Bitcoin jest lepszy niż złoto z jednego prostego powodu

Author:
17 lutego 2021
Category: Celem Jest

(Zdjęcie: Tomohiro Ohsumi)

Złoto zawsze było uważane za przystań dla kapitału. Oczywistym dowodem jest to, że rządy utrzymują rezerwy złota. Robią to, ponieważ na wojnie jedynymi pieniędzmi, które strona przegrywająca może wykorzystać na zakup rzeczy, jest złoto, ponieważ w ekstremalnych sytuacjach rządowe obietnice są bezwartościowe i tylko złoto jest akceptowane do płatności.

Wielu nabywców złota zajmuje podobną pozycję. Nie ufają żadnej papierowej obietnicy i chętnie wymieniają papierowe i elektroniczne pieniądze na metal, który jest trudny do podrobienia.

Złoto może być sfałszowane lub rozcieńczone jako depozytariusz złota w Stanach Zjednoczonych, znaleziony podczas spłaty w sztabkach złota wykonanych z monet, zamiast pozwolić na wykupienie zdeponowanych sztabek czystego złota. Jednak pomijając skullduggery, uncja złota to uncja złota, a przynajmniej ludzie uważają, że to prawda.

W złocie jest wiele niezręcznych rzeczy, które utrudniają inwestowanie i wiele z nich sprowadza się do bezpieczeństwa, ale strach przed stratą nie jest jedyną rzeczą, która utrudnia gromadzenie złota. Chociaż większość moich czytelników może uznać to za problem z jakością, złoto jest warte około 60 milionów dolarów za tonę i jako takie jest niewygodnym aktywem do przechowywania znacznego bogactwa. Jeśli próbujesz uchronić się przed poważną katastrofą, złoto nie jest zrobi świetną robotę dla miliardera.

Akcje zanurkują po tym, jak prezydent Trump rozbija bodziec nadziei

4 wysokodochodowe fundusze zamknięte z wypłatą 10,6%

Oto 3 sposoby na rozegranie zakwestionowanych wyborów – i ich znaczenie dla rynku

Zasób ważący nawet 100 funtów jest niezręczny, jeśli jego celem jest ochrona właściciela przed wojną lub innym drapieżnictwem. Idealnie byłoby, gdyby aktywa „przystani miały niewielką wagę, ponieważ kiedy żetony spadają, jak to mówią w Indiach, bogactwo jest tylko tym, co możesz unieść.

Jest to oczywiście skrajny punkt widzenia, ale fani złota dość często mają skrajne poglądy i ekstremalne czasy przychodzą i odchodzą. Inflacja jest jedną z takich skrajności, przed którą kupujący złoto używają tego metalu do ochrony. Tam znowu, jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku, posiadanie złota nie jest ochroną, jeśli posiadanie złota jest zakazane, a zasoby ludzkie są zaokrąglane pod groźbą kary więzienia.

Jednak złoto jest nie tylko kupowane jako przystań, wielu obawiając się złych czasów kupuje je, ponieważ myślą, że zyska na wartości. Złoto jest niezwykle popularnym aktywem spekulacyjnym i wiele osób kupuje je w najbardziej niekomercyjnie drogi sposób, na przykład za pośrednictwem biżuterii, aby narazić się na taką możliwość. Tak czy inaczej, złoto jest inwestycją i większość ludzi, którzy je kupują, ma nadzieję, że będzie to cenne. Niewielu kupuje złoto, spodziewając się, że straci ono na wartości.

Jednak złoto uparcie nie osiągnęło znacznego wzrostu niezależnie od tego, co robi globalna gospodarka. Nie spełnił oczekiwań wielu jego zwolenników wzrostu wielu wielokrotności; wydaje się, że najlepiej udaje się skoczyć o sto lub dwa dolary, jeśli gdzieś na kuli ziemskiej zacznie się coś paskudnego.

Co gorsza, bitcoin i niektóre siostrzane kryptowaluty zostały wynalezione i dramatycznie wkraczają w kluczowe przypadki użycia złota, takie jak kapitał lotniczy i inwestycje w bezpieczne przystanie.

W rzeczywistości nie jest to negatywne dla złota, ponieważ jeśli więcej osób widzi korzyści z inwestowania w aktywa w rajach za pomocą bitcoinów, będą również przyciągać alternatywne aktywa, które robią to samo. Jak to się mówi, to, co dobre dla Levi’s, jest dobre dla dżinsów.

Istnieje jednak prosty powód, dla którego inwestorzy z bezpiecznej przystani mają więcej korzyści, gdy inwestują w bitcoiny, niż gdy inwestują w złoto, a jest to emisja.

Każdego roku produkuje się kolejne 3300 ton złota – nazwijmy to 200 miliardami dolarów nowego złota, które kupujący muszą co roku wchłonąć. Recykling złota odpowiada zużyciu, więc nowe wydobyte złoto jest dodatkowe. To dobra robota, że ​​na świecie jest 8 miliardów ludzi, a większość kocha złoto, ponieważ wystarczy około 20 dolarów na głowę rocznie, aby zebrać tę podaż. Widać to w cenie. Nie widać wyraźnego trendu spadkowego ceny złota, ponieważ na rynek jest wprowadzana niekończąca się nowa podaż. Światowa gospodarka to kończy.

Spójrzmy na bitcoin. Każdego roku przy, powiedzmy 10 000 dolarów za monetę, pojawia się 6,5 miliarda dolarów nowej podaży, którą trzeba pozyskać z nowego popytu, aby utrzymać jej ceny. To malutki ułamek emisji nowego złota. Co więcej, w przyszłym roku emisja zmniejszy się o połowę.

Tak więc dynamika jest taka, że ​​zarówno 200 miliardów dolarów, jak i 6,5 miliarda dolarów to nie jest ogromna ilość pieniędzy, która ma zostać wchłonięta przez globalną gospodarkę, wyraźnie bitcoin wzrośnie znacznie dalej i szybciej niż złoto, jeśli popyt na aktywa w przystani gwałtownie wzrośnie. Nawet bez zmiany dynamiki, podczas gdy emisja złota w wyniku wydobycia prawdopodobnie nieco wzrośnie w przyszłym roku, bitcoiny spadną o połowę.

Porównanie dostaw złota i bitcoinów w czasie

W związku z tym tylko w tym przypadku względny wzrost wartości bitcoina jest dramatycznie wyższy, ponieważ liczba monet zmniejsza się o połowę mniej więcej co cztery lata. Oznacza to, że cena bitcoina powinna reagować tak, jak cena złota, gdyby połowa kopalni na świecie była zamykana co cztery lata, a po 12 latach produkcja złota spadłaby o prawie 90%.

Z perspektywy inwestycyjnej musisz po prostu zdecydować, czy bitcoin jest halucynacją finansową skazaną na niepowodzenie, czy nową klasą aktywów, która ma być częścią krajobrazu inwestycyjnego. Jeśli weźmiesz pod uwagę tę drugą możliwość, perspektywy są trudne do zignorowania. Ponieważ jestem w tym drugim obozie, nadal zdobywam.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy