Ekspert: wszystkie korporacje będą kooperować ze start-upami  Pieniądze

Złote czasy gwoli start-upów. Obiecująca prognoza

Coraz więcej korporacji współpracuje wraz z start-upami, trend ten będzie się utrzymywał i rozmyślam, że za 10 latek już taka współpraca zostanie standardem - mówi szef Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP) Sebastian Kolisz.

Kiedyś do AIP, czyli praktycznej szkoły prowadzenia biznesu na rzecz start-upów, telefonowali przedstawiciele spółek z prośbą o pomoc w rekrutacji nowych zatrudnionych. Teraz coraz więcej ogromnych firm zwraca się do odwiedzenia AIP z zapytaniem na temat start-upy, z którymi dopuszczalne byłoby nawiązanie relacji biznesowych.

- Korporacje i start-upy działają na innych zasadach, kiedyś nie współpracowały, ale teraz coraz chętniej to robią, ponieważ uzupełniają się - ocenia Kolisz.

Współpraca ze start-upami

Rząd szykuje ulgi dla firm. Za inwestycje po badania i rozwój

Według niego korporacje potrzebują start-upów, ponieważ te szybko dostosowują się do zmieniających się warunków i są kreatorami innowacji, działają niestandardowo. - Klienci chcą ciągle czegoś nowego, a produkt bądź usługa mogą przebić się głownie ze względu w innowacyjne działanie - wyjaśnia.

Podkreśla także, że start-upy mogą również wypromować korporację w nowym środowisku. Przedsiębiorstwa zaś są zbyt wielkie, by "gonić" wszystkie trendy, ale mają wypracowaną wielką markę i wielu klientów, mogą wspierać małe towarzystwa finansowo i pomóc im w wyjściu na rynek globalny.

W tymże momencie szacuje się - mówi dyrektor AIP - że ponad połowa spółek (60-70 proc. ) współdziała ze start-upami korzystając z ich innowacyjnych pomysłów, sporządzając programy wsparcia.

- Myślę, że za 10 lat wszystkie korporacje są zaangażowane we współpracę wraz ze start-upami i wiele z nich będzie rezygnować z niektórych procesów na sprawa outsourcowania ich do środowisk start-upowych - prognozuje dyrektor. Jak dodaje, dziś "praktycznie każda większa, znana bractwo w Polsce ma jakiś program - CSR-owy, komercyjny czy inwestycyjny - skłonny na współpracę ze start-upem".