Ceny paliw. Benzyna tanieje, gorsze informacje dla właścicieli diesli  Surowce

Temat: Ropa naftowa

  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w kwestii cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w naszym kraju spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje następujące poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

W najbliższych dniach tankujący benzynę mają możliwość liczyć na obniżki cen, aczkolwiek dla właścicieli diesli nie ma dobrych wiadomości a mianowicie prognozują analitycy rynku paliw.

Jak napisali analitycy e-petrolu, ceny ropy Brent gwałtownie obniżyły się po mijającym tygodniu, głównie za sprawą wizji nadpodaży, która może ponownie zmienić oblicze rynku w kolejnych miesiącach. To wpłynęło także na cenniki polskich rafinerii.

"Niestety kierowcy nie mogą mieć jeszcze specjalnych powodów do radości, bowiem spadki odrzucić dotarły na rynek drobiazgowy. Ostatnie zmiany były tylko minimalne i nie odzwierciedliły trendu na rynku hurtowym" - podkreślili eksperci e-petrol.

Na stacjach paliw "dzieją się cuda"

W analizie firmy BM Reflex dodano, że "obecna sytuacja na rynku detalicznym jest mniej korzystna dla kierowców niż właścicieli systemów. Poziom cen paliw umożliwia im odrobić straty wygenerowane na stacjach jeszcze po październiku, tym bardziej, iż wahania cen w detalu są kosmetyczne w porównaniu do zmian na branży hurtowym".

Ceny materiałów w Polsce

"W tymże tygodniu na części stacji pojawiły się pierwsze wyraźniejsze obroty cen w dół. Mimo to średnio w polsce zbyt paliwa płacimy mniej aniżeli przed tygodniem zaledwie na temat 1-2 grosze na litrze. Warto tu podkreślić, hdy odnotowaliśmy w tym tygodniu ceny benzyny bezołowiowej 95 poniżej 5 zł/l, natomiast dokładnie około 4, 79-4, 85 zł/l, an oleju napędowego poniżej 5, dziesięć zł/l. Wszystko wskazuje na tek krok, że obniżki powinny być kontynuowane na większą niż dotychczas skalę. Na niektórych stacjach ceny spadały w tej chwili średnio do 10 groszy na litrze" - poinformował Reflex.

Dla sektorze detalicznego analitycy BM Reflex prognozują, że "w najbliższych dniach na wyraźne obniżki cen mogą liczyć tankujący benzynę. Spore zmiany spadkowe na rynku gazu płynnego powodują, że także i to paliwo będzie wyraźnie tanieć w kolejnych notowaniach cen detalicznych. Tak dobrych wiadomości nie mamy dla kierowców samochodów z silnikiem Diesla".

Prognozowane na przyszły tydzień przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4, 94-5, 05 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5, 21-5, 32 zł/l oraz 2, 47-2, 54 zł/l dla autogazu - podano w komunikacie.