Logo witryny MarketWatch Łącze przenoszące z powrotem do strony głównej.

Author:
17 lutego 2021
Category: Ciągu Ostatnich
 • Ustawienia konta
 • Zaloguj sieZapisz sięJak inwestować w wodę: długoterminowy zakład na niezbędny towar z ograniczoną podażąCiara LinnaneŚwiatowy Dzień Wody wywołał lawinę doniesień o towarze, który może przynieść pieniądze w dłuższej perspektywie
  • Ikona wiadomości e-mail
  • Ikona FacebookaIkona TwitteraIkona LinkedinIkona Flipboard

   Ikona drukowania Ikona zmiany rozmiaru

  Symbole, do których istnieją odniesieniaPonieważ globalne zapotrzebowanie na wodę ma eksplodować w nadchodzących latach, zarządzający funduszami zalecają inwestowanie w kosmos jako długoterminowy zakład na podstawowy towar, którego dostawy są ograniczone.

  Światowy Dzień Wody wywołał lawinę raportów i analiz dotyczących wyzwań stojących przed wieloma krajami, ponieważ nasilają się susze i zmiany klimatyczne, które sprawiają, że suche regiony są jeszcze bardziej suche. Raport Narodów Zjednoczonych na temat Światowego Rozwoju Wody za 2018 rok, opublikowany na początku tego tygodnia, ostrzega, że ​​prawie 6 miliardów ludzi prawdopodobnie będzie mieszkać na obszarach dotkniętych niedoborem wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku do 2050 roku, w porównaniu z 3,6 miliarda obecnie.

  Tragiczna sytuacja, w jakiej znalazł się czteromilionowy Kapsztad w Południowej Afryce, dodatkowo uwydatniła problem. Kapsztad przygotowuje się do Dnia Zero, daty w przyszłości, kiedy spodziewane jest wyłączenie miejskiego zaopatrzenia w wodę, która po długotrwałej suszy spadła do poziomu zagrażającego życiu.

  Istnieją różne sposoby inwestowania w wodę, zaczynając od zwykłego kupowania udziałów tych firm, które produkują wszystko, od rur, pomp, liczników, filtrów i innego sprzętu oraz infrastruktury, po inwestycje w przedsiębiorstwa wodociągowe i ekologiczne, które sprzątają, oczyszczają i rozpowszechniaj.

  „Postęp technologiczny zmienia sposób gospodarowania wodą i jej wykorzystywania, stwarzając szereg możliwości inwestycyjnych – powiedział Hubert Aarts, Impax Asset Management Ltd, menedżer portfela Pax Global Environmental Markets Fund PGINX, + 0,42%. Prawie 6 miliardów galonów uzdatnionej wody jest traconych w Stanach Zjednoczonych każdego roku z powodu złej infrastruktury, powiedział, czyniąc to głównym obszarem do poprawy.

  „„ Kryzysy mogą działać jako katalizator dla przedsiębiorstw, rządów i szerszego społeczeństwa, aby skupić się na budowaniu odpornych systemów wodnych. Nadal obserwujemy kryzys w Kapsztadzie, aby zrozumieć, w jaki sposób to wydarzenie może stworzyć możliwości dla inwestorów skoncentrowanych na wodzie w najbliższej perspektywie .

  – Sebastian Vanderzeil, Cornerstone Capital Group

  Inwestorzy mogą również inwestować w fundusze notowane na giełdzie, które grupują koszyki akcji z ekspozycją na towar. Należą do nich Guggenheim S&P Global Water Index CGW, + 0,84%, który obejmuje 50 akcji spółek, które mają skorzystać na rosnącym zapotrzebowaniu na wodę.

  Lista obejmuje przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, przedsiębiorstwa infrastrukturalne oraz producentów sprzętu, instrumentów i materiałów, a także takie nazwy, jak przedsiębiorstwo użyteczności publicznej American Waterworks Inc. AWK, + 2,54%; Danaher Corp. DHR, -0,30%, co oznacza systemy oczyszczania; oraz francuska firma Veolia Environnement SA VIE, + 0,62%, zajmująca się uzdatnianiem wody.

  Jest też fundusz ETF PHO PowerShares Water Resource Portfolio, + 0,35%, fundusz skoncentrowany na USA, obejmujący 36 udziałów z naciskiem na spółki o średniej i małej kapitalizacji, które wytwarzają produkty mające na celu ochronę i oczyszczanie wody dla konsumentów, firm i przemysłu. Akcje funduszu obejmują Waters Corp. WAT, która produkuje produkty wysokiej jakości wody i systemy badań przesiewowych do wykrywania toksyn; Ecolab Inc. ECL, -1,38%, która oferuje usługi uzdatniania wody; i Roper Technologies Inc. ROP, -0,41%, który produkuje pompy i urządzenia pomiarowe.

  Fundusz ETF PIO PowerShares Global Water Portfolio, + 0,37%, śledzi indeks Nasdaq OMX Global Water Index i skłania się w kierunku wzrostu wartości akcji spółek tworzących produkty w celu oszczędzania i utrzymywania czystości wody. Fundusz obejmuje takie nazwy, jak szwajcarska Geberit AG GEBN, -0,36%, która produkuje toalety i systemy rurociągów; Francuska spółka Suez SA SEV, + 2,18%, spółka zajmująca się uzdatnianiem wody; oraz brytyjski Severn Trent PLC SVT, + 2,33%, przedsiębiorstwo wodociągowe.

  Pax’s Aarts powiedział, że liczba firm w łańcuchu wartości wody znacznie wzrosła od czasu, gdy jego firma zaczęła inwestować w wodę w 2002 roku.

  „Czynniki napędzające ten wzrost umacniają się i stwarzają szersze możliwości inwestycyjne, niż można by początkowo rozważyć – powiedział. Obawy związane z niedoborem i jakością wody stopniowo stają się przedmiotem zainteresowania rządów na całym świecie.

  Historia wzrostuJednym z głównych udziałów Pax Global Environmental Markets Fund jest Suez, wraz z Siemens AG, Sealed Air Corp. i Waste Management. Fundusz inwestuje w firmy „opracowujące innowacyjne rozwiązania w obszarach energetyki (energia odnawialna i efektywność energetyczna), wody (infrastruktura i technologie wodne, kontrola zanieczyszczeń), odpadów (gospodarka odpadami i technologie, usługi wspierające środowisko) oraz zrównoważonej żywności i rolnictwo – powiedział Aarts.

  „Uważamy, że wiodące firmy na tych rynkach szybko stają się głównymi motorami globalnego wzrostu gospodarczego – powiedział.

  Grupa Kapitałowa Cornerstone stwierdziła jednak, że inwestorzy powinni postępować z pewną ostrożnością, ponieważ trendy finansowania wody pokazują, że chociaż aktywność inwestorów prywatnych w sektorze wodnym wzrosła od 2000 roku, „atrakcyjne możliwości pozostają ograniczone, a ostatnie zainteresowanie koncentruje się na przecięciu wody i technologia.

  Ci, którzy chcą wykorzystać swój kapitał na modernizację technologii i infrastruktury, są w dużym stopniu uzależnieni od rządu. Na przykład Kalifornia zareagowała na suszę, która rozpoczęła się tam w 2015 r., Inwestując w gospodarkę wodami gruntowymi i oczyszczalnie ścieków oraz opracowując politykę, która lepiej dopasuje zasoby i zrównoważy podaż z popytem.

  „Inwestorzy starający się zapewnić efektywność zaopatrzenia w wodę lub popytu w Kalifornii mieli niewiele opcji – napisali analitycy pod kierownictwem Sebastiena Vanderzeila w opublikowanym w czwartek raporcie.

  Nadal „kryzysy mogą działać jako katalizatory dla przedsiębiorstw, rządów i szerszego społeczeństwa, aby skupić się na budowaniu odpornych systemów wodnych. Nadal obserwujemy kryzys w Kapsztadzie, aby zrozumieć, w jaki sposób to wydarzenie może stworzyć możliwości dla inwestorów skoncentrowanych na wodzie w najbliższej perspektywie – czytamy w raporcie. ( MPH @ GW , internetowy program MPH)

  Pomyśl o motywachInwestorzy poszukujący zapasów czystej wody mogą rozważyć Xylem Inc. XYL, -1,85%, spółkę zajmującą się technologią wodną, ​​która została wyodrębniona z ITT Inc. ITT, -0,86% w 2011 r. Istnieje również Evoqua Water Technologies AQUA, + 2,02%, co oznacza upubliczniono w listopadzie ubiegłego roku; wytwarza produkty filtracyjne do usuwania zanieczyszczeń z wody.

  Ale mając niewiele innych do zainwestowania, Cornerstone powiedział, że inwestorzy muszą myśleć szerzej o przyszłości wody i zasugerowali myślenie tematyczne, takie jak Internet przedmiotów lub wiele sposobów, w jakie nasze domy i codzienne życie są połączone z elektroniką i czujniki. „Zaawansowane czujniki pomagają włączyć IoT w wodzie – czytamy w raporcie.

  Druk 3D to kolejna technologia, która prawdopodobnie będzie używana do fałdowania membran do filtracji wody. Na razie nie są w stanie dokładnie drukować na skalę przemysłową, ale oczekuje się, że zmieni się to wraz z rozwojem technologii.

  W dziedzinie instrumentów o stałym dochodzie, Cornerstone sugeruje strategie dotyczące obligacji ekologicznych jako sposób na uzyskanie kontaktu z wodą. „Chociaż strategie te nie koncentrują się wyłącznie na wodzie, inwestycje wodne, często te związane z modernizacją infrastruktury, zwykle stanowią pewien procent funduszu – czytamy w raporcie.

  Więzy komunalne są bardziej bezpośrednią grą dla wody, ścieków i oczyszczalni ścieków na szczeblu państwowym lub lokalnym.

  Inną firmą, która czerpie korzyści z wody, jest Texas Pacific Land Trust TPL, -0,30%, która jest zwykle postrzegana jako zagroda w basenie permskim. Trust powstał w 1888 roku po reorganizacji Texas and Pacific Railway Co. Obecnie, jak podaje jej strona internetowa, zarządza około 888 333 akrami w 18 hrabstwach i otrzymuje tantiemy za ropę i gaz, dzierżawę pastwisk oraz sprzedaż wody.

  W czerwcu 2017 roku trust ogłosił utworzenie Texas Pacific Water Resources LLC, firmy, która koncentruje się na oferowaniu wody operatorom w basenie permskim, którzy potrzebują dużych ilości wody do szczelinowania hydraulicznego.

  W ostatnim kwartale sprzedaż wody wzrosła o 172% do 6,0 mln USD z 2,2 mln USD w poprzednim okresie. Dało to łączną kwotę za cały rok do 25,5 mln USD, co stanowi wzrost o 214% w porównaniu z 2016 r. W ciągu ostatnich czterech lat wartość zapasów wzrosła ośmiokrotnie.

  Jest jeszcze Lindsay Corp. LNN, -0,37%, która oferuje usługi nawadniania, w tym produkcję i sprzedaż systemów nawadniania centralnego, przesuwu bocznego i nawadniania ze szpulami węża. Akcje zyskały 10% w ubiegłym roku.

  Konkurenci Lindsay to Valmont Industries Inc. VMI, -1,15% i Toro Co. TTC, -0,07%, które mają segmenty działalności związane z nawadnianiem.

  Firmy koncentrują się na gospodarce wodnejGospodarka wodna staje się coraz ważniejszym priorytetem dla spółek publicznych, zgodnie z niedawnym raportem organizacji non-profit Ceres, zajmującej się zrównoważonym rozwojem, która starała się zmierzyć postępy ponad 600 największych spółek giełdowych w USA w realizacji celów środowiskowych i kulturowych.

  Raport wykazał, że 81% firm w branżach, które wymagają stosunkowo dużych ilości wody – na przykład producenci żywności i napojów, odzieży i półprzewodników – ma wdrożone programy wodne, ale tylko 37% z nich wyznaczyło cele dotyczące ustalania priorytetów działań na obszarach, które stanowią największe zagrożenie dla zasobów wodnych.

  ETF Guggenheim S&P Global Water Index zyskał 9% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, podczas gdy fundusz ETF PowerShares Water Resources dodał 17%, a PowerShares Global Water PIO + 0,37% wzrósł o około 13%.

  Indeks S&P 500 SPX + 0,52% wzrósł o 12% w tym samym czasie, podczas gdy indeks Dow Jones Industrial Average DJIA + 0,12% zyskał 17%.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy