Inwestowanie w akcje biotechnologiczne

Author:
17 lutego 2021
Category: Które Można

Niektórzy eksperci twierdzą, że znajdujemy się w „złotym wieku biotechnologii. Postęp naukowy otwiera możliwości leczenia i zapobiegania chorobom, które można było sobie tylko wyobrazić w przeszłości.

Ten złoty wiek stwarza również ogromne możliwości dla inwestorów. Akcje biotechnologiczne oferują potencjał dużych długoterminowych zwrotów. Oto, co musisz wiedzieć, aby inwestować w najlepsze na rynku akcje spółek biotechnologicznych.

Przemysł biotechnologiczny szybko się zmienia w obecnym klimacie gospodarczym. Znajdź najnowsze informacje w kanale aktualności na końcu tego artykułu.

Najlepsze akcje biotechnologiczne

Najlepsze akcje biotechnologiczne, które można teraz kupić, mają mocne rurociągi, a niektóre mają już zwycięskie leki na rynku. Pandemia COVID-19 stworzyła również ogromne możliwości dla biotechnologii opracowujących potencjalne terapie i szczepionki. Oto kilka firm, które inwestorzy powinni uważnie obserwować.

Firma Głowny cel
Axsome Therapeutics (NASDAQ: AXSM) Neuroscience
bluebird bio (NASDAQ: BLUE) Rak, rzadkie choroby
Novavax (NASDAQ: NVAX) Choroba zakaźna
Vertex Pharmaceuticals (NASDAQ: VRTX) Rzadkie choroby

Źródło: The Motley Fool

1. Axsome Therapeutics

Axsome(NASDAQ: AXSM) ma głównego kandydata, AXS-05, który jest oceniany w trzech badaniach III fazy dotyczących depresji i pobudzenia chorobą Alzheimera, a także w badaniu II fazy dotyczącym rzucania palenia. Biotechnologia testuje również eksperymentalny lek na migrenę AXS-07 w badaniu III fazy i ma dwóch innych kandydatów na leki we wcześniejszych etapach badań klinicznych.

Jeśli zostanie zatwierdzony, AXS-05 mógłby generować szczytową roczną sprzedaż w wysokości co najmniej 1 miliarda dolarów, co czyni go lekiem przebojowym, z jednym analitykiem prognozującym szczytową sprzedaż na poziomie 2,6 miliarda dolarów. Analitycy nie zastanawiali się, jakie przychody może wygenerować AXS-07 lub którykolwiek z innych kandydatów Axsome. Ale potencjał samego AXS-05 sprawia, że ​​Axsome jest atrakcyjnym akcją biotechnologii o małej kapitalizacji do kupienia już teraz.

2. Bluebird bio

Bluebird bio(NASDAQ: BLUE) ma już jeden lek zatwierdzony w Europie do leczenia rzadkich zaburzeń krwi zależnych od transfuzji beta-talasemii – Zynteglo. Lek jest w badaniu III fazy w USA. Bluebird ocenia również Lenti-D w badaniach III fazy w leczeniu rzadkiej choroby genetycznej zwanej adrenoleukodystrofią mózgu.

Oprócz tych programów, które są w pełni własnością, Bluebird iBristol Myers Squibb(NYSE: BMY) złożyły wnioski o uzyskanie amerykańskich i europejskich zezwoleń regulacyjnych na ide-cel w leczeniu szpiczaka mnogiego, rodzaju raka krwi. Projekt Bluebird obejmuje również kandydatów w badaniach fazy 1, których celem są inne choroby genetyczne i typy raka.

Zynteglo może osiągnąć status hitu, generując szczytową roczną sprzedaż na poziomie blisko 1,9 miliarda dolarów. Niektórzy analitycy uważają, że Lenti-D może zarabiać nawet 4 miliardy dolarów rocznie, jeśli zostanie zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych i Europie. Bluebird otrzyma tantiemy ze sprzedaży ide-cel przez BMS (zakładając, że uzyska akceptację), które również mogą być znaczne: sprzedaż projektu analityków dla leku może przekroczyć 2 miliardy dolarów rocznie. Wszystko to składa się na duży pas startowy dla Bluebird w ciągu najbliższych kilku lat.

3. Novavax

Firma Novavax(NASDAQ: NVAX) odnotowała ogromny powrót w 2020 r. Po tym, jak akcje straciły prawie 90% swojej wartości w 2019 r. Po drugiej flopie w późnym stadium szczepionki ResVax na syncytialną szczepionkę układu oddechowego. Mały wzrost biotechnologii z popiołów wynikał z dwóch ważnych wydarzeń.

Firma zgłosiła przytłaczająco pozytywne wyniki z późnego etapu badań eksperymentalnej szczepionki przeciw grypie NanoFlu. Firma planuje teraz ubiegać się o zatwierdzenie szczepionki przez Food and Drug Administration. Analitycy przewidują, że jeśli zostanie zatwierdzony, NanoFlu może wygenerować szczytową roczną sprzedaż sięgającą 1,7 miliarda dolarów.

Novavax może mieć jeszcze większego zwycięzcę dzięki swojemu kandydatowi na szczepionkę COVID-19 NVX-CoV2373. Jest to jeden z czołowych kandydatów na szczepionkę, który wykorzystuje podjednostkę białka (pojedynczą cząsteczkę białka) do pobudzenia odpowiedzi immunologicznej przeciwko nowemu koronawirusowi. Firma biotechnologiczna ogłosiła w sierpniu pozytywne wyniki pierwszej fazy badania szczepionki eksperymentalnej, co skłoniło niektórych analityków do uznania NVX-CoV2373 za potencjalnie najlepszą w swojej klasie szczepionkę koronawirusową, która jest obecnie opracowywana.

Rząd USA podpisał umowę o wartości 1,6 miliarda dolarów z Novavaxem na sfinansowanie późnego etapu rozwoju i produkcji szczepionki COVID-19, w tym dostarczenie 100 milionów dawek, jeśli odniesie sukces w testach klinicznych. Novavax podpisał również umowy na dostawy w Wielkiej Brytanii i Indiach.

4. Vertex Pharmaceuticals

Vertex(NASDAQ: VRTX) cieszy się wirtualnym monopolem na leczenie podstawowej przyczyny mukowiscydozy (CF), rzadkiej choroby genetycznej, która powoduje nadmierne gromadzenie się śluzu w płucach i układzie pokarmowym. Jego najnowszy lek na mukowiscydozę, Trikafta / Kaftrio, mógłby zwiększyć populację pacjentów, do których można się leczyć, o ponad 50% poprzez celowanie w mutację genetyczną, która, jak się szacuje, występuje u 90% pacjentów z mukowiscydozą.

Plan firmy obejmuje inne obiecujące leki na CF w fazie 2 testów. Vertex stara się również wyjść poza mukowiscydozę, z programami fazy 2 ukierunkowanymi na ból i rzadką chorobę genetyczną niedobór alfa-1 antytrypsyny, który może powodować objawy, takie jak duszność, infekcje płuc i zmęczenie.

Ponadto wczesne programy Vertex mogą zmienić zasady gry. Współpracuje zCRISPR Therapeutics(NASDAQ: CRSP), aby przetestować terapie edytujące gen (terapie obejmujące zmianę sekwencji DNA) ukierunkowane na rzadkie choroby krwi, beta-talasemię i anemię sierpowatą. Grupa ma nadzieję, że wkrótce przejdzie do fazy 1 testowania eksperymentalnego leku, który może wyleczyć cukrzycę typu 1, chorobę, na którą cierpi ponad 1,1 miliona ludzi na całym świecie. Chociaż analitycy nie przewidzieli szczytowej sprzedaży dla tych kandydatów do pipeline, Vertex może siedzieć na kopalni złota, jeśli wszystko pójdzie dobrze.

Źródło obrazu: Getty Images

Podstawy biotechnologii

Czym dokładnie jest biotechnologia? To firma, która wykorzystuje żywe organizmy (na przykład bakterie lub enzymy) do produkcji leków. Takie wykorzystanie żywych organizmów odróżnia biotechnologię od firm farmaceutycznych, które używają chemikaliów do opracowywania leków.

Istnieją cztery główne etapy opracowywania nowych leków przez biotechnologię:

  1. Odkrywanie leków, w ramach którego biotechnologowie identyfikują kandydatów na leki i choroby, na które mogą potencjalnie zwalczać.
  2. Testy przedkliniczne, w których biotechnologowie testują kandydatów na leki in vitro (w probówkach) i / lub in vivo (na żywych zwierzętach, takich jak myszy).
  3. Testy kliniczne, w ramach których firmy biotechnologiczne testują kandydatów na leki na ludziach.
  4. Zgoda regulacyjna, w przypadku której firmy biotechnologiczne starają się uzyskać zgodę odpowiednich agencji rządowych na sprzedaż leku.

Testy kliniczne zazwyczaj obejmują trzy fazy:

  • Faza 1, która obejmuje małe badania mające na celu znalezienie bezpiecznej dawki dla kandydata na lek i określenie, jak wpływa ona na ludzi.
  • Faza 2, która obejmuje badania, które mogą obejmować około 100 lub więcej pacjentów i skupiać się na bezpieczeństwie, krótkoterminowych skutkach ubocznych i ustaleniu optymalnej dawki leku.
  • Faza 3, która obejmuje większe badania, które mogą obejmować setki, a nawet tysiące pacjentów, i które koncentrują się na skuteczności leku eksperymentalnego w leczeniu docelowej choroby, a także na tym, jak jest bezpieczny.

Kandydat na lek musi pomyślnie przejść przez każdą fazę, aby przejść do następnej. Gdy lek pomyślnie przejdzie badanie fazy 3, wykazując bezpieczeństwo i skuteczność w leczeniu choroby docelowej, biotechnologia złoży wniosek do organu regulacyjnego, korzystając z danych klinicznych z badania. W Stanach Zjednoczonych FDA nadzoruje dopuszczenia nowych leków.

Inwestorzy powinni zwracać baczną uwagę na to, w jakich fazach znajdują się kandydaci na leki dla firmy. Im później faza, tym zwykle występuje mniejsze ryzyko. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę najwyższą roczną sprzedaż kandydata na lek – najwyższy roczny poziom sprzedaży, jaki przewidują analitycy. Im wyżej, tym lepiej.

Ponadto biotechnologia, w której przygotowywanych jest więcej leków eksperymentalnych (termin używany w odniesieniu do wszystkich leków firmy, które są w trakcie opracowywania) będzie zwykle stwarzać mniejsze ryzyko niż biotechnologia z tylko jednym lub bardzo kilkoma kandydatami na leki.

Inną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w przypadku biotechnologii, jest ich sytuacja finansowa. Większość biotechnologii nie osiąga rentowności, dopóki z powodzeniem nie wprowadzą na rynek jednego lub więcej leków. Wymagają znacznych ilości gotówki, aby sfinansować operacje i awansować kandydatów do rurociągów. Firmy często emitują nowe akcje, aby zebrać potrzebne środki pieniężne, co obniża wartość istniejących akcji. Niektóre firmy biotechnologiczne otrzymują również pieniądze dzięki partnerstwom z większymi producentami leków oraz dotacjom od agencji rządowych i organizacji non-profit.

powiązane tematy

Ta ogromna branża stwarza możliwości dla inwestorów długoterminowych, ale wiąże się też z ryzykiem.

Dowiedz się o zagrożeniach i szybko zmieniającym się środowisku w tej rodzącej się branży.

Wiele z tych organizacji działa na rynku od dziesięcioleci i rozumie zawiłości branży.

Branża ta przeplata się z biotechnologią i łączy wiele podobieństw – ale istnieją kluczowe różnice.

Ryzyko i nagrody

Możliwe, że badania kliniczne tych biotechnologii mogą się nie udać. Nawet jeśli testy przebiegną pomyślnie, nie ma gwarancji, że firmy zdobędą zezwolenia regulacyjne dla swoich leków. To dwa główne rodzaje ryzyka związane z inwestowaniem w akcje spółek biotechnologicznych. Firmom mogą również zabraknąć pieniędzy na sfinansowanie badań klinicznych, wypełnienie wniosków regulacyjnych i / lub wprowadzenie nowych leków na rynek.

Ale Axsome, Bluebird, Novavax i Vertex mogą również odnieść sukces w swoich badaniach klinicznych i zdobyć pozwolenia na wprowadzenie swoich obiecujących leków. Możliwe jest również, że którakolwiek z tych firm mogłaby zostać przejęta przez większego producenta leków. Wydaje się, że są duże szanse, że te akcje przyniosą ogromne długoterminowe zyski cierpliwym inwestorom.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy