod spodem zdjęciami. Zdradził, że udało mu się usunąć je na profilach nie tylko zwykłych użytkowników, ale i gwiazd. Jak choćby Justina Biebera.

Chłopiec odrzucić zachował jednak tych danych tylko dla siebie jak i również zaraz po znalezieniu niedopatrzenia, postanowił wysłać maila do odwiedzenia Facebooka z prośbą o jej naprawienie. W zamian za tę informację koncern postanowił nagrodzić Fina dziesięć tys. dolarów.

Popularne serwisy społecznościowe tylko za zgodą rodziców. Unia chce ograniczeń

Ojciec zdziwiony

To nie główny raz, kiedy Jani odnalazł lukę w zabezpieczeniach mediów społecznościowych. To odkrycie jest jednak jego największym i pierwszym za które zdobył nagrodę pieniężną. Chłopiec zdradził, że zamierza przeznaczyć owe środki na zakup nieznanego roweru, sprzętu do rozrywki w piłkę i pecetów dla swoich braci.

Jani i jego brat bliźniak rozpoczęli rozwijanie swoich umiejętności technicznych od kodowania gier. - Wtedy zainteresowałem się bezpieczeństwem i zacząłem oglądać filmy na YouTube - powiedział chłopiec przy rozmowie z "Iltalehti".

Ojciec chłopców nie ukrywał swojego zaskoczenia tak wprawnymi umiejętnościami i był przy szoku, kiedy dowiedział się, że Jani zdołał włamać się do Instagrama. a mianowicie Byłem bardzo zaskoczony, hdy Jani nauczył się faktycznie dużo - przyznał Marko, ojciec 10-latka w rozmowie z fińską gazetą.

O aplikacji

Instagram, wówczas aplikacja dostępna na systemy operacyjne Windows Phone, iOS oraz Android, która pozwala użytkownikom edycję zdjęć jak i również filmów, stosowanie do nich filtrów cyfrowych oraz udostępnianie ich w różnych wortalach społecznościowych.

W kwietniu 2012 roku serwis pozostał zakupiony przez Facebook za około 1 mld dolarów.