Infostrateg - program wieloletni wspierający innowacje

Wicepremier Gowin na Impact'17: Będzie 1 mld zł na wsparcie innowacji

Infostrateg - tak będzie nazywać się nowy międzyresortowy program wspierania innowacji. Zostanie dysponować budżetem w poziomie 1 mld zł. Zapowiedział go wicepremier Jarosław Gowin podczas inauguracji konferencji Impact'17 w Krakowie.

Nowy program będzie skierowany do przedsiębiorstw działających w obszarze tzw. economy 4. 0, czyli czwartej rewolucji przemysłowej. Składają się na panią a m. in. cyfryzacja, zaawansowana automatyzacja, a także innowacyjne metody zarządzania organizacjami i procesami.

Gowin przypomniał, hdy przez ostatni rok jego resort oraz NCBiR przekazały przedsiębiorstwom ponad 10 mld zł na programy połączone z innowacyjnością. Do naszej pory podpisano 1492 dokumenty urzędowe.

100 proc. odpisu wydatków na innowacje

Szef resortu nauki przypomniał, że na podstawie dwóch ustaw na temat innowacyjności polskie firmy inwestujące w badania i rozwój mogą korzystać obecnie wraz z ulg podatkowych wynoszących trzydzieści proc. dla dużych przedsięwzięć i 50 proc gwoli firm małych i średnich. Zgodnie z zapowiedziami Gowina, od momentu 1 stycznia 2018 r. ulgi te będą wynosić 100 proc., a po przypadku centrów badawczo-rozwojowych – 150 proc.

- Dzisiaj co drugą złotówkę zainwestowaną we współpracę spośród nauką przedsiębiorca może samemu odpisać od podatku. Od początku przyszłego roku obecnie każdą złotówkę na innowacje będzie można od podatku odpisać, więc znajdziemy się w ścisłej czołówce królestw wspierających innowacyjność - ocenił Gowin.

Naukowa dolina śmierci

Gowin przypomniał o pracach morzem reformą szkolnictwa wyższego. Podkreślił, że badania mają sprzyjać nie naukowcom, a całemu społeczeństwu. - Mają pracować w gospodarce, zwrócić się finansowo - dodał.

Tymczasem, stwierdził wicepremier, między badaniami a wdrożeniami rozciąga się "dolina śmierci", w którym miejscu odkrycia naukowe "wysychają, umierają".

- W rzeczywistości wynalazki powstają nie w uczelniach, i nie w samych przedsiębiorstwach, ale na styku. Dlatego tak ważne istnieją przedsięwzięcia takie jak Impact - dodał.

Tagi: Infostrateg Jarosław Gowin Impact CEE Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie