Błyskotliwe pytania na rozmowę na temat pracę

5 analizowań, które warto zadać rekruterowi na rozmowie o pracę

Zadawanie pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest główne. Jeśli na pytanie rekrutera o to, czy dzierżysz pytania, odpowiesz krótko: nie zaakceptować - nie zrobisz rzetelnego wrażenia. Możesz zostać znany za osobę mało zainteresowaną tą pracą.

To, jakie pytania zadasz, nie wydaje się być oczywiście bez znaczenia. Nie powinny być byle jakie, wymierzone tylko po to, aby "zaliczyć" tę część gadki. Odpowiednimi pytaniami jesteśmy wstanie zdobyć kilka dodatkowych paragrafów.

Oto 5 przypadków pytań, które warto zadać na rozmowie o robotę rekruterowi:

1. Czemu to stanowisko się zwolniło?

W rozmowie o robotę nie chodzi tylko na temat zaimponowanie naszemu rozmówcy jak i również zaprezentowanie się jako osoba kompetentna i pełna entuzjazmu. To także twoja okazja, by zweryfikować daną firmę i dowiedzieć się, jakie możliwości tak naprawdę się w niej dzieje.

"Dobrze jest wiedzieć, czy poprzednia osoba zrezygnowała, czy spółka się rozwija i chce pracowników czy jest wciąż inna przyczyna" - twierdzi doradczyni ds. kariery Angela Copeland.

2. Jakie możliwości sprawia, że ludzie łączą się na dłużej z tą firmą?

April Boykin-Huchko, manager ds. HR przy firmie Affect, mówi w rozmowie z Business Insiderem, że zawsze dobrze wydaje się dowiedzieć się, jaka kultura panuje w danej przedsiębiorstwie. Co to znaczy? Chodzi o zasady współpracy i obyczaje, jakie w pani an obowiązują. Są przedsiębiorstwa, które chwalą się swymi własnymi zasadami i wartościami, informacje na ten temat możemy znaleźć na ich stronicach internetowych. Można o odrzucić dopytać, a jeśli przedsiębiorstwo się nimi nie chwali - warto o nie zaakceptować zapytać.

3. O ile zostanę zatrudniony - które to są trzy cele, które będę musiał osiągnąć w ciągu pierwszych 6-12 miesięcy?

Amanda Augustine, doradczyni ds. kariery z TopResume, zwraca uwagę, że każdy pracodawca chce zatrudnić taką osobę, która pomoże jej rozwiązać problemy i podejmie się konkretnych wyzwań. "Im więcej wiesz o oczekiwaniach pracodawcy, tym łatwiej stanie się ci tak pokierować rozmową, by pokazać, że jesteś właściwą osobą na tek krok stanowisko" - mówi ekspertka.

4. Czy cokolwiek, jak powiedziałem, wzbudziło pani/pana zastrzeżeń, że nadaję się do odwiedzenia tej pracy?

To zapytanie wymaga odwagi, nie jawi się być zrozumiałe. Ale jednocześnie pozwala zorientować się, jak wypadliśmy i w ostatniej chwili daje szansę odniesienia się w dodatku, co o nas sądzi rekruter.

5. W którym czasie podejmiecie państwo decyzję? Czy mogę zadzwonić lub wysłać maila, żeby zostać poinformowanym, jaki jest wynik pozyskiwaniu?

"Wielu kandydatów zapomina na temat to zapytać. Nigdy nie zaakceptować wychodź z rozmowy, bez wiedzy o tym, jak wiele czasu potrzebuje dana firma, by podjąć decyzję a także w ten sposób, w jaki sposób możesz dowiedzieć się na temat niej" - mówi Amanda Augustine.