Deficyt budżetu państwa w październiku 2016

Budżetowa dziura mniejsza niż dwanaście miesięcy temu. Deficyt po październiku wynosi blisko 25 mld zł

Deficyt budżetu ciebie po październiku wyniósł 24 mld 648, 6 mln zł, co stanowi 45 proc. dopuszczonego w tymże roku w ustawie budżetowej deficytu rzędu 54, siedmiu mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów we wtorek w komunikacie.

MF podkreśla, że deficyt według październiku tego roku był niższy o 9, 12 mld zł w stosunku do wykonania po październiku 2015 r., kiedy sięgnął 34, 5 mld złotych. Zgodnie z komunikatem dochody budżetu państwa na październiku br. wyniosły 268 mld 621, 5 mln zł (85, 6 proc. planu), wydatki 293 mld 270, 1 mln złotych (79, 6 proc. planu. ). Dochody podatkowe podliczono na 230 mld 485, 4 mln zł (83, 5 proc. planu).

"Według szacunkowych danych (... ) dochody budżetu państwa były wyższe o dwunastu, 4 proc. w stosunku z skutkiem tego okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 7, 5 proc., rdr" - poinformował MF.

"Październik okazał się kolejnym miesiącem, w którym zauważano wysoką dynamikę wzrostu dochodów z VAT. Tempo wzrostu wpływów z VAT było istotnie wyższe od postępu bazy podatku VAT (nominalnej sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej)" - wyjaśniono.

Dodano, że do końca października dochody niepodatkowe były na temat 13, 7 mld zł wyższe niż w roku kalendarzowego ubiegłym, głównie ze aspektu na wpływy z tytułu aukcji LTE w lutym i lipcu br. na łączną kwotę 9, dwa mld zł oraz wpłatę w lipcu br. z zysku z NBP przy wysokości 7, 9 mld zł.

Według komunikatu MF największe różnice po wykonaniu wydatków w porównaniu do roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów. Wyjaśniono, że to przede wszystkim związane z wypłatą po okresie kwiecień – październik br. świadczeń wychowawczych w zakresie rządowego programu Rodzina 500+.

Harmonogram dochodów i wydatków budżetu państwa w tym roku przewiduje deficyt po październiku w wysokości 41, jednej mld zł; po listopadzie - 46, 03 mld zł; po grudniu a mianowicie 54, 7 mld zł, czyli tyle ile mniema ustawa budżetowa na ten rok.

Z uzasadnienia do projektu budżetu na 2017 r. wynika aczkolwiek, że resort finansów prognozuje, iż deficyt budżetu państwa w br. zamknie się kwotą 42 mld złotych, a nie 54, szóstej mld zł przewidzianych w ustawie budżetowej. Wicepremier, minister rozwoju i zasobów Mateusz Morawiecki mówił w ostatnim czasie PAP, że możliwe wydaje się być, iż tegoroczny deficyt stanie się poniżej 40 mld złotych.

  • Wzrost dochodów względem analogicznego okresu przeszłego roku odnotowano we wszystkich głównych podatkach. Dochody z podatku VAT były wyższe o 7, 6 proc. (tj. ok. 7, 8 mld zł); dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 4, 9 proc. (tj. ok. 2, 6 mld zł); dochody z podatku PIT wzrosły o 7, 6 proc. (tj. ok. 2, 7 mld zł); dochody budżetu was z podatku CIT zwiększyły się o 2, trzy proc. (tj. ok. 0, 5 mld zł); zyski z tytułu podatku od momentu niektórych instytucji finansowych od marca do października wyniosły 2, 8 mld zł.
Tagi: budżet pieniążki Mateusz Morawiecki Beata Szydło Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie