Historyczne rekordy SP i Nasdaq na Wall Street, 25 maja 2017

Historyczne rekordy na Wall Street

W czwartek, 25 maja, amerykańska giełda zanotowała wzrosty już 6. sesję z rzędu. Indeksy S&P i Nasdaq pobiły historyczne rekody. W ocenie rynków protokół z majowego posiedzenia Fed wybrzmiał gołębio.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0, 36 proc. do 21. 088, 51 pkt.

S&P 500 zwyżkował o 0, 44 proc. do odwiedzenia 2. 415, 07 pkt. Nasdaq Composite zyskał 0, 69 proc. do 6. 205, 26 pkt.

W ujęciu sektorowym rosły firmy z branży dóbr wyższego rzędu oraz finansowe. Najmniej zyskiwał sektor paliwowy.

Boeing, Best Buy i Netflix popchnęły indeksy w górę

Wśród spółek z indeksu DJI najmocniej drożały akcje Boeinga i UnitedHealth.

Wzrostom w S&P 500 przewodził Best Buy, który zyskiwał poniekąd 18 proc. Sieć supermarketów z elektroniką zaraportowała 1, 6-proc. wzrost sprzedaży porównywalnej z I kw., choć spodziewano się spadku owego wskaźnika.

Wyraźnie zyskiwały walory Netfliksa. Analitycy Piper Jaffray podwyższyli cenę docelową spółki do 190 USD. W czwartek jeden plus Netflixa kosztował ok. 163 USD.

GM i HP pod kreską

Pod kreskę zeszły notowania General Motors. W czwartek do amerykańskiego sądu wpłynął pozew ogólny przeciwko producentowi aut w sprawie instalowania w niektórych modelach samochodów GM oprogramowania pomagającego sztucznie poprawiać wyniki testów spalin.

Mimo lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych pod kreską handlowane były walory HP, choć po handlu przedsesyjnym zwyżkowały poniekąd 9 proc.

W najbliższych dniach dojdzie do zmiany składu indeksu S&P 500. 2 czerwca Tegna oraz Cars. com zastąpią J. C. Penny oraz Time. 19 czerwca spośród indeksu spadnie Yahoo, natomiast jego zmiennik zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

Inwestorzy czytają protokół Fed

W centrum uwagi rynków finansowych znajdowały się zapisy opublikowanego protokołu z majowego posiedzenia Fed.

Większość parcypantów posiedzenia oceniło, że jeżeli dane z gospodarki pozostaną zgodne z ich oczekiwaniami, "wkrótce" będzie właściwe poczynienie kolejnego kroku w kierunku zacieśnienia polityki monetarnej. Po zgodnej ocenie rynku, tego rodzaju sformułowanie raczej potwierdza harmonogram podwyżki na czerwcowym posiedzeniu Rezerwy, co jest w 100 proc. wyceniane przez rynek terminowy.

Uwagę zwraca również kwestia rozpoczęcie procesu ograniczania portfela aktywów Fed. Rezerwa poinformowała, iż ustali miesięczny limit dokumentów, z których środki nie zaakceptować będą reinwestowane w bilans. Co trzy miesiące zakres będzie zwiększany do uzyskania docelowego poziomu. Ostateczne limity zostaną utrzymane, aż do odwiedzenia normalizacji sumy bilansowej.

Dla rynków sygnały z protokołu stały się gołębie. Inwestorzy zwrócili uwagę dzięki odniesienia o uzależnieniu ścieżki podwyżek i redukcji bilansu od danych z prawdziwej gospodarki. Zarysowany przez Rezerwę plan rolowania portfela mień zaskoczył rynki po pożądanej stronie także z czujności na swój stopniowy charakter - zaproponowane rozwiązanie zakłada rozłożenie normalizacji bilansu dzięki kilka lat. Początkowo Fed prawdopodobnie zostawi limity rolowanych aktywów na niskim szczeblu, by sprawdzić reakcję branży.

Wydźwięk protokołu osłabił przejściowo amerykańską walutę. Kurs EUR/USD wzrósł do 1, 125, lecz po południu spadł w okolice 1-wszą, 122.

Tagi: S&P500 NASDAQ USA Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie