Dostępny kredyt a limit kredytu: czy znasz różnicę?

Author:
17 lutego 2021

Całkowity limit kredytu to całkowita kwota, jaką możesz pożyczyć, podczas gdy dostępny kredyt to kwota Twojego limitu kredytowego pomniejszona o bieżące saldo na karcie. Najlepiej spłacać kartę w całości co miesiąc, aby mieć dużo dostępnych kredytów. Nie tylko pomaga to w uzyskaniu zdolności kredytowej, ale także gwarantuje, że będziesz mógł skorzystać z karty w nagłych przypadkach.

Wiele lub wszystkie przedstawione firmy zapewniają LendEDU rekompensatę. Dzięki tym prowizjom zapewniamy naszym klientom bezpłatną usługę. Odszkodowanie, wraz z godzinami dogłębnych badań redakcyjnych, określa, gdzie i jak firmy pojawiają się w naszej witrynie.

Kiedy ubiegasz się o kartę kredytową, wydawca karty bierze pod uwagę Twoje dochody i historię kredytową przy podejmowaniu decyzji, czy Cię zatwierdzić. Po zatwierdzeniu karty zazwyczaj nie będzie można po prostu pobierać tyle, ile chcesz.

Wydawca karty kredytowej ustali maksymalną kwotę, jaką możesz pożyczyć. Nazywa się to limitem kredytu. W miarę korzystania z karty zbliżasz się do osiągnięcia limitu kredytowego, a dostępny kredyt spadnie. Karty kredytowe to rachunki odnawialne, a pożyczki to rachunki ratalne.

Ważne jest, aby zrozumieć, jak działają limity kredytowe, jak dostępny kredyt wpływa na to, co możesz pożyczyć, i jak dostępny kredyt wpływa na Twoją zdolność kredytową. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak działają limity kredytowe i całkowity dostępny kredyt.

Co to jest limit kredytu?

Twój limit kredytowy to po prostu limit tego, na co wystawca karty kredytowej pozwala ci pożyczyć. Na przykład, wydawca karty może przyznać Ci limit kredytowy w wysokości 10 000 USD, więc nie będziesz w stanie pożyczyć na karcie więcej niż 10 000 USD.

Każda posiadana karta kredytowa będzie miała własny limit kredytowy. Możesz mieć jedną kartę z limitem 5000 USD, a drugą z limitem 1000 USD. Konkretny limit ustalony przez wydawcę karty będzie oparty na tym, ile dostawca karty czuje się komfortowo, umożliwiając Ci pożyczkę.

Co to jest dostępny kredyt?

Ponieważ limit kredytowy ogranicza całkowitą kwotę, którą możesz pożyczyć, kwota, którą możesz obecnie pożyczyć, spada w miarę obciążania karty. Kwota, jaką obecnie możesz pożyczyć, oparta na limicie kredytu i aktualnym saldzie karty kredytowej, to dostępny kredyt.

Jeśli pożyczyłeś 9 000 USD na karcie kredytowej z limitem 10 000 USD, możesz pożyczyć tylko 1000 USD więcej, zanim osiągniesz maksymalny limit – więc Twój dostępny kredyt wynosi 1000 USD.

W miarę spłaty karty kredytowej dostępny kredyt wzrośnie. Jeśli spłaciłeś saldo 9000 USD, ponownie będziesz miał 10 000 USD dostępnego kredytu. Twój dostępny kredyt jest zgodny z limitem kredytu, gdy saldo zadłużenia wynosi 0 USD, ale gdy tylko obciążysz kartę, dostępny kredyt jest niższy niż limit, dopóki nie spłacisz pożyczonych pieniędzy.

Dlaczego potrzebujesz dostępnego kredytu?

Ważne jest, aby nie przekroczyć maksymalnego poziomu swoich kart kredytowych, obciążając je do wysokości limitu i aby mieć przynajmniej część dostępnego kredytu. Nie chcesz tego robić z kilku kluczowych powodów.

Jednym z najważniejszych powodów, dla których potrzebujesz dostępnego kredytu, jest to, że maksymalne wykorzystanie kart kredytowych wpłynie negatywnie na Twoją zdolność kredytową. Dzieje się tak, ponieważ współczynnik wykorzystania kredytu stanowi około 30 procent wyniku FICO.

Wskaźnik wykorzystania kredytu to kwota wykorzystanej linii kredytowej podzielona przez całkowity limit kredytowy. Na przykład, jeśli obciążyłeś 5000 USD, a Twój limit kredytu wynosi 10 000 USD, wówczas wskaźnik wykorzystania kredytu wynosi 50 procent.

Aby uzyskać najlepszą zdolność kredytową, wskaźnik wykorzystania kredytu nie powinien przekraczać 30 procent limitu kredytowego. Oznaczałoby to, że przez cały czas masz do dyspozycji 70% kredytu.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego powinieneś mieć dostępny kredyt: możesz go potrzebować w nagłych wypadkach. Jeśli wyczerpałeś swój kredyt i masz kryzys finansowy, możesz być w poważnych tarapatach finansowych. Jeśli masz dostępny kredyt, możesz obciążyć go kwotą niezbędną do przetrwania sytuacji awaryjnej. Jeśli w nagłym wypadku musisz zapisać na swojej karcie ubezpieczenie lekarskie lub naprawę samochodu, będziesz bardzo szczęśliwy, że masz dostępny kredyt.

Co się stanie, jeśli przekroczysz dostępny kredyt?

Czasami, gdy Twoja karta kredytowa jest wyczerpana i doładowałeś swój limit, mimo wszystko możesz spróbować użyć swojej karty. Oznaczałoby to przekroczenie dostępnego kredytu.

Jeśli spróbujesz przekroczyć dostępny kredyt, niektóre karty kredytowe odrzucą transakcję. Inne pozwolą na przejście opłaty, ale możesz spotkać się z konsekwencjami, takimi jak opłaty za przekroczenie limitu, kara procentowa, utrata nagród lub zmniejszona linia kredytowa w przyszłości.

Specyfika tego, co się dzieje, gdy przekroczysz swój limit, zależy od umowy posiadacza karty. Możesz uważnie przeczytać warunki swojej karty, aby poznać zasady, lub zapytać wystawcę karty kredytowej.

Jak zwiększyć dostępny kredyt

Możesz chcieć ustawić większy limit kredytowy na koncie karty kredytowej, aby zwiększyć dostępny kredyt. Jeśli tak, możesz poprosić wystawcę karty kredytowej o podwyżkę.

Konkretny proces wnioskowania o podwyższenie limitu kredytowego różni się w zależności od wydawcy karty. Zwykle możesz poprosić o podwyżkę w trybie online, korzystając z narzędzi konta lub menu usług konta. Firma obsługująca Twoją kartę kredytową prawdopodobnie sprawdzi Twój kredyt i poprosi o Twoje dochody, zanim zdecyduje, czy zwiększyć limit kredytu.

Spłata zadłużenia pomoże również zwiększyć dostępny kredyt, ponieważ gdy saldo jest niskie lub zerowe, masz dużo dostępnego kredytu, zanim osiągniesz całkowity limit kredytowy. Twoja ocena kredytowa będzie lepsza ze względu na niski wskaźnik wykorzystania, a będziesz miał szansę pożyczyć, jeśli zajdzie taka potrzeba, więc będziesz zadowolony, że podjąłeś wysiłek.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy