Co wpływa na Twoją zdolność kredytową?

Author:
17 lutego 2021
Category: Ocen Kredytowych

Twoja ocena kredytowa jest narzędziem używanym przez pożyczkodawców do mierzenia ryzyka prowadzenia z Tobą interesów. Wyższa ocena kredytowa oznacza mniejsze ryzyko dla pożyczkodawcy, co generalnie oznacza większe oszczędności dla Ciebie – nie wspominając o łatwiejszym czasie kwalifikowania się do potrzebnego Ci finansowania.

W rzeczywistości istnieją setki różnych ocen kredytowych, które są dostępne na rynku, a pomysł, że masz tylko jeden wynik lub nawet tylko trzy, jest mitem. Dobra wiadomość jest taka, że ​​każda z tych ocen kredytowych składa się z tych samych informacji, które pojawiają się w raportach kredytowych.

Skuteczne śledzenie setek różnych wyników kredytowych byłoby prawie niemożliwe. Jeśli jednak rozumiesz składniki raportów kredytowych, które składają się na Twoje wyniki kredytowe, zarządzanie wynikami kredytowymi staje się znacznie łatwiejsze.

Oto kilka z najbardziej wpływowych czynników, które kształtują Twoje wyniki kredytowe.

Historia płatności

Twoje wcześniejsze osiągnięcia w zarządzaniu długiem odgrywają ważną rolę w wynikach kredytowych. Oceny kredytowe FICO, marka najczęściej używana przez pożyczkodawców, są zaprojektowane tak, aby 35% Twoich wyników opierało się na informacjach o historii płatności z raportów kredytowych. Historia płatności jest również najbardziej wpływową kategorią braną pod uwagę w modelach oceny zdolności kredytowej VantageScore.

Jeśli chodzi o historię płatności, modele oceny zdolności kredytowej zwracają uwagę na obecność lub brak negatywnych informacji. Obecność negatywnych informacji w Twoich raportach (np. Opóźnienia w płatnościach, kontach windykacyjnych, przeterminowanych saldach itp.) Spowoduje zmniejszenie liczby przyznanych punktów kredytowych. Z drugiej strony brak negatywnych informacji może oznaczać więcej przyznanych punktów (i wyższe wyniki).

Należne kwoty

Chociaż historia płatności ma znaczenie, prawie dwie trzecie wyników kredytowych nie ma nic wspólnego z terminowością płatności. Aż 30% Twoich wyników FICO i znaczna część wyników VantageScores jest obliczana na podstawie kwot, które jesteś winien.

Wykorzystanie odnawialne, czyli stosunek zadłużenia do limitu na rachunkach kart kredytowych, jest najważniejszym czynnikiem rozważanym w tej kategorii. Wykorzystanie mniejszego odsetka dostępnych limitów karty kredytowej jest najlepsze z punktu widzenia punktacji. Liczba kont z saldami w raportach również ma znaczenie – generalnie im mniej, tym lepiej.

Wiek kredytu

Twoje doświadczenie w zarządzaniu kredytem wpływa również na Twoją ocenę kredytową. FICO opiera 15% Twoich wyników na długości historii kredytowej. Pod uwagę brane są następujące czynniki:

  • Średni wiek kont w raporcie kredytowym
  • Jak długo Twoje konta są założoneWiek Twojego najstarszego konta Połączenie istniejących

    modeli kredytowych i nowych modeli oceny zdolności kredytowej uwzględnia również kombinację kont w raportach kredytowych oraz częstotliwość ubiegania się o nowy kredyt. Każda z tych kategorii jest warta 10% Twoich wyników FICO. Oba mają również niewielki wpływ na Twoje wyniki kredytowe VantageScore.

    Jeśli chodzi o mieszane kredyty, pomocne może być posiadanie w raportach różnych typów kont. Jeśli z raportów kredytowych wynika, że ​​masz doświadczenie w zarządzaniu kontami odnawialnymi (takimi jak karty kredytowe), kontami ratalnymi (takimi jak pożyczki osobiste), pożyczkami samochodowymi i hipotekami, prawdopodobnie pozytywnie wpłynie to na Twoje wyniki kredytowe.

    Uważaj, aby nie ubiegać się o nowy kredyt zbyt często. Kiedy pożyczkodawca zaciąga kredyt, do raportów dodawane jest zapytanie informujące, że ktoś uzyskał dostęp do twoich informacji. Jednak zapytania mają stosunkowo niewielki wpływ na Twoje wyniki kredytowe, a czasami nie mają żadnego wpływu. Ewentualne uszkodzenia trwają maksymalnie 12 miesięcy. Jeśli kupujesz kredyt, na przykład kredyt hipoteczny, wiele zapytań w krótkim okresie może być liczonych tylko raz do celów oceny. Nie musisz więc bać się ubiegać się o kredyt, kiedy naprawdę go potrzebujesz – po prostu nie rób sobie nawyku pozwalania na pobieranie raportów bez dobrego powodu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy