GPW - blockchain - plan platformy dla stokenizowanych aktywów

GPW chce stworzyć platformę na rzecz "stokenizowanych aktywów" na blockchainie

GPW chce stworzyć "platformę dla stokenizowanych aktywów na bazie technologii blockchain" - poinformował na konferencji prasowej prezes Giełdy Papierów Wartościowych Firm Dietl. Projekt będzie realizowany w ramach inicjatywy strategicznej "Private Market".

"Blockchain chcemy wykorzystać m. in. w ramach zdefiniowanej inicjatywy strategicznej Private Market, czyli rynku prywatnego z możliwością emitowania stokenizowanych instrumentów finansowych" a mianowicie powiedział Dietl podczas celebracji podpisania umowy współpracy ponad blockchainem z Ministerstwem Cyfryzacji.

GPW wchodzi po blockchain. Projekt nowej platformy

Według Marka Dietla, GPW dzierży wykorzystać blockchain m. in. zwiększenia przejrzystości emisji prywatnych, dostępu do informacji, ruchu wtórnego i post-trade. Przy przypadku tej ostatniej sprawie blockchain miałby usprawnić robotę "np. poprzez zdalne głosowanie". Wymienił też np. zredukowanie uciążliwości raportowania przez korporacji oraz "kwestię trwałego nośnika".

Ministerstwo dostrzegło użycia blockchain w administracji i będziemy pracować nad przeniesieniem naszych doświadczeń w tym zakresie (np. w evoting na blockchain). Z resortem chcemy, aby rozwiązania na rzecz inwestorów znalazły zastosowanie po administracji w celu zwiększenia jej efektywności w zakresie chociażby zgód, upoważnień, relacji właścicielskiej.

Pierwszymi konkretnymi rozwiązaniami blockchainowymi GPW dzierży pochwalić się w 2019 roku. Obecnie prowadzi rozmowy z dostawcami technologii jak i również buduje "własne kompetencje".

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa na świecie - stworzenie swej platformy wymiany kryptowalut zapowiedziała już w lipcu 2018 r. spółka SIX, okaziciel i operator szwajcarskiej giełdy. Projekty blockchainowe poszły obecnie jednak o wiele dalej - na przykład platforma Neufund, współtworzona przez Polkę Zoe Adamovicz, we współpracy wraz z Binance - największą giełdą kryptowalut na świecie - produkuje pierwszą na świecie giełdę opartą na blockchainie. W listopadzie Neufund przeprowadził pierwsze dobre ETO (Equity Token Offering), czyli emisję tokenów, jakich nabycie daje właścicielowi także prawo do udziałów przy firmie. Co więcej, inwestorzy mogą kupować tokeny w obrębie ETO za normalne waluty fiat.

Niedługo posiada ruszyć również blockchainowy bank, którego klienci będą też współwłaścicielami - Founders Pula, przy którym także współdziała wspomniane Binance.

W 2022 wydatki na plany blockchainowe w Europie posiadają wynieść 3, 5 mld dolarów.