1, 3 mld zł straty górnictwa na sprzedaży węgla po trzech kwartałach  Pieniądze

Temat: Naszego kraju wegiel

  • Podatki, należności, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: finanse są zabezpieczone
  • Miliardy w obietnice PiS-u jeszcze przy tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

W ciągu trzech kwartałów owego roku strata górnictwa węgla kamiennego na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, wyniosła ok. 1, 3 mld zł. Średnio na każdej tonie kopalnie traciły ok. 10 zł - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Najnowsze informacje charakteryzujące sytuację sektora węglowego przedstawiono podczas poniedziałkowych obrad zespołu trójstronnego ds. ochrony socjalnego górników.

Wzrost cen

W samym wrześniu br., kiedy wzrosła także wielkość sprzedaży węgla, jak na przykład i średnia cena tego surowca, strata sektora węglowego na sprzedaży węgla wyniosła 12 mln zł i należała do najniższych w tym roku.

Ważną się losy kilku tysięcy górników. Spółka o swojej przyszłości

Jak poinformował dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza, średnia cena węgla z polskich kopalń do sierpnia br. wyniosła ok. 231 zł za tonę (spadek o 11 proc. wobec tego samego okresu 2015), natomiast średni koszt produkcji tony węgla 241 zł, czyli ustanowieniem ok. 10 zł średniej straty na sprzedaży wszelakiej tony.

Średnia cena węgla energetycznego wyniosła 213 zł za tonę (spadek o 9, 3 proc. wobec dziewięciu miesięcy 2015), a cena węgla koksowego 311 zł a tonę (spadek o 18 proc. wobec tego samego okresu rok wcześniej).

Jak podano w poniedziałek, od początku roku do ukończenia września kopalnie wydobyły po sumie niespełna 52 mln ton węgla, z których 42 mln ton wówczas węgiel energetyczny, a dziewięć, 7 mln ton - koksowy. Sprzedano w tym czasie 54 mln ton węgla, niespełna 3 proc. więcej niźli w tym samym czasie przed rokiem. 47, czterech mln ton znalazło odbiorców w kraju, a prawie 6, 7 mln ton trafiło na eksport. Stan zapasów węgla w końcu września wynosił 3, 4 mln ton i był najniższy od kilku lat.

Do końca sierpnia do odwiedzenia Polski napłynęło 5, dwa mln ton węgla spośród zagranicy, z czego multum - 3, 2 mln ton - z Rosji. Ok. 1 mln dźwięk to węgiel australijski, przede wszystkim koksowy.

Zwiększenie sprzedaży

Wrzesień przyniósł ożywienie, również w zakresie wielkości handlu, jak i osiąganych cen węgla. Jak podał w końcu października resort energii, we wrześniu br. wszystkie kategorie krajowych odbiorców węgla, zbytnio wyjątkiem koksowni, zwiększyły zakupy tego surowca w zwróceniu do poprzedniego miesiąca.

Czesi donoszą na Polskę. "Bezprawnie udzielana pomoc państwa"

Dzięki temu we wrześniu sprzedaż węgla spośród polskich kopalń, która w poprzednich miesiącach tego roku kalendarzowego wahała się między pięć, 3 a 6, pięć mln ton, przekroczyła 8, 4 mln ton. Stan zapasów węgla w zwróceniu do sierpnia zmniejszył się o ok. 2, trzech mln ton, z 5, 7 do 3, 4 mln ton.

Zwiększenie sprzedaży - według innych informacji resortu energii a mianowicie odnotowano tak w przypadku energetyki zawodowej i przemysłowej, ciepłowni, jak i pozostałych odbiorców krajowych. "

Do tej ostatniej grupy nabywców należą tacy odbiorcy jakim sposobem m. in. indywidualne domy, autoryzowani sprzedawcy węgla, zakłady wzbogacania i uśredniania węgla kamiennego, ogrodnictwo, odbiorcy przemysłowi, Agencja Rezerw Materiałowych, miałki przemysł, niezależni pośrednicy w handlu węglem, jak również jednostki administracji państwowej, szkolnictwo, lecznictwo i gospodarstwa rolnicze" - podało ministerstwo. Impulsem dla zwiększenia zakupów węgla jest z jednej witryny nadchodząca zima, z pozostałej zaś coraz wyższe koszta węgla energetycznego na rynkach europejskich.