Facebook i walka z fake news. Projekt The Wiadomość Integrity Initiative

Facebook chce uczyć, jak czytać i rozumieć wiadomości. Startuje z nowym globalnym projektem

Największe firmy technologiczne (w tym Facebook i Mozilla) we współpracy z nowojorską uczelnią powołały nową inicjatywę, która ma pomóc przy rozwiązaniu problemu fałszywych newsów i zwiększyć zaufanie społeczeństwa do mediów - The News Integrity Initiative. Do niej budżet wynosi 14 mln dol.

W obrębie projektu realizowane będą badania, projekty i wydarzenia na całym świecie m. in. na temat tego, im jest dziennikarstwo oraz jakim sposobem rozumieć i czytać najświeższe wiadomości. Konsorcjum chce, by globalna społeczność potrafiła właściwie ocenić informacje, na które się natykają i które są rozpowszechniane w środowiskach społecznościowych.

Gotowość do odwiedzenia współpracy z The News Integrity Initiative wyraziły m. in. uczelnie i struktury z USA, Danii, Niemiec i Holandii. Pełna ewidencja jest tutaj.

Jakość zamiast bylejakości lub kłamstwa

Twórcy inicjatywy tłumaczą, że zamierzają wykroczyć poza temat obłudnych informacji i popracować morzem tym, by ludzie częściej wybierali jakościowe dziennikarstwo, a nie przypadkowe treści problematycznej jakości lub niemające do czynienia z prawdą.

- Umiejętność czytania i rozumienia newsów to globalny trudność, w projekt pod auspicjami CUNY Graduate School of Journalism zaangażowani są specjaliści z całego świata, którzy będą pracować nad tymże, by społeczeństwo było bardziej poinformowane i świadome – mówi Campbell Brown, szefowa Facebooka ds. partnerstw wraz z mediami.

W inicjatywę, oprócz firmy Marka Zukcerberga, zaangażowało się też kilkanaście innych podmiotów, m. in. Mozilla, Fundacja Forda jak i również fundacja Craiga Newmarka, założyciela Craigslist. Wszystkie działania koordynować będzie uczelnia kształcąca dziennikarzy w Nowym Jorku - CUNY Graduate School of Journalism.

Facebook i specjaliści od sprawdzania faktów

To nie pierwsze przedsięwzięcie wymierzone w problem tak zwane. fake news, w które angażuje się Facebook. Mark Zuckerberg długo ignorował zarzuty, że Facebook pozwala dzięki rozpowszechnianie teorii spiskowych jak i również kłamstw, co mogło dysponować wpływ na wynik wyborów w USA. Ale w końcu przyznał, że trudność jest poważny i domaga się zaadresowania.

W grudniu 2016 roku Facebook poinformował, że będzie sprawdzać, symbolizować i ukrywać fałszywe informacje linkowane na facebookowych tablicach. Do pomocy zaprosił portale – Snopes, ABC Wiadomość oraz organizacje: Factcheck. org i PolitiFact – które należą do międzynarodowej necie instytucji zajmujących się sprawdzaniem informacji.

Nie faktycznie dawno, bo w lutym, Facebook uruchomił też narzędzie, które ma pomóc przy walce z fałszywymi danymi przed wyborami prezydenckimi we Francji (odbędą się przy kwietniu - I tura i w maju a mianowicie II tura). Współpracuje do tego projekcie z kilkoma głównymi francuskimi mediami, m. in. z agencją AFP jak i również dziennikiem "Le Monde", by zagwarantować, że zmanipulowane dane nie będą publikowane w niniejszym serwisie społecznościowym.

Czechy i Szwecja zaczynają od czasu szkół

Tzw. fake news jak i również ich wpływ na wybory polityczne i szerzej a mianowicie demokrację to gorący temat, poruszany nie tylko w Dolinie Krzemowej. Brytyjska BBC ogłosiła, że stworzy wyjątkowy zespół do demaskowania sztucznych doniesień i celowych dezinformacji masowo rozpowszechnianych w mediach społecznościowych. A czeski rząd pracuje nad wytycznymi dla szkół, które mają zapoczątkować wkrótce uczyć młodych ludzi jak odróżniać fałszywe wiadomości od prawdziwych.

Podobne plany ma Szwecja – od 2018 roku przy tamtejszych szkołach uczniowie będą uczyć się odróżniania sztucznych informacji od prawdziwych już od pierwszej klasy podstawówki.

Tagi: nasza klasa publikatory społecznościowe Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie