Grupa China Three Gorges inwestuje w sektor energii odnawialnej  Surowce

Temat: Energetyka

  • ArcelorMittal wyłączy wielki kocioł w krakowskiej hucie. 4 scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream dwóch. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
  • Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne"

Należąca do chińskich władz grupa China Three Gorges (CTG) inwestuje w rynek energii odnawialnej, kupuje pod każdą szerokością geograficzną, w tym w Naszym narodzie, firmy z tej gałęzi - podała w środę agencja AP.

Przedstawiciele CTG, na których powołuje się AP, twierdzą, hdy "tworzenie międzynarodowej grupy energetycznej" działającej w oparciu na temat tzw. czystą energię wydaje się być "celem strategicznym". Dodali, iż obecność firmy na rynkach europejskich oznacza budowę "platformy", która ma umożliwić do niej wejście do Ameryki Północnej.

Według informacji AP chińska firma działa obecnie "aktywnie w 40 krajach", od 2007 roku inwestuje w przedsięwzięcia z zakresu energetyki wiatrowej, an od momentu 2011 - w plany związane z energią jasną.

Inwestycje

Tesla i Panasonic łączą siły. Stworzą fabrykę baterii słonecznych

W ciągu pięciu ostatnich lat CTG wydała już więcej niż 10 mld dolarów dzięki aktywa związane z sektorem energetyki m. in. wiatrowej i wodnej w Niemczech, Włoszech, Polsce, Portugalii, Brazylii - wynika z wiadomości firmy Dealogic (specjalizuje się w udostępnianiu danych finansowych), na które powołuje się AP. CTG buduje też zaporę wodną w Laosie i farmę wiatrową po Pakistanie.

AP przypomina, że w październiku 2016 roku CTG przejęłan od czasu Duke Energy za 1, 2 mld dol. 10 elektrowni wodnych w Brazylii, a w lipcu zeszłego roku kupiłan od Blackstone Energy Partners farmę wiatrową w Niemczech. Jak napisano, wybudowana przez chińską gromadę tama i hydroelektrownia po Malezji od maja 2016 r. produkuje energię. CTG utworzyła też spółkę joint-venture z australijskim start-upem RayGen Resources, w ramach której potrzebuje uruchomić - jak podała AP - "projekt solarny" w Chinach.

Jak podkreśla AP, ważną lokatą CTG było kupno w 2011 roku za trzech, 5 mld dol. od czasu portugalskiego skarbu państwa 21 proc. udziałów w 1 z największych globalnych firm inwestujących w branżę siły wiatrowej - Energias de Portugal.

AP wskazuje, że "koneksje te" mają możliwość pomóc CTG w podboju rynku amerykańskiego. Należąca do Energias de Portugal spółka z Houston kontroluje bowiem farmy wiatrowe m. in. w stanach: Nowy Jork, Iowa i Teksas. "CTG stara się w przyciągający sposób wejść tylnymi bramami (na rynek USA - PAP), by uzyskać wejście do amerykańskich przedsięwzięć połączonych z energią odnawialną" - ocenił, cytowany przez AP, Andrew Shepherd z międzynarodowej agencji analitycznej BMI Research.

Jak zauważają eksperci, na których powołuje się AP, CTG inwestuje w każdym miejscu tam, gdzie widzi możliwości i może uzyskać wejście do nowych rynków.

China Three Gorges

Wiatr pobił rekordy mocy. W Niemczech i Danii cena ciepła spadła poniżej zera

CTG, utworzona w 1993 r. do zarządzania potężną Tamą Trzech Przełomów na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin, jak podkreśliła AP, ma dość nietypowy stan jak na firmę spośród Państwa Środka. Jako ogólnokrajowe chińskie przedsiębiorstwo energetyczne z globalnymi ambicjami stawia w źródła energii stanowiące alternatywę dla paliw kopalnych.

Firma pozyskuje większość spośród 60 gigawatów swych mocy produkcyjnych z hydroelektrowni. Zaś "jej 46-gigawatowa Tama 3 Przełomów na rzece Jangcy konkuruje z brazylijską Itaipu Dam o miano największej elektrowni wodnej na świecie".

CTG dysponuje ozdobnymi zasobami finansowymi. Według informacji, na które powołuje się AP, aktywa grupy oblicza się na 563, siedmiu mld juanów (82, jedenastu mld dol. ), spośród czego gotówka to 18, 7 mld juanów (2, 7 mld dol. ). Zysk firmy w 2015 roku wyniósł 28, 12 mld juanów (4, dwa mld dol. ) obok przychodach 63, 5 mld juanów (9, 3 mld dol. ).