Expander: darmowe konta bankowe od czasu 8 sierpnia  Pieniądze

Darmowe konta i karty w każdym banku. Świeże przepisy w tym roku

Od 8 sierpnia wejdą w życie przepisy, które nakładają wysokie kary w banki i SKOK-i, o ile te nie zaoferują klientom tak zwanego rachunku naczelnego. Za korzystanie z takowego konta nie będzie wolno naliczać opłat. Dodatkowo, za darmo jest możliwość wykonać jakie możliwości miesiąc pięć wypłat spośród bankomatów, nawet z ludzi, które nie należą do odwiedzenia danego banku - pokazuje Jarosław Sadowski z spółki doradczej Expander. Często darmowe będą również przelewy.

Banki, które nie zaoferują podstawowego rachunku płatniczego do odwiedzenia 8 sierpnia narażają się na karę wynosząca nawet milion złotych. W przypadku SKOK-ów kara Komisji Nadzoru Finansowego może wynieść do 100 tys. zł.

Opłaty bankowe

Płatności w sieci lepiej chronione. Opłaty i prowizje mają spaść

Jak przypomina Sadowski, banki ostatnimi czasy podnosiły opłaty za konta i karty. Część zaczęła chociażby naliczać prowizję za wypłaty niskich kwot z darmowych dotychczas bankomatów.

"Już niebawem takich opłat możesz aczkolwiek łatwo uniknąć otwierając tzw. rachunek podstawowy. Darmowe rachunki nie będą oczywiście pozbawione pewnych ograniczeń. Najważniejszym stanie się to, że w toku jego zakładania i przez pełny czas kiedy będziemy jego posiadać nie możemy dysponować innego konta. Wyjątkiem są te walutowe, które nie będą zabronione. Wystarczy więc zamknąć stary rachunek jak i również już będzie można rozewrzeć nowy- bezpłatny. Należy jednak dodać, że umowy weksli mają zwykle miesięczny czas wypowiedzenia. Żeby więc korzystać z takiej oferty przy sierpniu, to w lipcu trzeba złożyć wypowiedzenie dokumenty urzędowe starego konta" - podkreśla analityk Expandera.

Darmowe nie tylko konto

Bank nie będzie mógł naliczać opłat ani za prowadzenie podstawowego rachunku, ani zbytnio wydaną do niego kartę.

Ustawa pozwala naliczyć prowizję tylko w trzech przypadkach. Zapłacimy prowizje zbyt transakcje transgraniczne, czyli np. wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu. Ponadto opłaty potrafią być pobrane za szóstą i kolejne w miesiącu wypłaty z bankomatów lub wpłaty do wpłatomatów. "Trzeba jednak dodać, że odrzucić dotyczy to maszyn należących do banku, w którym dysponujemy rachunek. Z tych możemy bezpłatnie korzystać bez ograniczeń" - przypomina Sadowski. Według trzecie – możemy uiścić prowizję za szósty jak i również kolejne przelewy w miesiącu.

Raty pożyczek po staremu. Stopy procentowe pozostają bez zmian

"Nawet jeśli zdarzy się faktycznie, że będziemy musieli uiścić za którąś z powyższych usług, to prowizja odrzucić będzie szczególnie wysoka" a mianowicie podkreśla Sadowski.

Ustawa regulująca kwestie rachunków podstawowych mówi bowiem, że opłaty nie zaakceptować będą mogły być wyższe od najczęściej stosowanych stawek przez ostatnie 12 miesięcy. Tymczasem, w wielu bankach przelewy internetowe są wykonywane bezpłatnie. W takiej sprawy na rachunku podstawowym także będą musiały być ów lampy darmowe. Jak dodaje Sadowski, wadą podstawowych rachunków może być "jedynie to, iż z takim rachunkiem nie może być powiązany żaden produkt kredytowy".