Donald Trump wpływa na wycenę KGHM. Akcje w dół

Donald Trump trzęsie akcjami KGHM. Prezydent ma zmienić zdanie w kluczowej obietnicy wyborczej

Według amerykańskich mediów prezydent Donald Trump chce zamieść pod kobierzec obiecywane miliardowe inwestycje infrastrukturalne w USA. Przynajmniej na razie. Na tę informację momentalnie zareagowały ceny miedzi, skutkiem tego notowania KGHM. Spadki osiągają już kilku procent.

Znany portal newsowy Axios, cytując źródła w Partii Republikańskiej, napisał, że Trump może poczekać z realizacją obietnicy zainwestowania 550 mld dol. w infrastrukturę w Stanach Zjednoczonych aż do odwiedzenia 2018 roku.

Zdaniem Axios, przeważająca część reform forsowanych przez ekipę Trumpa – w tym uchylenie ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej (Affordable Care Act), reforma podatkowa oraz radykalne ograniczenie imigracji – absorbują administracji i partii faktycznie dużo czasu, że infrastruktura będzie musiała poczekać.

Donald Trump czeka z kluczową obietnicą

Taki harmonogram wydaje się uzasadniony, szczególnie iż sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział w czwartkowym wywiadzie dla CNBC, że ekipa Trumpa nie oczekuje ważnego wzrostu gospodarczego wcześniej aniżeli „przed końcem roku”.

Przypomnijmy, że w trakcie kampanii miliarder obiecywał warte bilion dolarów inwestycje infrastrukturalne na naprawę „rozpadających się” amerykańskich dróg i mostów, jednak zanim objął urząd, suma ta spadła do 550 mld dol. Podobno po grudniu zeszłego roku kierowanie Trumpa przygotowała dokument, kolportowany wśród gubernatorów, gdzie proszono o sugestie na temat "niecierpiących zwłoki działań".

Efektem tego swoistego sondażu były projekty warte około 137 mld dol. Ale głębsza analiza wszystkich planów inwestycyjnych może potrwać.

Ceny miedzi i KGHM lecą w dół

Na tą wiadomość od razu zareagowali inwestorzy. Miesięczne kontrakty szybkie na miedź spadły na temat niecałe 4 proc., co było największym dziennym spadkiem czerwonego surowca od 17 miesięcy. Miedź jest silnie powiązana z rynkiem remontowo-budowlanym i infrastrukturalnym.

Czwartkowe [32. 02. ] spadki zepchnęły ceny surowca do najniższych szczytów od dwóch tygodni, ale i także tak pozostają one powyżej poziomów z końca października.

Foto: Investing. com Kontrakty terminowe w miedź

Od 24 października ceny miedzi wzrosły aż o 27 proc. To wtedy rynki rozpoczęły wyceniać szansę prawdopodobieństwo wzrostu popytu na metal w związku z realizacją proponowanego poprzez Trumpa planu inwestycji infrastrukturalnych.

Wraz z przeceną na rynku surowca, spadają także notowania największej spółki miedziowej na polskim rynku - KGHM. Od czwartku [23. 02] kurs akcji giganta spadł już o 3, 12 proc. do ok. 129 zł. Tylko w piątek [24. 02] KGHM zanotował kolejny dołek w wysokości ok. 1, 5 proc.

Foto: Investing. com Notowania KGHM od 21. 02 do 24. 02

Na koszty KGHM może mieć także wpływ zamieszanie w zależności z podwyżkami dla załogi lubińskiej firmy. Wczoraj relacje i zarząd podpisały suplementarny protokół do zakładowego układu zbiorowego wprowadzający podwyżki o około 2, 9 proc. dla wszystkich zatrudnionych. Zdaniem związkowców to aczkolwiek jest stanowczo za mało i wzywają do kolejnych rozmów.

Dzisiaj [27. 02] korporacja powoli odrabia straty. Wydaje się być na plusie 0, 34 proc.

Donald Trump i słowa, słowa, wyrażenia...

To nie pierwszy raz, kiedy prezydent Trump przerabia zdanie w sprawie obietnic wyborczych. W czasie rywalizacji miliarder mówił, że Chiny manipulują kursem juana, są nieuczciwe, władcze, a naprawdę w ogóle to zabrały Amerykanom miejsca pracy.

Przekonywał także, że od chwili gdy Chiny wstąpiły do Światowej Organizacji Handlu, zamkniętych zostało ok. 50 tys. amerykańskich fabryk. Z racji tegoż groził wprowadzeniem ceł dzięki chińskie produkty rzędu 45 proc.  To byłaby istna wojna handlowa między dwiema największymi gospodarkami świata.

Jak sprawa wygląda w tej chwili? Trump jest po rozmowach z prezydentem Chin, Xi Jinpingem. W wielu kwestiach zapewnia, że jest ochoczy do kompromisu, jednak cały czas są wyczuwalne wielkie napięcia na linii Waszyngton-Pekin.