Kod błędu P0156: Awaria obwodu czujnika O2 (Bank 2 Czujnik 2)

Author:
17 lutego 2021
Category: Jest Również

Spis treści

Kod błędu P0156 jest zdefiniowany jako awaria obwodu czujnika O2, czujnik 2. banku 2. Odnosi się to do czujnika O2 monitorującego tylny katalizator, który ocenia zdolność katalizatora do redukcji emisji. Jest ustawiany, gdy sygnał tylnego czujnika O2 nie wykazuje wystarczającej aktywności, aby określić kontrolę paliwa i zarządzanie paliwem w zamkniętej pętli.

Jest to ogólny kod usterki, co oznacza, że ​​dotyczy wszystkich pojazdów wyposażonych w OBD-II lub pojazdów wyprodukowanych od 1996 roku do chwili obecnej. Specyfikacje dotyczące definicji, rozwiązywania problemów i napraw różnią się oczywiście w zależności od marki / modelu.

Definicja

Czujnik O2 (tlenu) odgrywa ważną rolę dla prawidłowego działania silnika; wysyła informację do PCM o zawartości tlenu / poziomie spalin. PCM następnie wykorzystuje te informacje do regulacji paliwa w silniku i utrzymywania dobrego stosunku powietrza do paliwa, ponieważ reguluje ilość paliwa uwalnianego do silnika. Jeśli czujnik O2 jest uszkodzony, może to spowodować różne problemy w silniku.

Kod błędu P0156 opisuje problem w czujniku 2 banku 2 czujnika O2, znanym również jako czujnik O2 znajdujący się za (post-cat) w banku 2. Składa się z czujnika czteroprzewodowego, a PCM zapewnia napięcie odniesienia / sygnał około 0,5 V do czujnika, a także masy.

Czujnik O2 jest również wyposażony w grzałkę, która pozwala na szybsze nagrzewanie się czujnika, umożliwiając osiągnięcie zamkniętej pętli szybciej niż zwykle jest to potrzebne do ogrzania czujnika do odpowiedniej temperatury roboczej przez spaliny. Bazując na poziomie tlenu w spalinach, czujnik O2 będzie zmieniać dostarczane napięcie odniesienia. Wahania wahają się od 0,1 do 0,9, przy czym pierwsza wskazuje na ubogą, a druga na bogate spaliny.

Kiedy Bank 2, czujnik 2 czujnika tlenu utknie zbyt długo lub nie jest w ogóle aktywny, to uruchomi lampkę Check Engine i zarejestruje kod błędu P0156.

Typowe objawy

Często problemy z czujnikiem 2 banku 2 czujnika O2 dają niewiele objawów, ponieważ są one tylko danymi wejściowymi do modułu PCM w celu monitorowania jakości katalizatora i nie kontrolują bezpośrednio paliwa. W rzeczywistości niektóre przypadki mogą nie wykazywać zauważalnych objawów, poza oczywiście świeceniem kontrolki Check Engine. Typowe objawy to jednak:

 • Nadmierne zużycie paliwa
 • Nadmierny dym wydobywający się z rury wydechowejMożliwe przyczyny

  Ten kod błędu może być spowodowany wieloma czynnikami i problemami, takimi jak:

  • Wycieki powietrza do wlotu
  • Wycieki gazu w wydechuZerwane lub odsłonięte przewodyWadliwe wtryskiwacze paliwaZwarte obwody lub przewody napięcioweWycieki podciśnienia silnikaOtwory wydechowe w pobliżu czujnika O2Przewody czujnika O2 ocierają się o wydechZły czujnik O2Jak sprawdzić

   Ten kod jest sprawdzany za pomocą skanera OBD-II, który również rejestruje wszystkie kody awarii przechowywane przez PCM. Następnie możesz przesyłać strumieniowo dane z czujnika O2 przez skaner OBD-II i sprawdzić, czy czujnik O2 działa poprawnie, czy nie.

   Stamtąd będziesz w stanie określić, czy czujnik przełącza się szybko, tak jak powinien, od niskiego do wysokiego napięcia.

   Ponownie, za pomocą skanera OBD-II, przesyłaj strumieniowo dane dotyczące wtryskiwaczy paliwa i upewnij się, że działają prawidłowo.

   Następnie sprawdź, czy w silniku nie ma otworów, przez które może uchodzić powietrze. Może to wskazywać na wycieki podciśnienia lub, co gorsza, pęknięte przewody podciśnieniowe, więc sprawdź również, czy wydech nie ma dziur.

   Jak naprawić

   Naprawa tego kodu błędu jest oczywiście równie łatwa i prosta jak jego diagnoza, a są to:

   • Naprawa wycieków próżni
   • Napraw uszkodzone, zwarte lub odsłonięte przewody czujnika O2W razie potrzeby napraw uszkodzenia układu wydechowegoWymień uszkodzony wtryskiwacz paliwaWymień czujnik O2, bank 2, czujnik 2Chociaż nie jest to naprawdę uważany za poważny kod usterki, P0156 może zdecydowanie zwiększyć zużycie paliwa przez pojazd i może spowodować uwolnienie nadmiernych zanieczyszczeń powietrza do powietrza.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy