Ile razy mój power bank może ładować telefon?

Author:
17 lutego 2021
Category: Jaki Sposób

Zazwyczaj jesteśmy narażeni na od 4000 do 10 000 reklam dziennie. Wiele z nich ma postać opakowań – śmiałe twierdzenia producentów dotyczące możliwości i specyfikacji wydajnościowych ich produktów. Na przykład płatki zbożowe będą teraz często ogłaszać, że zawierają wszystkie niezbędne codzienne witaminy i składniki odżywcze. Jednak w świecie powerbanków najczęściej przytaczanym wskaźnikiem jest pojemność ładowania – ile razy Twój power bank będzie ładował zewnętrzne urządzenie? Ale jak powstają te liczby? Dzisiaj zbadamy formułę odpowiadającą za wydajność ładowania w bankach mocy, abyś był uzbrojony w najlepszą możliwą bazę wiedzy przy zakupie nowego produktu.

Matematyka

Chociaż matematyka może nie być najbardziej ekscytującym przedmiotem w szkole (projektanci statków rakietowych mogą się z tym nie zgodzić), ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób producent dokładnie oblicza, ile razy ich power bank będzie ładował Twój telefon komórkowy. Oto formuła, na której polegają:

(Podana pojemność power banku x 3,7 / napięcie wyjściowe power banku) x 0,85 / pojemność baterii urządzenia = całkowita liczba ładowań

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się temu na kilku przykładach. Po pierwsze, iPhone 8 z baterią o pojemności 1821 mAh, trochę mniejszą od iPhone’a 7. Korzystając z powyższego wzoru, możemy spodziewać się 7,7 doładowań iPhone’a 8 z powerbanku o pojemności 16000 mAh.

(16000 x 3,7 / 5) x 0,85 / 1821 = 5,5 ładowania

W przypadku Samsunga Galaxy S8 możemy wykonać te same obliczenia dla baterii 3000 mAh:

(16000 x 3,7 / 5) x 0,85 / 3000 = 3,3 ładunków

Szczegóły

Okej, więc podaliśmy Ci wzór, ale co to wszystko oznacza? Zacznijmy od pierwszej liczby mnożenia – 3,7 . To jest średnie napięcie, które można znaleźć w ogniwie akumulatora. Zwykle obliczasz tę liczbę, znajdując punkt środkowy między w pełni naładowanym ogniwem a odciętym ogniwem (gdy jest pusty) i jest on specyficzny, ale nie uniwersalny dla wszystkich akumulatorów litowo-jonowych. Akumulatory litowo-jonowe ze średnią kobaltu na poziomie około 3,6, podczas gdy te z manganem wahają się na poziomie 3,7.

Co powiesz na następny – 5? Używamy tego tutaj jako średniego napięcia wyjściowego typowego banku mocy. Często mogą się różnić w zależności od typu wyjścia (USB, szybkie ładowanie, błyskawica) i wewnętrznej elektroniki. Ponownie, normalnie można znaleźć te szczegóły w specyfikacjach produktu, co kupujesz. Jeśli używasz powyższego wzoru, pamiętaj, aby zamienić 5 na jakiekolwiek napięcie wyjściowe tego urządzenia.

Po tym mamy 0,85 , które jest mnożone przez średnie napięcie wyjściowe powyżej. 0,85 to średnia wydajność banku mocy, co oznacza, że ​​nigdy nie uzyskasz 100% całkowitej oczekiwanej wydajności zgodnie z reklamą. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, ponieważ banki mocy zwiększają napięcie wyjściowe ze średniej 3,7 do 5, energia jest tracona podczas przechodzenia przez jego obwody. Dodatkowa energia jest tracona w postaci ciepła podczas przesyłania oraz w samym smartfonie podczas przenoszenia do baterii; można oczekiwać około 85% sprawności z powodu zmarnowanego i utraconego napięcia. Należy pamiętać, że współczynnik konwersji 0,85% różni się w zależności od ładowarki.

Wniosek

Ta da! W ten sposób dysponujesz wiedzą i narzędziami potrzebnymi do pokonania tych atrakcyjnych linii marketingowych i przekonania się o skuteczności swojego banku mocy. Świat akumulatorów jest teraz Twoją ostrygą. Wyjdź i odkrywaj!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy