Bitcoin vs Ethereum: różnice, zalety i wady – co jest lepsze?

Author:
17 lutego 2021
Category: Zwłaszcza Jeśli

Bitcoin i Ethereum są niewątpliwie jednymi z najczęściej dyskutowanych kryptowalut, zwłaszcza po niezrównanej hossie pod koniec 2017 r., Która spowodowała, że ​​ceny osiągnęły niewidoczny poziom. Chociaż należą do wiodących i najpopularniejszych kryptowalut, technologia, na której opiera się każda z nich, jest dość odległa.

Przyjrzyjmy się najważniejszym różnicom między Bitcoinem a Ethereum – ich technologii, wydobywaniu, wykresom i, oczywiście, niektórym alternatywom.

Bitcoin

Mówiąc prościej, Bitcoin reprezentuje rozproszoną cyfrową walutę peer-to-peer (P2P), którą można błyskawicznie i bezpiecznie przenosić między dwiema stronami, niezależnie od ich aktualnego miejsca pobytu. Zasadniczo są to pieniądze cyfrowe, które możesz wysłać każdemu innemu użytkownikowi Bitcoin na całym świecie.

Bitcoin został wprowadzony w październiku 2008 r. W białej księdze opublikowanej przez anonimową osobę (lub grupę osób) znaną jako Satoshi Nakamoto. Sam dokument nazywa się „Bitcoin: elektroniczny system płatności peer-to-peer.

Bitcoin jest oparty na technologii blockchain. Blockchain reprezentuje publiczną księgę, która zawiera wszystkie transakcje w danym systemie, które kiedykolwiek zostały wykonane. Sama księga jest przechowywana w całej sieci, a aktualizacja jednej polega na zaktualizowaniu ich wszystkich. To właśnie ta księga publiczna zawiera historię wszystkich przeszłych transakcji. Bitcoin górników , z drugiej strony, są tam w celu potwierdzenia transakcji do reszty sieci poprzez włączenie ich w blokach – stąd znaczenie bitcoin górnictwie.

Ma to zasadnicze znaczenie dla całej koncepcji Bitcoin. Gdy transakcja jest transmitowana i zawarta w wydobytym bloku, jest dodawana do łańcucha bloków. Gdy to nastąpi, nie można tego w żaden sposób cofnąć ani zmienić. Pozostanie w rejestrze publicznym i będzie można go zweryfikować w dowolnym momencie.

Ethereum

Jeśli Bitcoin ma służyć jako waluta cyfrowa, Ethereum reprezentuje zdecentralizowaną platformę, która obsługuje inteligentne kontrakty. Są one opisywane jako aplikacje działające dokładnie tak, jak zaprogramowano, bez możliwości oszustwa, cenzury, przestojów lub ingerencji osób trzecich.

Jeśli chodzi o Bitcoin vs Ethereum, jest to jedna z fundamentalnych różnic. Ethereum nie jest walutą – to platforma. Posiada własną cyfrową walutę o nazwie Ether (ETH).

Ethereum zostało uruchomione w 2015 roku i jest zdecydowanie największą otwartą zdecentralizowaną platformą oprogramowania, która umożliwia tworzenie aplikacji rozproszonych (dApps) i inteligentnych kontraktów.

Pomysł platformy Ethereum został wymyślony przez Vitalika Buterina – programistę z Toronto w Kanadzie. Jednak projekt w obecnym kształcie i formie został współzałożony przez Vitalika Buterina, Mihai Alisie, Anthony’ego Di Lorio i Charlesa Hoskinsona. Buterin poinformował również, że zaangażowani są również dr Gavin Wood i Joseph Lubin. Pierwsza z nich wydała żółty papier Ethereum, podczas gdy druga założyła ConsenSys – firmę skupioną na zdecentralizowanych aplikacjach.

Bitcoin vs Ethereum Mining

Jeśli chodzi o Bitcoin VS Ethereum, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki działa wydobywanie w obu przypadkach. U podstaw zarówno Bitcoina, jak i Ethereum leży technologia blockchain. Jednak kluczowe różnice można zaobserwować, jeśli chodzi o ich algorytmy konsensusu. Zarówno Ethereum, jak i Bitcoin mają swoje własne, odrębne algorytmy konsensusu, co oznacza, że ​​sposoby weryfikacji ważności informacji dodawanych do księgi są różne.

Wydobywanie bitcoinów opiera się na tzw. Algorytmie Proof of Work (PoW). W ramach tej koncepcji prawdopodobieństwo wydobycia jednego bloku jest oparte na ilości wykonanej przez niego pracy obliczeniowej. Nagroda za wydobycie zostanie przyznana pierwszemu górnikowi, któremu uda się rozwiązać złożoną zagadkę kryptograficzną każdego bloku. Zgodnie z koncepcją PoW, każdy górnik sieciowy konkuruje ze wszystkimi innymi pod względem wykorzystania mocy obliczeniowej.

Z drugiej strony wydobywanie Ethereum opiera się na innym algorytmie zwanym Proof of Stake (PoS). Prawdopodobieństwo walidacji nowego bloku w ramach tego algorytmu konsensusu zależy od tego, jak dużą stawkę ma dana osoba, czyli innymi słowy – ile ma monet. W algorytmie PoS walidatory bloków nie otrzymują nagrody blokowej – zamiast tego pobierają opłaty sieciowe jako nagrodę. W przypadku Ethereum nagroda nazywa się gazem. W przypadku PoS nie ma matematycznych łamigłówek do rozwiązania, a twórca nowego bloku jest wybierany w sposób deterministyczny.

Warto zauważyć, że Ethereum ma dość szybszy czas blokowania – ilość czasu potrzebnego do zweryfikowania bloku. Według BitInfoCharts średni czas blokowania Bitcoina wynosi obecnie nieco ponad osiem minut, podczas gdy czas blokowania Ethereum wynosi około 25 sekund.

Wykres Bitcoin vs Ethereum

Oczywiście jedną z rzeczy, na której opinia publiczna jest najbardziej zainteresowana, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestowanie w kryptowaluty, jest wycena. BTC vs ETH historycznie było interesującym meczem do obejrzenia, ale Bitcoin zdecydowanie zdołał znacznie przewyższyć Ethereum.

Po pierwsze, należy zauważyć, że Bitcoin jest na rynku znacznie dłużej niż Ethereum. Pierwsza została wprowadzona w październiku 2008 r., A druga w 2015 r.

Cena bitcoina osiągnęła szczyt na poziomie około 20 000 USD na początku stycznia 2018 r. Było to kulminacją historycznego wzrostu cen, który miał miejsce przez cały 2017 r., A zwłaszcza pod jego koniec. Na początku 2017 roku kurs BTC kosztował około 900 dolarów, zwiększając w ten sposób swoją wartość ponad 20-krotnie do końca roku.

ETH miał również niezwykły rok 2017, kiedy kryptowaluta osiągnęła szczyt na poziomie około 1400 USD, zaczynając od zaledwie 10 USD na początku roku. Oznaczało to 140-krotny wzrost, który był znacznie większy niż poprawa cen Bitcoina.

Jednak rok 2018 był znacznie mniej korzystny dla inwestorów kryptowalutowych i przyniósł porównanie BTC vs ETH do zupełnie innej branży. Jeśli w 2017 roku chodziło tylko o to, która waluta zyskała więcej, 2018 to bardziej o tym, która straciła więcej.

Cena bitcoina spadła o około 70 procent od jego rekordowej wartości, obecnie kosztuje około 4280 USD. Z drugiej strony, ETH zostało całkowicie zdewastowane, ponieważ kryptowaluta wynosi obecnie około 120 USD, czyli o ponad 90 procent mniej od szczytu. ETH straciło również pozycję drugiej co do wielkości kryptowaluty Ripple (XRP).

Alternatywy dla Bitcoina

Istnieje wiele alternatyw dla Bitcoina, które przez lata zyskały zarówno wartość, jak i popularność. Co ciekawe, największym z nich (pod względem kapitalizacji rynkowej) jest Bitcoin Cash (BCH).

Bitcoin Cash jest wynikiem hard forka (podziału sieci), który miał miejsce 1 sierpnia 2017 roku. Krótko mówiąc, grupa członków społeczności Bitcoin chciała zwiększyć rozmiar bloku bitcoinów. Wynikająca z tego zmiana spowodowała podział sieci na dwie części.

Inną popularną alternatywą dla Bitcoina jest Litecion (LTC). Jest to również cyfrowa waluta peer-to-peer, która ma umożliwiać natychmiastowe i tanie płatności dla ludzi na całym świecie.

Monero (XRM) to kolejna alternatywa dla Bitcoina. Jest to kryptowaluta, która kładzie nacisk na bezpieczeństwo, prywatność oraz fakt, że jest ona rzekomo niemożliwa do wykrycia.

Oczywiście istnieje wiele innych monet, których można użyć, ale Bitcoin od dawna ugruntował swoją pozycję dominującego lidera na rynku, odpowiadając za prawie połowę całej kapitalizacji rynkowej monet.

Alternatywy dla Ethereum

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, Ethereum jest platformą, a nie walutą cyfrową, i jako takie, przyjrzelibyśmy się innym platformom, które mają umożliwiać tworzenie zdecentralizowanych aplikacji.

Podobnie jak Bitcoin i Bitcoin Cash, Ethereum również przeszło przez wewnętrzne spory. Ethereum Classic (ETC) jest prawdopodobnie jedną z popularnych alternatyw dla Ethereum. Jest to wynikiem hard forka, który podzielił sieć na dwie części.

Inną popularną alternatywą dla Ethereum jest NEO. NEO blockchain jest prawdopodobnie pierwszym, który został uruchomiony jako dedykowany projekt oparty na blockchainie typu open source w Chinach i jest nawet powszechnie nazywany „chińskim Ethereum.

Stratis (STRAT) to także platforma, która konkuruje z Ethereum. Obsługuje język C # zgodny ze strukturą Microsoft .Net. Sieć jest przeznaczona do kompleksowego dostarczania aplikacji blockchain opartych na języku C #.

Wniosek

Jak widać, jest wiele rzeczy, które należy wiedzieć o Bitcoinie i Ethereum. Chociaż powszechnie uważa się je za dwie największe waluty cyfrowe, prawda jest nieco inna.

Kiedy wyruszasz w świat inwestowania w kryptowaluty, ważne jest, aby wprowadzić te fundamentalne różnice. Wiele projektów, które należą do czołowych w kapitalizacji rynkowej, ma swoje własne oznaczenia i nie wszystkie z nich są w rzeczywistości walutami, mimo że użytkownicy często nazywają je jako takie.

Bitcoin i Ethereum to tylko dwa z najbardziej znanych projektów w tej dziedzinie, ale istnieje ponad 2000 różnych projektów, a każdy z nich ma swoją własną specyfikację. Myśląc o inwestowaniu w kryptowaluty, absolutnie konieczne jest przeprowadzenie dokładnej i dogłębnej analizy due diligence, aby upewnić się, że jesteś świadomy specyfikacji danego projektu i jego potencjału do rozwoju, a tym samym uzasadniasz swoją inwestycję w to.

Jak myślisz, co jest lepsze – Bitcoin czy Ethereum? Daj nam znać swoje ulubione w komentarzach poniżej!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy