Co jest wspierane przez Bitcoin?

Author:
17 lutego 2021
Category: Jeśli Chodzi

Bitcoin nie musi być wspierany przez nic namacalnego, aby był wartościowy; Podobnie jak waluty fiducjarne, znaczna część jego wartości wynika z zaufania konsumentów.

W skrócie

 • Pomimo powszechnego błędnego przekonania, że ​​Bitcoin nie ma wartości, jego kapitalizacja rynkowa wynosząca około 190 miliardów dolarów sugeruje coś innego.
 • Podobnie jak dolar amerykański i większość innych walut fiducjarnych, Bitcoin nie jest zabezpieczony fizycznymi aktywami w skarbcu, ale zamiast tego jego wartością jako sposobem płatności.Matematyka, na której opiera się blockchain Bitcoina, przyczynia się do jego atrakcyjności na wiele sposobów.Argument, że Bitcoin (BTC) nie ma wartości, ponieważ nie jest wspierany przez nic fizycznego, pozostaje jednym z głównych nieporozumień na temat kryptowaluty.

  Jest to pogląd utrwalony przez prezydenta USA Donalda Trumpa, a także potentata miliardera Warrena Buffetta – z których obaj byli cytowani, zaprzeczając, że Bitcoin ma jakąkolwiek wartość.

  Ale teraz, gdy Bitcoin jest szóstą najcenniejszą walutą, nasuwa się pytanie. Na czym dokładnie to polega?

  Źródło wartości: Bitcoin vs fiat

  Do stosunkowo niedawna (mniej więcej ubiegłego wieku) większość zwykłej papierowej waluty i monet można było bezpośrednio wymieniać na złoto. Dzieje się tak, ponieważ wiele najbogatszych krajów stosowało system monetarny zwany standardem złota, w którym rządy ustalały stały kurs wymiany waluty krajowej i złota. W ramach tego systemu kraje musiały utrzymywać wystarczające rezerwy złota w swoich skarbcach, aby w 100% z powrotem zwrócić swoją obiegową podaż walutową, zapewniając ludziom możliwość wymiany waluty na złoto, jeśli zechcą to zrobić.

  Jednak to również ograniczyło gospodarkę w środku Wielkiego Kryzysu, ponieważ rządy nie były w stanie po prostu pozyskać więcej złota, aby zwiększyć podaż pieniądza i stymulować wydatki.

  System został porzucony przez Australię i Nową Zelandię w latach 1929/1930; Kanada, Niemcy i Wielka Brytania w 1931 roku; a Stany Zjednoczone częściowo opuściły standard w 1933 roku.

  Dopiero w 1971 roku Stany Zjednoczone całkowicie porzuciły standard złota, po tym, jak ówczesny prezydent Richard Nixon zakończył wzajemną konwersję dolara amerykańskiego na złoto, unieważniając w ten sposób system Bretton Woods i zasadniczo kończąc erę standardu złota.

  Zamiast tego kraje przeszły na model fiducjarny, w którym waluta krajowa nie jest zabezpieczona towarem takim jak złoto – umożliwiając bankom centralnym drukowanie nowych pieniędzy w razie potrzeby. Chociaż nie ma on wartości wewnętrznej, wartość pieniądza fiducjarnego wyznaczają zmiany podaży i popytu, a także siła stojącego za tym rządu. Ponieważ rządy akceptują podatki tylko w walucie fiducjarnej, a uchylanie się od płacenia podatków jest nielegalne, ich wartość jest również częściowo utrzymywana przez konieczność płacenia podatków.

  Tak więc, chociaż waluty fiducjarne nie są formalniewspieraneprzez nic, mamy tendencję do kupowania naszych walut fiducjarnych z pewnością, że zostaną one zaakceptowane gdzie indziej w zamian za towary i usługi. Zasadniczo nasze zaufanie do walut fiducjarnych generuje siłę nabywczą, a tym samym wartość walut fiducjarnych.

  Ale nasze zaufanie do walut fiducjarnych cierpi z powodu problemu indukcji. Innymi słowy, zakładamy, że sekwencja zdarzeń nastąpi tak, jak zawsze, na podstawie naszych wcześniejszych doświadczeń. Nie możemy tak naprawdę powiedzieć na pewno, co nas czeka, jeśli chodzi o wartość naszych tradycyjnych walut fiducjarnych. Bez formalnego powiązania waluty z towarem takim jak złoto, wartość staje się kwestią awaryjną, a nie gwarancją.

  Czy Bitcoin jest wspierany przez matematykę?

  Podobnie jak dolar amerykański, Bitcoin nie jest zabezpieczony fizycznym towarem, a zamiast tego uzyskuje swoją wartość w inny sposób.

  Ponieważ Bitcoin nie ma scentralizowanego podmiotu, który wymusza jego wartość i nie jest zabezpieczony żadnym towarem, wiele osób błędnie uważa, że ​​oznacza to, że Bitcoin nie ma żadnej wartości.

  Jednak Bitcoin ma obecnie indywidualną wartość jednostkową przekraczającą 10 000 USD, a całkowitą kapitalizację rynkową – zdefiniowaną jako wartość jednostkową pomnożoną przez liczbę Bitcoinów w obiegu – prawie 190 miliardów USD, co wyraźnie pokazuje, że jest onuważany zawartościowy przez dużą liczbę ludzi.

  Ale Bitcoin nie jest w rzeczywistości wspierany przez nic fizycznego – tylko skomplikowaną matematykę, która leży u podstaw technologii blockchain i kontrolowanej podaży. Gwarantuje to, że podaż Bitcoina jest ograniczona i jest odporny na cenzurę – co nadaje mu część wartości. Jak powiedział Anthony Pompliano w dyskusji panelowej w CNBC: „Jeśli nie wierzysz w Bitcoin, zasadniczo mówisz, że nie wierzysz w kryptografię. Dla Pompliano technologia blockchain nadaje Bitcoinowi nieodłączną wartość, prawie jak złoty standard kryptowalut.

  Resztę wartości Bitcoina można przypisać faktowi, że był to pierwszy udany system monetarny, który działał bez scentralizowanego podmiotu pociągającego za sznurki – co oznacza, że ​​jego podaży nie można na siłę zawyżać, nie można go łatwo skonfiskować, tak jak złoto XX wieku i oferuje poziom wolności finansowej, któremu może dorównać niewiele (jeśli w ogóle) walut fiducjarnych.

  Wykazano również, że Bitcoin ma wartość użytkową; tysiące kupców akceptują teraz Bitcoin jako zapłatę za towary i usługi i okazuje się, że jest on mniej skorelowany z giełdą niż wiele innych aktywów, co czyni go użytecznym jako zabezpieczenie.

  Poziom zaufania do waluty można określić, a nawet zachować, na podstawie poziomu jej wykorzystania na całym świecie. Niezależnie od tego, czy radzi sobie dobrze w porównaniu z innymi walutami fiducjarnymi, dolar amerykański jest – i będzie w najbliższej przyszłości – walutą, którą można wydać niemal wszędzie. W rezultacie konsumenci są pewni dolara. Siła nabywcza i praktyczność same w sobie są cennymi towarami.

  Z drugiej strony, Bitcoin wciąż jest daleko od głównego nurtu. Społeczność kryptowalut przeszła długą drogę, odkąd pierwsza transakcja Bitcoin została wydana na pizzę, ale dopóki nie nastąpi masowa adopcja, zaufanie do Bitcoin ostatecznie nie będzie tak wysokie ani tak powszechne, jak zaufanie do ustalonych walut fiducjarnych.

  Pomimo oczywistych różnic, Bitcoin okazuje się być podobny do waluty fiducjarnej, ponieważ jest w dużej mierze wspierany przez zaufanie konsumentów. Wraz ze wzrostem przestrzeni kryptowalutowej rośnie też zaufanie do Bitcoin.

  A ponieważ wartość rynkowa Bitcoina jest bezpośrednim wynikiem wahań podaży i popytu, oznacza to, że może on znacznie wzrosnąć, gdy czasy są dobre, ale może również spaść, jeśli wypadnie z łask.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy