Co to jest dobra liczba zdolności kredytowej i dlaczego „dobra” to za mało?

Author:
17 lutego 2021
Category: Fico Score

Nie ma formalnej definicji „dobrej oceny kredytowej, ale istnieją pewne ogólne wytyczne

Dość powszechnie wiadomo, że aby pożyczyć pieniądze lub otrzymać kartę kredytową, potrzebujesz dobrego kredytu; ale czym właściwie jest „dobry kredyt? Niestety, nie ma oficjalnego punktu odcięcia, aby określić, czy Twój kredyt jest dobry, ale istnieją pewne wskazówki, które mogą dać ci pomysł. Oto, jak powiedzieć, na czym stoisz i dlaczego powinieneś dążyć do tego, by być lepszym niż tylko „dobrym.

Jak sprawdzić swój kredyt

Istnieje kilka systemów oceny zdolności kredytowej, ale ocena FICO jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywana przez pożyczkodawców. Dlatego to ten, który należy sprawdzić. Niektóre witryny z „bezpłatnymi wynikami kredytowymi generują ocenę na podstawie informacji zawartych w raporcie kredytowym przy użyciu modelu punktacji stosowanego przez kilku pożyczkodawców, jeśli w ogóle. Jeśli chcesz mieć dokładny obraz tego, na czym stoisz, wynik FICO jest do zrobienia.

Źródło obrazu: Getty Images.

Istnieje kilka sposobów uzyskania wyniku FICO. Na przykład, jeśli masz kartę kredytową Discover , możesz bezpłatnie monitorować swój faktyczny wynik FICO, ale tylko w jednym z trzech głównych biur kredytowych. Możesz również kupić swój wynik za pośrednictwem Experian lub bezpośrednio na myFICO.com, który jest obsługiwany przez Fair Isaac Corporation , twórcę FICO Score.

Nie jest szczególnie ważne, skąd go uzyskasz, o ile jest to rzeczywisty wynik FICO. W końcu trudno jest wiedzieć, na czym stoisz, jeśli nie patrzysz na ten sam wynik, co pożyczkodawcy, od których masz nadzieję pożyczyć pieniądze.

Co to jest „dobry kredyt?

Wyniki FICO wahają się od 300 do 850, a wyższe wyniki są lepsze. Rzeczywisty punkt odcięcia „dobrego kredytu zależy od tego, kogo zapytasz i co próbujesz kupić, ale oto kilka ogólnych wskazówek.

Zakres punktów FICO Status 300-619Zły kredyt 620-689Średni kredyt 690-719Dobry kredyt 720-850Doskonały kredytPamiętaj, że to, co jest uważane za dobre w jednym celu, niekoniecznie jest dobre w innym. Na przykład wynik FICO wynoszący 620 jest ogólnie uważany za „dobry w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ jest to wartość graniczna dla większości konwencjonalnych kredytów. Jednak 620 nie dostaniesz większości kart kredytowych z dobrymi programami nagród lub niskimi stopami procentowymi. Z drugiej strony, aby uzyskać najlepsze oprocentowanie kredytów hipotecznych, prawdopodobnie będziesz potrzebować wyniku 760 lub wyższego, więc w tym przypadku byłaby to „doskonała dziedzina.

Celuj w świetny wynik

Gdybym mógł podsumować różnicę między dobrym kredytem a wysokim kredytem jednym zdaniem, byłaby taka: dobry kredyt pozwoli ci kupić wszystko, czego potrzebujesz, ale świetny kredyt pozwoli ci kupić te rzeczy za najniższą możliwe stopy procentowe.

Na przykład, mając ocenę kredytową 675 – co jest wynikiem „dobrym, jeśli chodzi o pożyczkodawców hipotecznych – można oczekiwać, że kwalifikuje się do otrzymania 30-letniego kredytu hipotecznego z oprocentowaniem 4,288%. A z 760 lub wyższym, który jest najwyższym poziomem, możesz spodziewać się stawki 3,675%. Te stopy procentowe mogą nie brzmieć tak inaczej, ale jeśli uzyskasz kredyt hipoteczny w wysokości 250 000 USD, niższa stopa oznacza, że ​​zaoszczędzisz 31 767 USD na odsetkach przez cały okres trwania pożyczki.

Aby zmaksymalizować swoją zdolność kredytową, musisz wiedzieć, skąd pochodzi Twój wynik.

Formuła punktacji FICO uwzględnia pięć kategorii informacji podczas obliczania wyniku.

 • „Historia płatności to największa kategoria i stanowi 35% Twojego wyniku. Zasadniczo, aby uzyskać dobrą zdolność kredytową, musisz terminowo regulować rachunki i unikać niekorzystnych typów kont, takich jak windykacja należności i orzeczenia. Nadal można mieć dobrą zdolność kredytową z jedną lub dwiema spóźnionymi płatnościami, a im dłużej będziesz mieć doskonałą historię płatności, tym mniej będzie miało znaczenie kilka starych wpadek.
 • „Kwoty zadłużenia stanowią 30% Twojego wyniku i dotyczą głównie tego, jaką część dostępnego kredytu wykorzystujesz. Aby uzyskać dobry kredyt, złym pomysłem jest maksymalne wykorzystanie kart kredytowych.„Długość historii kredytowej stanowi 15%. Zasadniczo im dłużej masz dobre zachowanie kredytowe, tym wyższy wynik. Ta kategoria zawiera informacje o wieku najstarszego konta, średnim wieku i wieku kont indywidualnych.„Nowy kredyt to 10% Twojego wyniku i obejmuje liczbę ostatnio otwartych kont, a także liczbę zapytań w Twoim raporcie kredytowym. „Dobre zachowanie kredytowe polegałoby na sporadycznym składaniu wniosków i otwieraniu kont – niewiele na raz.„Rodzaje używanych kredytów to ostatnie 10% wzoru i sprawdza, czy masz „zdrową mieszankę kont kredytowych. Jeśli masz kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy i kartę kredytową, wszystkie z solidną historią, pokazuje pożyczkodawcom, że możesz obsłużyć wszystkie rodzaje kredytów. Dlaczego ważne jest, aby uzyskać jak najwyższy wynik

  Wspomniałem wcześniej, że jeśli masz wynik 760 lub wyższy, powinieneś kwalifikować się do możliwie najlepszych oprocentowania kredytu hipotecznego. Dlaczego więc ktoś miałby dążyć do osiągnięcia wyniku, powiedzmy, 800 lub nawet więcej? Czy to nie przesada?

  Zasadniczo im wyższy wynik, tym więcej masz „miejsca na chwiejność, aby wieść finansowe życie, jakiego pragniesz. Na przykład, powiedzmy, że masz wynik FICO 765, co jest wynikiem „najwyższego poziomu. Jeśli złożysz wniosek o nową kartę kredytową, połączenie wyniku zapytania kredytowego i nowego konta może z łatwością obniżyć Twój wynik poniżej progu 760.

  Z drugiej strony, jeśli masz 800 punktów FICO, możesz wchłonąć tymczasowe trafienie z nowego konta i pozostać na najwyższym poziomie. Innymi słowy, możesz swobodnie kupować, co chcesz, bez martwienia się, co wpłynie na twoją zdolność kredytową.

  Bardzo wysoka ocena kredytowa nie zapewni żadnych dodatkowych korzyści powyżej pewnego punktu, ale daje większą zdolność do absorbowania wstrząsów na drodze.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy