Co to jest raport kredytowy?

Author:
17 lutego 2021

Twój raport kredytowy to migawka Twojej historii finansowej.

Twój raport kredytowy to migawka Twojej historii finansowej.

Twój raport kredytowy to migawka Twojej historii finansowej. Jest to jedno z podstawowych narzędzi używanych przez kredytodawców, takich jak banki i firmy obsługujące karty kredytowe, do podejmowania decyzji o przyznaniu kredytu.

Co znajduje się w moim raporcie kredytowym?

Twój raport kredytowy może zawierać następujące informacje:

Dane identyfikacyjne: Twoje imię i nazwisko, aktualne i poprzednie adresy, numer ubezpieczenia społecznego, numer telefonu, data urodzenia oraz aktualni i poprzedni pracodawcy

Historia kredytowa: historia płatności na rzecz kredytodawców (takich jak sklepy detaliczne, banki, firmy finansowe)

Rejestry publiczne: pozycje, które mogą wpływać na zdolność kredytową, takie jak upadłości i orzeczenia

Zapytania: lista kredytodawców i innych stron upoważnionych przez Ciebie i / lub przez prawo, które otrzymały Twoje informacje kredytowe

Jakie są następne kroki? POBIERZ RAPORT KREDYTOWY I WYNIK

Inne informacje, które mogą obejmować informacje bankowe i / lub zbiory

Twój raport kredytowy nie obejmuje Twoich dochodów, zakupów opłaconych w całości gotówką lub czekami ani informacji o kontach firmowych / osobistych (chyba że jesteś osobiście odpowiedzialny za dług). Nie zawiera również żadnych informacji o Twojej historii medycznej, pochodzeniu etnicznym, przynależności politycznej lub rejestrze karnym.

Co to jest agencja konsumencka lub biuro informacji kredytowej i czym się zajmuje?

Agencje sporządzające sprawozdania konsumenckie, takie jak TransUnion, służą konsumentom i firmom, dostarczając informacje kredytowe i narzędzia do zarządzania ryzykiem, które pomagają firmom w podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu.

Kredytodawcy i inne instytucje dostarczają biurom kredytowym faktyczne informacje o tym, jak ich klienci płacą rachunki i inne długi. Agencje sporządzające sprawozdania kredytowe gromadzą historie płatności wraz z informacjami publicznymi w „pliku dla każdego konsumenta. Kredytodawcy i upoważnione instytucje uzyskują raporty kredytowe dotyczące indywidualnych konsumentów. Konsumenci odnoszą korzyści dzięki szybszym decyzjom kredytowym.

TransUnion generuje miliony raportów kredytowych każdego roku, dzięki czemu kupowanie na kredyt jest szybkie, łatwe i bezpieczne dla wykwalifikowanych kandydatów.

Jak pojawiają się informacje w moim raporcie kredytowym i czy są one regularnie aktualizowane?

Pożyczkodawcy przekazują aktualne informacje na temat aktywności na koncie co najmniej jednemu z dwóch biur informacji kredytowej w Kanadzie – TransUnion i Equifax. Ponieważ pożyczkodawcy niekoniecznie zgłaszają się do obu biur, informacje w raportach kredytowych mogą się różnić. Pożyczkodawcy zgłaszają również działalność do biur informacji kredytowej o różnych porach w ciągu miesiąca, co może skutkować niewielkimi różnicami w raportach i ocenach kredytowych.

Dlaczego mój raport kredytowy jest konieczny? Do czego to służy?

Kiedy ubiegasz się o kredyt, na przykład kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy, nową kartę kredytową, ubiegasz się o pracę lub chcesz wynająć mieszkanie, firmy potrzebują sposobu na ocenę Twojej zdolności kredytowej. Twój raport kredytowy zawiera zapis Twojej wiarygodności finansowej.

Jak długo informacje pozostają w moim raporcie kredytowym?

Pozytywne informacje kredytowe, takie jak informacje o opłaconych kontach bez negatywnej historii, mogą pozostać w Twoim raporcie kredytowym przez okres do dwudziestu lat. Dzieląc się tymi informacjami z wierzycielami, pożyczkodawcy widzą rodzaje kredytów, którymi z powodzeniem zarządzałeś w przeszłości i rozpoznają twoją poprzednią dobrą historię kredytową, nawet jeśli masz ograniczoną lub żadną aktualną historię kredytową.

Niekorzystna historia kredytowa, windykacje i niespłacone rachunki, które nie zostały uregulowane w ramach programu spłaty zadłużenia (tj. Uporządkowana spłata zadłużenia, doradztwo kredytowe, propozycja dla konsumentów), są automatycznie usuwane z raportu kredytowego po sześciu latach od daty pierwszego zaległości na koncie.

Dokumenty publiczne, takie jak wyroki i upadłości, mogą obejmować Twoje akta przez 6 do 10 lat, w zależności od prowincji.

W przypadku wielokrotnych upadłości, każde ogłoszenie upadłości będzie obowiązywać przez 14 lat od daty zakończenia.

TransUnion może usunąć informacje kredytowe zgłoszone na Twój temat przez dostawcę danych, jeśli nasza relacja z dostawcą danych dobiegnie końca. Zakończenie relacji z dostawcą danych może utrudnić nam utrzymanie aktualnej i dokładnej dokumentacji kredytowej i / lub przeprowadzenie naszych procedur dochodzeniowych. W takich okolicznościach usuwamy informacje kredytowe, aby upewnić się, że Twój plik kredytowy pozostaje tak dokładny, kompletny i aktualny, jak to tylko możliwe.

Kto może uzyskać dostęp do mojego raportu kredytowego?

Prawo prowincjonalne i federalne określa wymagania dotyczące tego, jakie organizacje mogą uzyskać dostęp do osobistych informacji kredytowych. W ramach procesu wnioskowania o kredyt organizacje proszą Cię o zgodę na dostęp do informacji o Tobie. Mogą również poprosić o raport kredytowy, gdy chcą odzyskać dług lub jeśli złożyłeś wniosek o zatrudnienie, dzierżawę lub ubezpieczenie. Wreszcie masz również prawo dostępu do raportu kredytowego.

Co to jest zapytanie?

Prawo prowincjonalne i federalne określa wymagania dotyczące tego, jakie organizacje mogą uzyskać dostęp do osobistych informacji kredytowych. W ramach procesu wnioskowania o kredyt organizacje proszą Cię o zgodę na dostęp do informacji o Tobie. Mogą również poprosić o raport kredytowy, gdy chcą odzyskać dług lub jeśli złożyłeś wniosek o zatrudnienie, dzierżawę lub ubezpieczenie. Wreszcie masz również prawo dostępu do raportu kredytowego.

Zapytania dotyczące kredytu:

Kiedy ubiegasz się o kredyt, firmy mogą prosić Cię o zgodę na dostęp do raportu kredytowego, aby pomóc w podjęciu decyzji. Za każdym razem, gdy zażądają raportu w celach kredytowych, w Twoim pliku pojawi się zapytanie. Zapytania te zostaną ujawnione innym firmom przeglądającym Twoją dokumentację kredytową i mogą wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.

Zapytania niezwiązane z kredytami i zapytania dotyczące przeglądu konta:

Zapytania niezwiązane z kredytami i zapytania dotyczące przeglądu konta, a także Twoje własne prośby o przejrzenie pliku kredytowego, nie mają wpływu na Twoją zdolność kredytową. Firmy mogą, za zgodą lub zgodnie z prawem, uzyskać dostęp do całości lub części Twoich informacji kredytowych przed zakończeniem transakcji lub nawiązaniem z Tobą relacji w celach innych niż kredyt (zapytania niezwiązane z kredytami) i / lub okresowe przeglądanie Twojego kredytu plik po nawiązaniu z Tobą relacji (zapytania dotyczące przeglądu konta). Firmy wykonują zapytania niezwiązane z kredytami i sprawdzają rachunki w sprawach takich jak weryfikacja Twojej tożsamości, windykacja długu, kontrola zatrudnienia lub najmu, ubezpieczenie, wykrywanie oszustw, spełnianie wymogów regulacyjnych, odnawianie kont, zmiany limitów, monitorowanie lub produkty i usługi oferty.

Zapytania niezwiązane z kredytami i przeglądem konta mogą być wykorzystywane (bez ujawniania szczegółów takich zapytań) przez TransUnion w celu wykrywania i monitorowania oszustw, weryfikacji tożsamości, alertów i usług analitycznych dla naszych klientów i mogą zostać ujawnione w celu dostarczenia produktów, o które prosiłeś za pośrednictwem sprzedawcy bezpośrednio do klienta.

Czy jest miejsce, w którym mogę wyjaśnić informacje dotyczące mojego raportu kredytowego?

Absolutnie. Masz prawo dołączyć oświadczenie do raportu kredytowego, które wyjaśnia, dlaczego, na przykład, masz kilka opóźnionych płatności w swoim rejestrze. Oświadczenie jest ważne przez sześć lat i jest widoczne dla firm otrzymujących pełną kopię raportu kredytowego. Życie jest skomplikowane, a to stwierdzenie może przekonać pożyczkodawcę obawianego w inny sposób, aby dał ci szansę.

Jak często powinienem sprawdzać raport kredytowy?

Powinieneś przeglądać swój raport kredytowy co najmniej raz w roku, aby upewnić się, że informacje są dokładne. Jeśli planujesz ważne transakcje finansowe w ciągu najbliższych kilku miesięcy, powinieneś przejrzeć swój raport na długo, zanim spodziewasz się, że takie transakcje wystąpią. W ten sposób masz wystarczająco dużo czasu, aby skontaktować się z agencją kredytową, jeśli masz pytania lub potrzebujesz zmian.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy