Różnica między wekslem bankowym a czekiem poświadczonym

Author:
17 lutego 2021
Category: Płatności Kartą

Jak wypisać potwierdzony czek

Gdy firma lub osoba fizyczna musi zapłacić określoną kwotę innej firmie lub osobie, dostępnych jest kilka opcji bezpiecznego przesyłania tych środków. Wiele firm akceptuje płatności kartą kredytową, ale może się zdarzyć, że zażądany zostanie instrument zbywalny, taki jak czek, czek poświadczony lub przekaz bankowy. Zwykle stosowane, gdy znaczące fundusze zmieniają właściciela, a odbiorca lub odbiorca chce nieco większego bezpieczeństwa niż zwykły czek, czeki poświadczone i weksle bankowe są podobnymi instrumentami używanymi do przenoszenia środków. Zarówno czeki poświadczone, jak i weksle bankowe wiążą się z weryfikacją dostępnych środków i są traktowane jako ekwiwalent gotówki.

TL; DR (zbyt długo; nie przeczytałem)Podczas gdy przekaz bankowy i czek poświadczony służą podobnym celom, bank gwarantuje wypłatę czeku poświadczonego, podczas gdy weksle bankowe są przekazywane bezpośrednio między bankami i rachunkami.

Co to jest czek certyfikowany?

Certyfikowany czek jest odmianą zwykłego czeku. Różnica polega na tym, że w przypadku czeku poświadczonego bank sam gwarantuje płatność: bank zaświadcza, że ​​środki deponenta są dostępne na pokrycie czeku. Inna istotna różnica między czekiem poświadczonym a zwykłym polega na tym, że w przypadku czeku poświadczonego bank sam ponosi odpowiedzialność za płatność za czek na podstawie poświadczenia dostępności środków.

Bank poświadcza czek poprzez dodanie do podpisu wystawcy na czeku słowa poświadczonego wraz z podpisem urzędnika bankowego lub innego upoważnionego przedstawiciela banku.

Co to jest przekaz bankowy?

Przekazy bankowe są podobne do czeków kasjerskich, ponieważ są uważane za bezpieczniejsze niż czek imienny, przynajmniej z perspektywy osoby otrzymującej dane środki. Przekaz bankowy, czasami nazywany certyfikowanym przekazem bankowym, jest pobierany ze środków zdeponowanych w tym banku, a płatność jest gwarantowana przez ten bank wystawiający.

Aby otrzymać przekaz bankowy, płatnik – osoba wysyłająca komuś środki – musi najpierw być klientem danego banku. Po drugie, i co najważniejsze, klient musi mieć zdeponowane w banku środki wystarczające na pokrycie kwoty przekazu. Po zainicjowaniu weksla bank zasadniczo zamrozi tę kwotę lub alternatywnie przeniesie tę kwotę na własne rachunki banku, aż do zakończenia płatności.

Należy zauważyć, że słowa przekaz bankowy mogą mieć inne znaczenie w innych sytuacjach i w innych krajach. Co więcej, w niektórych przypadkach przekaz bankowy jest po prostu nakazem przeniesienia środków z jednego konta na drugie. Czasami są to rachunki w tym samym banku, a czasami środki są przelewane z konta w jednym banku na konto w innym banku.

Podobieństwa między wekslami bankowymi a czekami poświadczonymi

Zarówno weksle bankowe, jak i czeki poświadczone działają w podobny sposób. W niektórych przypadkach osoba otrzymująca środki wymaga dodatkowego zapewnienia, że ​​płatność zostanie uhonorowana. W końcu czeki osobiste mogą się odbić i tak się dzieje. Gdy osoba, która ma otrzymać środki, nie chce polegać na zwykłym czeku lub na kredycie osoby, która przekazuje płatność, odbiorca zazwyczaj prosi o przekaz bankowy lub czek poświadczony.

Oszustwa związane z przekazami bankowymi i potwierdzonymi czekami

Chociaż jedną z głównych zalet przekazów bankowych jest podwyższone bezpieczeństwo, nie zawsze można założyć, że użycie przekazu bankowego oznacza, że ​​transakcja jest bezpieczna. W rzeczywistości oszustwa związane z certyfikowanymi czekami regularnie wykorzystują fałszywe instrumenty, takie jak weksle bankowe i czeki, aby oszukać ofiary. Jedną z głównych oznak oszustw jest sytuacja, w której ktoś wysyła Ci płatność za więcej niż jest Ci winien i prosi o odesłanie nadwyżki. Po wysłaniu zwrotu nadwyżki dowiesz się po kilku tygodniach, że płatność nie była dobra. Jeśli otrzymujesz płatność za pośrednictwem jednego z tych rodzajów instrumentów, sprawdź dwukrotnie w swoim banku i w banku, który wydał, aby zweryfikować autentyczność dokumentu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy