Bank of America kupuje w całym kraju

Author:
17 lutego 2021

Bank of America kupuje w całym kraju

Bank of America kupuje Countrywide, największego pożyczkodawcę hipotecznego w kraju. Madeleine Brand rozmawia z dziennikarzem Wall Street Journal Jamesem Hagerty o transakcji i jej znaczeniu dla rynku kredytów hipotecznych i gospodarki.

Bank of America kupi Countrywide
 • Facebook
 • ŚwiergotFlipboardE-mailBank of America Corp. zgodził się kupić Countrywide Financial za 4 miliardy dolarów, poinformowali przedstawiciele firmy w piątek.

  Umowa sprawi, że bank z Charlotte stanie się największym w kraju pożyczkodawcą hipotecznym i firmą obsługującą pożyczki.

  „Countrywide stwarza dla Bank of America rzadką okazję do dodania tego, co uważamy za najlepszą krajową platformę hipoteczną po atrakcyjnej cenie i potwierdzenia naszej pozycji jako głównego pożyczkodawcy w kraju dla konsumentów – powiedział Ken Lewis, prezes Bank of America.

  Wykup stawia Lewisa, agresywnego dealera, w pozycji zbawiciela rynku. Kupując Countrywide, powstrzymuje branżę i organy regulacyjne przed trudnym zadaniem ustalenia, kto przejmie odpowiedzialność za zbieranie płatności za miliony amerykańskich kredytów mieszkaniowych obsługiwanych przez Countrywide.

  „Wciąż istnieje duże ryzyko – powiedział Bart Narter, starszy analityk w Celent, firmie zajmującej się badaniami finansowymi i doradztwem w Bostonie. „Jest odważny, żeby to zrobić. Ale myślę, że jest bardzo prawdopodobne, że przyniesie to zysk, może nie od razu, ale długoterminowo.

  Oferta na Boards Back

  Akcjonariusze Countrywide z siedzibą w Calabasas w Kalifornii otrzymają 0,1822 akcji Bank of America w zamian za każdą akcję Countrywide. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale i będzie neutralna dla zysku Bank of America na akcję w 2008 r. Oraz zwiększy zysk na akcję w 2009 r., Z wyłączeniem kosztów wykupu i restrukturyzacji.

  Bank of America spodziewa się 670 milionów dolarów oszczędności po opodatkowaniu w transakcji lub 11 procent podstawy wydatków związanych z operacjami hipotecznymi obu firm.

  Umowa została zatwierdzona przez zarządy obu spółek i podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne oraz akcjonariuszy Countrywide.

  Akcje Countrywide osiągnęły w ostatnich dniach rekordowe poziomy w wyniku uporczywych plotek, że bankructwo jest nieuchronne, stan spowodowany powszechnym wzrostem niespłacania kredytów hipotecznych i egzekucji z nieruchomości, zwłaszcza w przypadku kredytów subprime – udzielanych kredytobiorcom ze słabym kredytem.

  Akcje ogólnokrajowe spadły o ponad 18 procent, czyli 1,42 USD, do 6,33 USD w obrocie przed rynkiem po wzroście o 2,63 USD lub 51,4 procent, by zamknąć w czwartek 7,75 USD po doniesieniach o możliwej transakcji. Akcje Bank of America spadły o 2 procent, czyli 80 centów, do 38,5 dolara.

  Oprócz inwestycji Bank of America o wartości 2 miliardów dolarów, Countrywide był zmuszony skorzystać w sierpniu z linii kredytowej w wysokości 11,5 miliarda dolarów, aby się ustabilizować. Zaostrzył również wytyczne kredytowe i zaprzestał sprzedaży niektórych rodzajów kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Ale analitycy stwierdzili, że to nie wystarczy, a jeden z nich zauważył w tym tygodniu, że Countrywide potrzebował zastrzyku kapitału w wysokości 4 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dwóch tygodni, aby się uratować.

  Bank Lewisa posiada aktywa o wartości 1,5 biliona dolarów i jest największym bankiem w kraju pod względem kapitalizacji rynkowej.

  „Ich bilans może być znacznie bardziej szokujący niż w Countrywide – powiedział starszy analityk CreditSights David Hendler. „Kiedy przyjmujesz wstrząsy w Countrywide, mają one duże, niszczące konsekwencje, które są negatywne.

  Rozwój poprzez przejęcie

  Chociaż Lewis zbagatelizował perspektywę dużej transakcji w zeszłym miesiącu, pasuje to do ustalonego schematu budowy Bank of America poprzez przejęcie. W ciągu ostatnich kilku lat Lewis rozszerzył działalność detaliczną banku o wielomiliardowe zakupy FleetBoston Financial Corp., wzmocnił działalność związaną z kartami kredytowymi poprzez dodanie MBNA Corp. i przejął firmę zarządzającą majątkiem w US Trust Co.

  Rezultatem wszystkich transakcji jest szeroko zdywersyfikowana firma świadcząca usługi finansowe, która prowadzi interesy z prawie jednym na dwa amerykańskie gospodarstwa domowe.

  W ubiegłym roku Bank of America zwiększył swój udział w rynku kredytów hipotecznych typu prime lub tych oferowanych pożyczkobiorcom z solidną historią kredytową i był głównym inicjatorem detalicznych kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2007 roku.

  „Jesteśmy świadomi problemów występujących w branży mieszkaniowej i hipotecznej – powiedział Lewis. „Transakcja odzwierciedla te wyzwania. Kredyty hipoteczne nadal będą ważnym produktem dla relacji, a teraz będziemy mieli okazję lepiej obsługiwać naszych klientów i zwiększyć przyszłą rentowność.

  W Countrywide Lewis zdobywa „zdecydowanie najlepszą firmę zajmującą się bankowością hipoteczną w Stanach Zjednoczonych – powiedział Hendler. – Wyrafinowane zaplecze Countrywide jest cennym atutem, który sprawia, że ​​Bank of America jest znacznie większym konkurentem w stosunku do Wells Fargo & Co., Washington Mutual Inc. i innych – powiedział. W 2007 roku Countrywide miał 408 miliardów dolarów udzielonych kredytów hipotecznych i portfel usług o wartości około 1,5 biliona dolarów z 9 milionami pożyczek.

  „Platforma technologiczna, ludzie, którzy ją prowadzą, zabezpieczenia, obiekty, prawa do obsługi kredytów hipotecznych, platforma początkowa, wiecie, wszystkie są najnowocześniejsze – powiedział Hendler.

  Potrzebna jest zgoda Fed

  Chociaż istnieją pewne przeszkody regulacyjne uniemożliwiające zamknięcie transakcji, trudno je przezwyciężyć. Wykup wymagałby zgody Rezerwy Federalnej i prawdopodobnie innych agencji, ale analitycy uważają, że organy regulacyjne są bardziej zaniepokojone upadkiem w całym kraju niż konsolidacją branży.

  Awaria w całym kraju byłaby ogromnym ciosem dla sponsorowanych przez rząd firm finansujących kredyty hipoteczne Fannie Mae i Freddie Mac, które są głównymi nabywcami pożyczek Countrywide.

  Prawo federalne zabrania również bankom przejęć, które zwiększyłyby udział w rynku powyżej 10 procent depozytów amerykańskich, limit zbliżający się Bank of America. Eksperci nie są zgodni co do tego, czy depozyty utrzymywane przez federalnie regulowaną oszczędność Countrywide będą wliczać się do tego limitu, a Hendler powiedział, że Bank of America może również uzyskać zwolnienie od organów regulacyjnych.

  Ponadto eksperci z branży bankowej twierdzą, że Bank of America może z łatwością obniżyć całkowitą ilość pieniędzy przechowywanych na depozytach poprzez obniżenie stóp procentowych i zrzucenie depozytów.

  Z raportów NPR i The Associated Press

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy