Inflacja w listopadzie wyniosła rdr 2, 5 proc. a mianowicie szacunek flash GUS  Pieniądze

Ceny na terytorium polski rosną najszybciej od pięciu lat

Ceny towarów jak i również usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 2, pięć procenta rok do roku, a w porównaniu spośród październikiem ceny wzrosły o 0, 5 procenta - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. Wzrost cen przekraczający dwóch, 5 proc. ostatnio mieliśmy w listopadzie 2012 r..

Ekonomiści szacowali, iż ceny towarów i usług wzrosły rok do roku kalendarzowego o 2, 4 proc., zaś miesiąc do miesiąca wzrosły o 0, cztery proc.

Przypomnijmy, hdy wedle listopadowym raportem miesięcznym Ministerstwa Rozwoju średnioroczna inflacja miała wynieść 1, dziewięć proc.

Jakie prognozy

Zdaniem analityków PKO BP "po listopadowym szczycie nastąpi 3-miesięczne spowolnienie dynamiki wartości związane z efektami szlachetnej bazy cen paliw a także żywności z przełomu minionego roku".

"W skutku, w obliczu oczekiwanych przez nas podwyżek niektórych cen regulowanych w styczniu inflacja CPI może spaść w tym okresie w okolice 2 proc. (nie wykluczamy odczytu poniżej 2 procent w lutym). Jednocześnie duża dynamika miesięczna inflacji CPI (konsumenckiej - red. ) w listopadzie oznacza, hdy rozpoczynające się od marca przyspieszenie dynamiki inflacji może ją wydźwignąć w rejony 3 proc. w połówce przyszłego roku" - odczytujemy w analizie.

Źródło: GUS Ceny przedmiotów i usług konsumpcyjnych

Główny Urząd Statystyczny przy czwartkowym komunikacie wskazuje, że dane mają charakter początkowy i mogą ulec modyfikacji. Dane ostateczne za listopad 2017 roku zostaną zamieszczone 11 grudnia.

Wzrost polskiej gospodarki wciąż wyższy, niż wcześniej szacowano

"Oczekujemy, że pokażą one wyraźne przyspieszenie dynamiki cen paliw (przyspieszenie wzrostu wartości ropy na przełomie października i listopada), oraz stabilizację inflacji bazowej (0, 8 proc. r/r). Dane wraz z rynków hurtowych oraz wskaźniki koniunktury sugerują dalsze przyspieszenie dynamiki cen żywności. Ponadto w stronę wyższej inflacji CPI oddziaływały zapewne koszty opału, które od września notują przyspieszenie dynamiki wraz z względu na rosnące ceny węgla" - wskazują analitycy PKO BP.

Co drożeje?

W komunikacie za październik mogliśmy przeczytać, iż "w poszczególnych grupach artykułów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen".

"Największy wpływ na współczynnik cen towarów i ofert konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe koszta żywności (o 1 proc. ), odzieży i obuwia (o 3, 5 proc. ) i w obszarze mieszkania (o 0, czterech proc. ), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0, 23 p. proc., 0, 18 p. proc. i 0, 09 p. proc. Niższe ceny w ramach rekreacji i kultury (o 0, 5 proc. ) zredukowały ten wskaźnik o 0, 03 p. proc. " - napisał wówczas GUS.