Jak używać numeru konta bankowego do identyfikacji banku

Author:
17 lutego 2021
Category: Konta Bankowego

Numer konta bankowego nie zaprowadzi Cię zbyt daleko, jeśli próbujesz zidentyfikować bank, w którym konto jest prowadzone. Będziesz do tego potrzebować numeru rozliczeniowego banku, ale dostęp do niego jest naprawdę bardzo łatwy. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie go szukać i co z nim zrobić.

Numer rozliczeniowy banku

Numer rozliczeniowy podaje nie tylko nazwę banku, ale także lokalizację, w której zostało otwarte konto. Składa się z dziewięciu cyfr i czasami jest nazywany numerem tranzytowym trasy, numerem ABA, numerem routingowym ABA lub numerem tranzytowym routingu ABA.

ABA oznacza American Banking Association, które było odpowiedzialne za organizację i zarządzanie tymi numerami w 1910 roku . Accuity przejęło od tego czasu ABA, a liczba ta obejmuje teraz również System Rezerwy Federalnej.

Wraz z numerem konta bankowego, numer rozliczeniowy wskazuje, które konto, w którym banku jest zaangażowane w daną transakcję. Umożliwia przelewy pieniężne za pośrednictwem ACH lub po prostu okazanie papierowego czeku.

Numer konta bankowego

Numer rachunku bankowego to po prostu numer – numer identyfikacyjny konta prowadzonego przez osobę fizyczną, biznesową lub inną. Numer rozliczeniowy identyfikuje bank lub instytucję finansową, w której prowadzony jest rachunek.

Ten numer jest zwykle dłuższy niż numer rozliczeniowy o jedną lub dwie cyfry. Dotyczy tylko jednego rachunku w danej instytucji finansowej. Numer konta powinien pojawić się na dole czeku po prawej stronie numeru rozliczeniowego. Numer rozliczeniowy to zawsze pierwszy zestaw cyfr w lewym dolnym rogu czeku.

Co oznacza numer rozliczeniowy

Jeden bank może mieć więcej niż jeden numer rozliczeniowy. W rzeczywistości w niektórych dużych instytucjach jest ich 100 lub więcej . Niektóre są przeznaczone do różnych celów, takich jak przelewy Fedwire lub przelewy ACH.

Na przykład oddzielne oddziały banku USA mają własne numery w zależności od ich lokalizacji. Liczba dla banków w Arizonie różni się od liczby dla banków w USA w Arkansas. Numer podaje nie tylko nazwę banku, ale także lokalizację, w której konto zostało otwarte i jest prowadzone.

Wyszukaj online

Numery rozliczeniowe są publicznie dostępne, więc łatwo jest wyśledzić instytucję na podstawie jej numeru, jeśli nie masz w ręku papierowego czeku z nazwą banku lub akceptujesz przelew elektroniczny. Możesz nawet mieć wątpliwości co do wiarygodności czeku i chcieć upewnić się, że numer rozliczeniowy jest zgodny z podaną na nim instytucją.

Możesz po prostu śledzić numer online. Wyszukaj w witrynie banku, jeśli znasz nazwę instytucji i potrzebujesz jej numeru rozliczeniowego. Powinien być umieszczony na stronie internetowej. Możesz też po prostu zadzwonić do banku i zapytać o numer, jeśli znasz bank, ale nie znasz jego numeru rozliczeniowego.

Proces działa również w odwrotnej kolejności. W całym Internecie dostępne są również narzędzia do wyszukiwania numerów routingu, ale najlepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z narzędzia udostępnionego przez American Bankers Association. ABA publikuje również klucz do numerów rozliczeniowych dwa razy w roku. Możesz wyszukać numer rozliczeniowy na ich stronie i znaleźć nazwę banku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy