Bitcoin: wyjaśnienie laika

Author:
17 lutego 2021
Category: Twojej Karty

Cztery lata temu po raz pierwszy natknąłem się na oryginalny papier dla Bitcoin. Byłam zszokowana. Nowe pomysły są powszechne, ale pomysły, które podważają podstawy naszego społeczeństwa, są rzadkie. Dla mnie Bitcoin jest równie aktualny, jak nowatorski. Łączy w sobie jedne z najlepszych pomysłów w informatyce i pojawia się w czasie, gdy stajemy się coraz bardziej nieufni wobec scentralizowanych systemów władzy.

Wydaje się, że rok 2017 przejdzie do historii wraz z wejściem technologii blockchain do głównego nurtu. Nie jestem pewien, czy sam Bitcoin utrzyma wartość w dłuższej perspektywie, ale jestem pewien, że idee kryjące się za Bitcoinem (tj. Łańcuchem bloków) pozostaną. Często wyjaśniałem, jak działa Bitcoin, ciekawym ludziom wokół mnie. Czas zapisać te myśli.

Co to jest Bitcoin?Mówiąc najprościej, Bitcoin to waluta. Czy wiesz, co to jest dolar lub euro? Dobrze, ponieważ Bitcoin zasadniczo nie różni się zbytnio: wymieniasz Bitcoiny z innymi w zamian za towary i usługi. Możesz także handlować nim i spekulować na jego wartości, tak jak handlowcy walutowi robią to z innymi walutami.

W tym momencie możesz się zastanawiać, ile wart jest Bitcoin. Cóż, odpowiedź brzmi: jest to warte tyle, ile ktoś jest w stanie za to zapłacić. W chwili, gdy to piszę, jeden Bitcoin jest wart około 3800 USD, ale wartość ta stale się zmienia. Może wydawać się dziwne, że Bitcoin nie ma „nieodłącznej wartości, ale pamiętaj, że większość „prawdziwych walut również nie ma wartości. Na przykład, ile wart jest dolar amerykański? W chwili pisania tego tekstu ktoś w Niemczech powiedziałby, że jest to warte około 0,84 w euro.

W istocie taka jest idea kryjąca się za walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar amerykański. Ich wartość jest raczej funkcją zaufania ludzi do waluty, a nie jakąś nieodłączną wartością. Od lat siedemdziesiątych dolar amerykański nie jest powiązany z ceną złota.

Bitcoiny nie mają fizycznej formy. Są czysto cyfrową walutą, którą handluje się online.

Jakie korzyści oferuje Bitcoin?Aby zrozumieć zalety Bitcoin, musimy najpierw pomyśleć o walutach w ogóle. Bitcoin lub w inny sposób, waluta musi mieć kilka cech. Wśród tych cech są następujące dwie:

 1. Waluty muszą mieć ograniczoną podaż
 2. Waluty nie mogą być łatwe do podrobieniaJeśli warunek nr 1 nie zostanie spełniony, waluta nie będzie miała wartości. Jeśli warunek nr 2 nie zostanie spełniony, każdy może zrobić fałszywe kopie i wydać więcej, niż ma.

  W historii ludzkości złoto jest prawdopodobnie najbardziej znaną walutą. Złoto doskonale spełnia oba te warunki. Złoto z pewnością ma ograniczone zasoby – według niektórych danych światowa podaż złota mogłaby zmieścić się w sześcianie o powierzchni 20 metrów kwadratowych. Ponadto złoto jest prawie niemożliwe do podrobienia, ponieważ jest pierwiastkiem i trudno jest stworzyć przekonujący zamiennik.

  Podobnie, dolar amerykański ma te cechy. Rząd Stanów Zjednoczonych kontroluje podaż dolarów i podejmuje środki, aby zapewnić, że tworzenie fałszywych kopii banknotów i monet będzie niezwykle trudne.

  Jednak w czasach nowożytnych nie jest wygodnie używać towarów, takich jak złoto, do dokonywania zakupów. Nie jest też wygodnie handlować fizycznymi banknotami i monetami w celu dokonywania zakupów; w końcu nie chciałbyś wymieniać fizycznych rachunków i monet za każdym razem, gdy dokonujesz zakupu online! Dlatego w dzisiejszych czasach zwracamy się do metod elektronicznych, takich jak karty kredytowe, karty debetowe i przelewy bankowe.

  Zastanówmy się, co się dzieje, gdy w sklepie używamy karty debetowej: sprzedawca przesuwa Twoją kartę, co powoduje, że kontaktuje się z bankiem w celu zweryfikowania, czy jesteś upoważniony do dokonania zakupu. Bank ręczy za Ciebie, zapewniając kupca, że ​​masz środki potrzebne do opłacenia zakupu. Ten krok jest konieczny, aby nie wydawać podwójnie środków. Innymi słowy, jeśli na koncie bankowym masz tylko 100 USD, Twój bank nie powinien zezwalać na wydanie 100 USD w jednym sklepie, a następnie kolejnych 100 USD w innym sklepie. Oznaczałoby to, że wydałeś dwa razy więcej pieniędzy niż masz (tj. Dwukrotnie wydałeś swoje środki).

  Więc jaki jest problem z obecnym systemem? Problemem jest autorytet. Wystawca Twojej karty debetowej działa jako jedyny organ, który decyduje, czy możesz wydać swoje środki. Nawet w przypadku fizycznych rachunków rząd ma możliwość kontrolowania, jak i gdzie przemieszczają się fundusze. To może nie wydawać się wielkim problemem, ale zastanów się nad niektórymi rzeczami, z których rezygnujesz w ramach tej umowy:

  • Ograniczona mobilność – firmy i rządy mogą decydować, w jaki sposób i gdzie przekazujesz swoje pieniądze.
  • Koszty transakcji – przelewanie pieniędzy między bankami i między granicami często wiąże się z wysokimi opłatami.Kontrola nad swoimi środkami – Twoje rachunki bankowe i aktywa mogą zostać zamrożone z różnych powodów, skutecznie uniemożliwiając Ci dostęp do tych środków.Odwracalność transakcji – banki mają możliwość odwracania transakcji po ich dokonaniu.Brak anonimowości – prawie niemożliwe jest przekazanie czegokolwiek poza najmniejszymi transakcjami anonimowo.W przeciwieństwie do waluty wydanej przez rząd lub karty kredytowej, Bitcoin nie ma centralnego organu kontrolującego transakcje. Zamiast polegać na jednym autorytecie, Bitcoin demokratyzuje proces, rozdzielając władzę między wszystkich, skutecznie uniemożliwiając jednej organizacji kontrolowanie reguł. Robi to, zapewniając jednocześnie, że fundusze nie mogą być wydawane podwójnie. Możliwość zapobiegania podwójnym wydatkom bez przekazywania kontroli pojedynczemu organowi to nowatorski przełom wprowadzony przez Bitcoin.

   Jak mogę „posiadać Bitcoiny?Podobnie jak w prawdziwym świecie wkładasz rachunki do portfela, możesz przechowywać Bitcoiny w wirtualnym portfelu.

   Bitcoiny są reprezentowane przez „adresy (czasami nazywane „adresami publicznymi), pod którymi inni mogą przesyłać Ci środki. Jeśli chcesz otrzymać zapłatę, podajesz komuś inny swój adres, a on może wysłać Ci tam Bitcoiny. Osoba może mieć wiele adresów; Twój portfel Bitcoin będzie po prostu zbiorem wszystkich posiadanych adresów. Pomyśl o adresie Bitcoin, takim jak adres e-mail, z wyjątkiem tego, że otrzymujesz tam pieniądze, a nie e-mail.

   Oprócz adresu masz także „klucz prywatny. Adres umożliwi Ci otrzymanie środków, ale nie możesz wysłać środków bez klucza prywatnego – dlatego jest prywatny! Dopóki masz klucz prywatny, możesz uzyskać dostęp do swoich środków i wysłać je w inne miejsce. To od Ciebie zależy, w jaki sposób będziesz przechowywać swój klucz prywatny, ale musisz upewnić się, że nie trafi on w niepowołane ręce, w przeciwnym razie ktoś inny będzie mógł wydać Twoje Bitcoiny!

   Pamiętaj, że zarówno Twoje publiczne adresy Bitcoin, jak i klucze prywatne to nic innego jak sekwencja znaków. Oto kilka losowych przykładów adresu publicznego i klucza prywatnego:

   • Adres publiczny: 1P1VuFz4yCn32SF8VsuMyyaM5BGkV3feQR
   • Klucz prywatny: E9873D79C6D87DC0FB6A5778633389F4453213303DA61F20BD67FC233AA33262Jak możesz sobie wyobrazić, to dość przerażające, że ktoś może uzyskać dostęp do całej Twojej waluty, znając tylko sekwencję losowych znaków. Z tego powodu ludzie dołożą wszelkich starań, aby chronić swój klucz prywatny. Niektórzy ludzie chronią swoje klucze prywatne, umieszczając je na dysku twardym, który nie jest podłączony do Internetu (tzw. „Chłodnia), inni będą korzystać z portfela sprzętowego, a jeszcze inni będą zapisywać swój klucz prywatny na kartce papieru.

    Jak działają transakcje BitcoinJak wspomniałem wcześniej, największym problemem, który rozwiązuje Bitcoin, jest możliwość zapobiegania podwójnym wydatkom bez polegania na centralnym organie. Przyjrzyjmy się szybko, jak rozwiązano problem podwójnego wydatkowania przed Bitcoinem.

    Transakcje gotówkowe

    Wyobraźmy sobie, że mam 10 dolarów w gotówce. Postanawiam zapłacić to Johnowi 1 stycznia, który później przekazuje go Jane 2 stycznia. Kiedy przekazuję swoją gotówkę, odejmuję 10 dolarów od mojej wartości netto i dodaję je do Johna.

    W danym momencie tylko jedna osoba może posiadać banknot 10 $. Przed 1 stycznia tą osobą byłem ja. 1 stycznia przekazałem go Johnowi. 2 stycznia John przekazał go Jane.

    Transakcje wyglądałyby następująco:

    Transakcje kartą debetową

    Spójrzmy na ten sam przykład z kartą debetową. W tym przypadku zastępujemy fizyczne rachunki bankiem. Bank jest odpowiedzialny za śledzenie, ile pieniędzy każda osoba ma na swoim koncie bankowym. Jeśli zapłacę Janowi, bank musi upewnić się, że pieniądze zostaną pobrane z mojego konta i przelane na konto Johna.

    Zaktualizowany przykład wygląda następująco:

    Za śledzenie tych transakcji odpowiedzialne są systemy komputerowe banku. Każda transakcja jednocześnie dodaje do jednego konta i usuwa z innego. Bank musi zapewnić, aby konto każdej osoby odzwierciedlało prawidłowe saldo we właściwym czasie. Wyobraź sobie, że bank miał 1 stycznia błąd oprogramowania, który zaksięgował konto Jane zamiast Johna – pozwoliłoby to Jane wydać 10 dolarów, których nie powinna mieć!

    Polegamy na banku, który będzie śledził te transakcje w czasie.

    Transakcje z Bitcoinem

    Transakcje Bitcoin są podobne do przykładu karty debetowej. Podobnie jak bank prowadzi księgę przeszłych transakcji, Bitcoin prowadzi również księgę, która śledzi daty i kwoty każdej transakcji. Bitcoin nie wymaga jednak centralnego organu (takiego jak bank) do śledzenia księgi.

    Tak jak przekazujesz fizyczną walutę jednej osobie drugiej, możesz przesyłać Bitcoiny od jednej osoby do drugiej. W rzeczywistości łatwo jest myśleć o Bitcoinie jako kontrakcie. Umowa określa aktualnego właściciela Bitcoinów. Za każdym razem, gdy chcesz wysłać go komuś innemu, wystarczy zaktualizować umowę, aby wskazać nowego właściciela.

    Koncepcyjnie wygląda to tak:

    Za każdym razem, gdy jest wykonywany przelew, właściciel określa, do kogo są przekazywane środki, a następnie podpisuje się, aby autoryzować przelew środków. Uwaga: w każdej transakcji znajduje się również zdjęcie poprzedniej umowy (a samo to zdjęcie zawiera zdjęcie umowy, która była wcześniejsza); zapewnia to, że nie można zmienić kolejności transakcji.

    W rzeczywistości te umowy są „podpisywane podpisami cyfrowymi, a „zdjęcia to kryptograficzne skróty, ale są to szczegóły techniczne poza zakresem tego postu, więc postarajmy się to uprościć.

    Więc skończyliśmy, prawda? Nie do końca. W tym systemie jest jeszcze jeden problem: możesz dwukrotnie wydawać monety. W powyższym przykładzie przesłałem Johnowi 10 Bitcoinów; ale co jeśli jednocześnie przeniosę ten Bitcoin na kogoś innego o imieniu Ted? Wtedy przelewałbym 20 Bitcoinów, mimo że na początku miałem tylko 10 Bitcoinów!

    Blockchain rozwiązuje ten problem podwójnych wydatków. Blockchain to autorytatywna lista wszystkich transakcji, które miały miejsce w przeszłości. Ponieważ łańcuch bloków przechowuje historię przeszłych transakcji, można go użyć do sprawdzenia, czy Bitcoin został wydany tylko jeden raz.

    Nowe bloki są dodawane okresowo do łańcucha bloków, a łańcuch bloków nie jest przechowywany przez żaden organ. Jest raczej rozproszony w całej sieci Bitcoin, więc nikt nie kontroluje łańcucha bloków.

    Podobnie jak na moim poprzednim diagramie, każdy blok dodany do łańcucha bloków zawiera „zdjęcie poprzedniego bloku (które z kolei zawiera kolejne zdjęcie bloku, który był przed nim). To sprawia, że ​​niezwykle trudno jest cofnąć się w czasie i nieuczciwie zmienić pojedynczy blok, ponieważ musiałbyś również zmienić „zdjęcie w każdym bloku, który pojawił się później. Innymi słowy, każdy nowy blok wzmacnia ważność bloków, które były przed nim.

    Ponieważ blockchain ma kopie przechowywane w całej sieci, oszukańcza zmiana jest prawie niemożliwa. Fałszywa zmiana w łańcuchu bloków może zostać tymczasowo wprowadzona, ale szybko zostanie odrzucona, ponieważ będzie o wiele więcej legalnych kopii, które mogą „przegłosować oszukańczą.

    W jaki sposób nowe bloki są dodawane do łańcucha bloków? Odpowiedź brzmi: wydobywanie bitcoinów.

    Podobnie jak poszukiwacz złota będzie szukał złota, górnik Bitcoin musi również wykonać jakąś pracę, aby zarobić Bitcoiny. Górnicy mają do rozwiązania problemy. Za każdym razem, gdy problem jest rozwiązany, odpowiedź jest wysyłana do wszystkich, a nowy blok jest dodawany do łańcucha bloków. Dodatkowo osoba, która go rozwiązała, zostanie nagrodzona kilkoma nowo wybitymi Bitcoinami. Nowe bloki zapewniają cenną usługę dla wszystkich, ponieważ przechowują listę najnowszych transakcji Bitcoin, które miały miejsce, skutecznie rejestrując czas, który miał miejsce w historii. Innymi słowy, każdy nowy blok jest dodawany do księgi transakcji. Jeśli wysyłasz komuś Bitcoin, zwykle doliczysz również niewielką opłatę transakcyjną; służy to jako dodatkowa zachęta (oprócz nowo wybitego Bitcoina) dla górnika, aby uwzględnić Twoją transakcję w bloku.

    Górnicy są zadowoleni, ponieważ otrzymują nagrodę w postaci nowo wybitych Bitcoinów i opłat transakcyjnych. Wszyscy inni są zadowoleni, ponieważ nowy blok jest dodawany do łańcucha bloków, co powoduje walidację transakcji pod kątem podwójnych wydatków. To wygrana-wygrana.

    Więc jakie rodzaje „problemów muszą rozwiązać górnicy? Cóż, są to problemy matematyczne, które można rozwiązać za pomocą dowolnego komputera. Jednak problemy można rozwiązać tylko metodą prób i błędów i wymagają one wiele pracy. Dodatkowo stopień trudności problemu jest dostosowywany dynamicznie. Jeśli problem został rozwiązany zbyt szybko, następny problem będzie trudniejszy. I odwrotnie, jeśli rozwiązanie problemu trwało zbyt długo, następny problem będzie łatwiejszy.

    Pomyśl o problemach jak o automacie do gry. Jeśli potrzebujesz tylko jednej „7, jest to całkiem proste. Ale im więcej kolejnych siódemek musisz zdobyć, tym więcej pracy będziesz musiał wykonać, aby wygrać. Ponieważ mogę dostosować stopień trudności problemu, mogę zapewnić, ile średnio zajmie Ci jego rozwiązanie.

    Powiedzmy, że w przyszłości otrzymasz bioniczne ramię, które pozwoli ci pociągnąć dźwignię automatu 10 razy szybciej; cóż, po prostu sprawię, że problem będzie 10 razy trudniejszy. Albo załóżmy, że instalujesz wiele automatów do gry i poproś znajomych, aby ci pomogli; znowu, tylko utrudnię problem. W ten sam sposób Bitcoin zapewnia, że ​​gdy komputery stają się szybsze i więcej górników wchodzi na pole gry, monety są nadal produkowane w przewidywalnym, stałym tempie.

    Aha, a jedną z korzyści płynących z zachęcania do tworzenia nowych bloków za pomocą Bitcoin jest to, że zachęca on ludzi do używania swojej energii, aby pomóc systemowi, zamiast go szkodzić. Jeśli jestem zmotywowanym hakerem z dostępem do tysięcy komputerów, mogę spróbować użyć swojej mocy, aby zhakować łańcuch bloków i ukraść pieniądze innych ludzi. Ale prawdopodobnie łatwiej jest mi użyć tej samej mocy obliczeniowej do wydobywania bitcoinów i uczciwie zarabiać pieniądze.

    Inne tematyChcę, aby ten post był krótki i przystępny, więc celowo unikam dyskusji na zbyt wiele tematów. Chciałbym jednak bardzo krótko poruszyć kilka dodatkowych tematów, które uważam za ważne.

    Wartość Bitcoina

    Jak wspomniałem wcześniej, jak każda waluta fiducjarna, Bitcoin nie ma żadnej „wewnętrznej wartości. Wartość Bitcoina to wszystko, co ktoś jest skłonny za to zapłacić. W chwili pisania tego tekstu prawdopodobnie możesz kupić jednego Bitcoina za około 3800 USD.

    Podobnie jak akcje i inne waluty, Bitcoinami można handlować na giełdzie. Wymiana po prostu łączy grupę ludzi i pozwala im kupować i sprzedawać rzeczy z innymi. Pomyśl o tym jak w serwisie eBay: wartość przedmiotu zależy od tego, ile ktoś inny chce za niego licytować.

    Możesz wyszukać „giełda bitcoinów i znaleźć wiele ofert.

    Pojedynczy bitcoin kosztuje 3800 $? To wydaje się niepraktyczne.

    Pojedynczy bitcoin kosztuje obecnie około 3800 USD, ale nie musisz kupować całych bitcoinów. Można je podzielić na mniejsze jednostki. Najmniejsza jednostka znana jest jako „satoshi i stanowi setną milionową część Bitcoina.

    Czy Bitcoiny będą generowane w nieskończoność?

    Produkcja bitcoinów ma z czasem maleć. Szacuje się, że ostatni Bitcoin zostanie wydobyty około 2140 roku w oparciu o aktualny harmonogram produkcji.

    To sprawia, że ​​Bitcoin jest walutą deflacyjną. Istnieją różne punkty widzenia na temat tego, co to oznacza. Nie jestem ekonomistą, więc nie mogę tego komentować z żadną wiarygodnością.

    Co to jest Ethereum?

    Odkąd Bitcoin zyskał popularność, wprowadzono wiele dziesiątek (może setek) innych kryptowalut. Wszyscy twierdzą, że mają wyjątkowe zalety, ale według mojej wiedzy wszystkie opierają się na odmianach koncepcji łańcucha bloków.

    Ethereum jest obecnie drugą najbardziej znaną walutą po Bitcoinie. Fascynuje mnie Ethereum i wierzę, że oferuje on wyjątkowe, nowe korzyści. Ethereum pozwala na wykorzystanie swojego łańcucha blokowego do czegoś więcej niż tylko do handlu pieniędzmi (chociaż możesz go również użyć do tego celu). Umożliwia tworzenie „inteligentnych kontraktów, które zasadniczo są programami komputerowymi działającymi w sposób rozproszony, a nie na jednym komputerze. Gwarantuje to, że umowa zostanie wykonana bez zmian.

    Może się to wydawać mało znanym przypadkiem użycia, ale ma wiele praktycznych zastosowań. Na przykład, jeśli jestem ubezpieczycielem, który ubezpiecza rolników, mogę mieć umowę, która się opłaca, jeśli nie ma deszczu przez 45 kolejnych dni. Podobnie, jeśli jestem bankiem, mogę chcieć zdefiniować nowy instrument pochodny, który wypłaci w określonych sytuacjach (na przykład, jeśli akcje osiągną określoną wartość). Możliwość realizacji tych umów bez organu centralnego otwiera wiele możliwości. Pozwala definiować i realizować kontrakty bez konieczności zaufania komukolwiek.

    WniosekMam nadzieję, że ten post okazał się pomocny w zrozumieniu Bitcoina i świata kryptowalut. Istnieje wiele technicznych szczegółów dotyczących działania Bitcoin, ale celowo starałem się unikać żargonu informatycznego, aby ułatwić zrozumienie dla każdego, w tym dla osób niebędących technologami.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy